Navigace

Akciové trhy na rozcestí

Probíhá prázdninový měsíc, ale o nějakém poklidu se nedá hovořit. Po dosažení maximálních hodnot amerického trhu si akcie daly během minulého týdne trochu oddych, ale to se po předchozí jízdě není čemu divit. Trochu profit takingu není nikdy na škodu.

Trhy vstoupily do další výsledkové sezony, která odstartovala pozitivně. Máme tu blížící se rozhodnutí FEDu o úrokových sazbách a pak tu máme vyhrocenější situaci u Íránu – toto vše určí další vývoj akcií v nejbližších dnech.

 

Neuvěřitelné se stane asi skutkem

FED sníží sazby, o 0,25 % je to skoro tutovka, někdo nevylučuje dokonce ani půl procenta dolů.  Kdyby mě to někdo řekl před měsícem, neuvěřím mu, nyní to musím brát jako realitu. Zřejmě FED přece jen podléhá tlaku US prezidenta, což se nakonec dá pochopit, a možná se jen bojí, že jednání s Čínou o tarifech jsou během na hodně dlouhou trať. Co se tedy stane, když FED sníží sazby? Babo, raď. Dost je toho už zahrnuto v cenách, na druhou stranu, a pokud by to bylo 0,5 % dolů (což já si nemyslím, resp. nevidím pro to důvod), dodá to podporu akciím na delší dobu. I když to nemusí být ihned, známe staré dobré pořekadlo „sell on the news“…

Co euforii na akciích může brzdit a dříve bylo spíše přehlíženo, ale nyní to vnímám jako vážnější problém, je vyhrocení vztahu s Íránem. Ten se profiluje poměrně ostře, zdá se, že i sestřelení amerického dronu pro něj není krajní hranicí, a na to si musíme dát pozor. Pokud by se v dané oblasti situace dále vyostřila a byly by obětovány i životy na jedné či druhé straně, konflikt vyeskaluje, a to dobré pro akcie fakt nebude. Jasně, ropa půjde nahoru.

Takže situace, co dál dělat, jak se chovat, opravdu není jednoduchá. Navíc nám brzy odstartuje závod o dalšího amerického prezidenta a je jasné, že „Doník“ se bude chtít pochlubit svými úspěchy včetně růstu amerického akciového trhu – z tohoto pohledu si myslím, že udělá vše pro to, aby to na trzích vypadalo hezky. Takže ano, výkyvy přijdou, ale že by se to nyní definitivně zlomilo směrem dolů a nastal čas medvědů, se mi fakt zatím nezdá. Škoda, že člověk nemá křišťálovou kouli, do které by viděl. Ještě zmíním, že mě straší, že se mi „relativně“ často dařilo od začátku roku do července a pak už to v té druhé polovině roku bylo horší. Úplně klasicky to bylo vidět loni. Tento červíček mě sakra nahlodává. 

 

Čeká se, co ECB

Evropské akcie minulý týden také trochu sestoupily, zde se čeká na centrální banku, co předvede. „SuperMario“ má těsně před koncem svého funkčního období, tak bych čekal, že už se do ničeho velkého nepohrne, sám bych se pod něco takového nechtěl podepsat – ale spekulace o znovuobnovení QE či dalším snížení sazeb tady jsou. Pro mě fakt těžko pochopitelné kroky.

Je to vidět i na bankovních titulech v Evropě, které minula akciová rallye a naopak se z důvodu obavy ještě menší marže do budoucna pohybují blízko svých letošních minim. Také další varování o snížení zisku od Daimleru minulý týden akciím v Evropě dvakrát nepomohlo, na automobilový průmysl je silně navázáno spoustu dodavatelů a ti asi nemají úplně klidné spaní. Zatím to už investoři jakžtakž ignorují, cena Daimleru je poměrně nízko, s nižší dividendou už asi všichni počítají. Ránu do vazu by způsobily tarify, pokud by je americký prezident zavedl pro evropská auta. To by byl tedy fakt průšvih. BMW vyměnilo svého šéfa, když ten současný zřejmě úplně nenaplňoval očekávání akcionářů i dozorčí rady a nebyl schopen sebevědomě vystupovat na prezentacích před hodně lidmi či na významných setkáních, což je pro šéfa takové společnosti velký problém.

 

ČEZ se mírně oklepal

Na domácím trhu se mírně oklepal ČEZ, po minimech pod 510 Kč přišli kupci a posunuli cenu v závěru týdne k 528 korunám. Fundament ČEZu je nadále podporován rostoucí cenou elektřiny – jestliže cena kontraktů v Německu (což je pro nás podstatné) vzrostla o více než 25 %, pak akcie ČEZu za poslední rok klesly o cca 50 korun, tj. cca o 10 % (bez dividendy).

Určitou, a to podstatnou část viny, na tom nese slabý management, resp. způsob, jakým podává výsledky společnosti. Zde není cítit žádný zájem na tom, aby akcie ČEZu rostly, to samé bohužel, a pro mě až překvapivě, platí pro hlavního akcionáře, tedy Ministerstvo financí ČR. K tomu zmáknuté strašení výstavbou jaderných bloků a máme to, kde jsme. Nebudu znovu rozebírat argumenty, proč bychom se neměly prozatím obávat výstavby jádra, to tu bylo probráno tisíckrát, možná i vícekrát, ale zřejmě do doby, dokud toto nepochopí nebo nebudou chtít pochopit analytici velkých investičních bank a firem, změny flow na akciích ČEZu se nedočkáme. Možná tomu pomohou blížící se výsledky za druhý kvartál, ale divil bych se. Pomohl by však jasný výhled hospodaření, ukázání cen, za které ČEZ prodává na další roky a jasná deklarace managementu, že nepodepíše nic, co by poškodilo jakkoliv akcionáře společnosti. Kdy se toho dočkáme, nevím. Pro mě však ČEZ zůstává hlavním pilířem portfolia, fundament narůstá, cena zatím zůstává. Zatím.

 

Další dění na domácím trhu

Na domácím trhu překvapila minulý týden i Moneta. Něco jsem dokupoval, v závěru týdne silnější kupec posunul cenu na dohled 80 korun – zřejmě lákadlo silné dividendy v období zoufalých úrokových sazeb přilákalo kupce do cukrárny pro výběrový dortík, jak říká jeden investor, kterého znám. Naopak CETV sestoupilo ze svých maxim okolo 100 Kč, když nadále čekáme na nějakou zásadnější informaci ohledně prodeje aktiv, ať již části, či celé company – blíží se nám zveřejnění výsledků za druhý kvartál, ty by měly být příznivé.

Avast si v posledních dnech také došel pro maximální hodnoty, zřejmě snaha o akvizici Symantecu ze strany Broadcomu vynesla na výsluní i Avast.

 

Takže co dál?

Je to na rozhraní, jak jsem psal na začátku. Ceny akcií poměrně nahoře, support ale akciové trhy dostávají od centrálních bank a ty bývají silnější a proti nim se nebojuje – centrální banky jsou v dlouhém období vítězi. Takže FED zřejmě sníží sazby, o kolik, nebudu spekulovat. Zpráva je to očekávaná, trhy mohou trochu zkorigovat, přece jen řada lidí kupovala níže, ale žádný Armagedon nás nečeká. Na trh se vrátí opět kupci, protože nemají co jiného kupovat.

Nevím, jestli to tak bude, prostě musíme sledovat, co se bude dít, dávat pozor na situaci okolo Íránu (ta se mi fakt nelíbí a mám z toho strach) a operativně se přizpůsobit. Trochu jsem v poslední době snížil podíl cashe v portfoliích, ale část mám stále připravenu na dokoupení, když přijde pokles. Hezké prázdniny!