Navigace

Týdenní přehled - 30. týden

Dění na světovém trhu

Akciové trhy i čtvrtý týden v červenci pokračovaly v nevýrazném obchodování, kdy většina změn akciových indexů byla relativně mírné. V USA v týdnu vrcholila výsledková sezóna a postupně se přesouvá do Evropy. Po smíšeném rozjezdu začaly společnosti v USA vykazovat spíše lepší výsledky. V průměru za index S&P 500 zatím firmy vykázaly za 2Q růst tržeb o 5 % r/r a zisku o 4 % r/r. Výrazné zklamání přinesl tento týden pouze Boeing, u kterého přetrvávají problémy s klíčovým modelem 737 MAX. Akcie Boeingu v souhrnu propadly o více jak 9 %, což se odrazilo v záporné výkonnosti indexu Dow Jones za celý týden.

V Evropě zklamaly předstihové ukazatele, které naznačují další chladnutí aktivity především v německém průmyslu. ECB ve čtvrtek nezměnila nastavení měnové politiky, ale na druhou stranu naznačila, že během podzimu ke snížení sazeb či obnovení QE může dojít.  Prezident ECB Mario Drahgi byl možná na tiskové konferenci méně holubičí, než se očekávalo a kromě krátkodobých výkyvů k žádné trvalejší změně na trzích (euro, dluhopisy, akcie) nedošlo.

Americký akciový index S&P 500 si za celý týden připsal růst téměř 1,5 % t/t a dostal se na nové historické maximum (3 020 bodů). Podobně v Evropě akciové indexy přidaly přes 1 % t/t. Domácí PX index v pátek uzavřel na 1071 bodech (+0,3 % t/t).

 

Společnosti na BCPP

V Praze pokračovala výsledková sezóna, když čísla za 2Q představila mediální společnost CME. Provozní zisk EBITDA vzrostl o více jak 20 % zásluhou lepších marží. Společnosti se dařilo především v ČR. Management zároveň zvýšil výhled celoročního růstu čistého zisku na 14 – 16 % r/r (z 12 – 14 %). Investoři přijali výsledky pozitivně a akcie uzavřela týden s růstem o 9 % t/t, což byla nejlepší výkonnost v rámci pražské burzy.

Naopak nejvíce ztratily bez jakýchkoliv zpráv akcie pojišťovny VIG (-2 % r/r). Další naznačené uvolňování měnové politiky ze strany ECB bude nadále tlačit výnosy dluhopisů dolů a mít tak negativní dopad na výnosy z investic pojišťoven.

Z dalších zpráv zmiňme ještě Avast, který se dohodl na prodeji 35% podílu ve společnosti Jumpshot za 61 mil. USD, zahájení jednání ČEZu s odbory o růstu mezd či neplánovanou odstávku 2. bloku jaderné elektrárny Dukovan. Tyto zprávy však neměly na obchodování výraznější dopad.

Příští týden bude z pohledu výsledkové sezóny v Praze výrazně nabitější. Svá čísla zveřejní všechny 3 banky a O2 CR. Ve středu zahájí Erste Group, která by měla navázat na pozitivní trendy z předchozích kvartálů a reportovat solidní 8% růst provozního zisku. Na úrovni čistého zisku se pak negativně projeví již oznámená rezerva na soudní spor v Rumunsku.

Ve čtvrtek reportuje Komerční banka, u které očekáváme čistý zisk 3,8 mld. Kč (+0,3 % r/r). Stagnace je způsobena výrazným rozpouštěním opravných položek ve 2Q 2018. Na úrovni provozního zisku očekáváme růst o 8 % r/r především zásluhou růstu úrokových výnosů. Ve čtvrtek zveřejní čísla za 2Q také Moneta, která by měla podobně jako KB těžit z rychlého růstu úvěrů a klientských vkladů a klesajícího podílu nesplácených úvěrů. Na úrovni čistého zisku očekáváme výsledek 961 mil. Kč (+1 % r/r).

A nakonec v pátek 2. srpna reportuje také operátor O2 CR. Očekáváme mírný růst tržeb na 9,5 mld. Kč (0,7 % r/r), slušný růst zisku EBITDA (3,0 mld. Kč, 9,2 % r/r), a naopak pokles č. zisku (1,3 mld. Kč, -8,6 % r/r). Za rozdílnými tempy růstu je změna účetních standardů (IFRS 15) a kvůli novému dluhu také vyšší finanční náklady.

 

Výhled

V příštím týdnu se pozornost investorů upne k zasedání americké centrální banky Fed, jehož výsledek bude znám ve středu večer. Představitelé Fedu dali poměrně jednoznačně najevo, že plánují snížit úrokovou sazbu ze současných 2,25 - 2,50 %. Trh počítá se snížením o čtvrt procentního bodu a s dalším snižováním sazeb až do příštího roku. Klíčové bude, zda Fed podá další snižování sazeb jako pravděpodobné, či zda je podmíní vývojem ekonomiky. Zatím Fed zmiňoval obchodní války a nízkou inflaci jako hlavní faktory pro snížení sazeb. V úterý se v Šanghaji rovněž sejdou zástupci USA a Číny k jednání o řešení obchodních sporů. Jde o první setkání na vládní úrovni od května. Trh bude sledovat jakýkoli pokrok ve vyjednávání. Na americké straně Atlantiku bude již spíše doznívat výsledková sezóna, kdy výsledky zveřejní z velkých firem Apple, Pfizer či General Motors. Naopak v Evropě bude reportování výsledků v plném proudu: výsledky zveřejní např. Siemens, Barclays, BNP Paribas či BMW. Na příští týden máme celkově neutrální výhled s tím, že vyjádření Fedu a tisková konference jeho guvernéra Powella mohou významně určit směr obchodování v jeho druhé polovině.

Týden bude bohatý na makroekonomická data. Začne úterními osobními výdaji v USA za červen (oček. +0,3 % po 0,4%) a spotřebitelskou důvěrou za červenec (oček. 125 b. po 121,5). Ve středu bude zveřejněna změna zaměstnanosti v USA dle agentury ADP za červenec (oček. +150 tis. po 102 tis.) a především výše zmíněné rozhodnutí Fedu o úr. sazbách. Ve čtvrtek pak investoři budou sledovat index nákupních manažerů ISM v průmyslu za červenec (oček. 52 b. po 51,7). Číslem týdne bude změna zaměstnanosti v USA za červenec (oček. +160 tis. po +224 tis.) v pátek. Týden zakončí podnikové zakázky za červen (oček. +0,6 % m/m po -0,7 %) a červencová spotřebitelská důvěra od Univ. v Michiganu (oček. 98,5 b. po 98,4 b). Mimo USA bude v týdnu podstatný středeční index nákupních manažerů v průmyslu v Číně, a to oficiální a od spol. Caixin (u obou oček. 49,6 b. po 49,4 b.). V Evropě budou investoři sledovat ve středu maloobchodní tržby v Německu za červen (oček. +0,6 % r/r po +4 %) a HDP eurozóny za 2Q19 (oček. +1 % r/r).