Navigace

Týdenní přehled - 38. týden

Dění na světovém trhu

Investoři se zaměřili v 38. týdnu především na středeční zasedání Fedu a páteční převážení hned několika indexů včetně CECE a PX indexu. Fed přinesl očekávané snížení sazeb o 25 b.b. a relativně neutrální vyznění doprovodného komentáře včetně lehce sníženého výhledu na vývoj ekonomiky v letošním roce, který byl změkčen spíše slovně než v přesvědčivém číselném vyjádření. Trh znejistěl a výhled na další snižování sazeb se znatelně umírnil. Na pomoc tak přišel až komentář šéfa Fedu Powella, který vyzněl více holubičím tónem tím, že naznačil fakticky možnost obnovení programu QE, i když možná v jiné formě, než bylo pozorováno doposud. Tento komentář pomohl trhy oživit a vrátil nákupní náladu. Páteční převážení hned několika indexů včetně FTSE, CECE a PX indexů přineslo očekávanou vyšší aktivitu i na domácí burzu, která byla spojena i s vyšší volatilitou. Celkově pak především kvůli dodatečnému holubičímu komentáři Powella americké trhy prostřednictvím S&P 500 přidaly 0,2 % t/t. Podobně reagovala i Evropa, která prostřednictvím indexu Stoxx Europe 600 přidala 0,3 % t/t. Protentokrát i domácí index zareagoval v pozitivním gardu a předvedl solidní 1,0% t/t růst na 1060 bodů.

 

Společnosti na BCPP

Na domácím trhu jsme sledovali například informace okolo ČEZu. Městský soud v Praze v odvolacím řízení potvrdil, že ČEZ má povinnost vrátit společnosti SŽDC částku 1,116 mld. Kč (cca 2 Kč na akcii) s příslušenstvím, kterou jí SŽDC dříve zaplatila jako náhradu škody za nasmlouvanou, ale neodebranou elektřinu v roce 2010. Soud rozhodl o tom, že ČEZ má tuto částku vrátit, již v únoru 2019. Podle tiskového prohlášení ČEZ tuto částku zaplatí, nicméně proti tomu podá dovolání k Nejvyššímu soudu ČR. Titul zakončil týden na 520 Kč (-0,1 % t/t).

Vláda podepsala se čtyřmi největšími bankami (Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka a UniCredit) memorandum o vzniku Národního rozvojového fondu. Fond bude provozovat Českomoravská záruční a rozvojová banka a banky za své vklady obdrží investiční akcie. Vklady bank budou z účetního pohledu vedeny jako kapitálové investice, nebudou tedy mít dopad na čistý zisk a výši vyplácené dividendy. Zveřejněné parametry víceméně odpovídají předchozím indikacím. Komerční banka zakončila týden na 812 Kč (-2,5 % t/t).

Sazka Group (SG) zveřejnila konsolidované výsledky hospodaření za první polovinu tohoto roku. Provozní zisk EBITDA vzrostl meziročně o 24 % na 287 mil. EUR, což je kombinací 6% růstu hrubých výher (přijaté sázky mínus vyplacené výhry) a úspor na straně nákladů. Hlavním zdrojem růstu tržeb je především rozjezd projektu VLT v Řecku. Čistý zisk na úrovni 428 mil. EUR pak byl podpořen jednorázovým ziskem ve výši 275 mil. EUR z prodeje chorvatské společnosti Sazka Group Adriatic (SGA). Tato společnost byla vyčleněna ze Sazka Group v rámci vypořádání prodeje 25% podílu v SG dosavadním minoritním akcionářem Emma Gamma.

Z pohledu celého týdne nejvíce rostly akcie Avastu (+8,3 % t/t na 117 Kč). Na titulu se neobjevila žádná nová kurzotvorná informace. Nicméně titulu v české koruně pomáhá aktuální posilování libry, protože titul je primárně kotován v Londýně. Nižší naděje na tzv. tvrdý brexit pomáhá libře ubrat z dřívějších ztrát. Naopak největší pokles týdne předvedly akcie PMČR (-3,4 % t/t na 13120 Kč). Důvodem pro především páteční pokles bylo patrně převážení indexů (FTSE, CECE, PX, STOXX 600), kde PMČR vypadlo z jednoho z indexů FTSE (Emerging Europe Mid Cap index). Přeřazení do méně významného indexu přináší odliv pasivních investorů.

 

Výhled na příští týden

Příští týden bude skromný na významnější události. Investoři se budou vracet k poslednímu zasedání Fedu a budou analyzovat pečlivě všechna zveřejněná data. Není vyloučeno, že se opětovně může objevit zmínka o jednání mezi USA a Čínou před čínskými svátky na počátku října. Ale jinak by se mělo jednat o relativně klidný týden a obchodování by tomu mělo odpovídat. Neočekáváme výraznější cenové výkyvy a spíše očekáváme nižší objemy.

Z domácího trhu připomeneme úterní zakončení výsledkové sezóny za 1H19, kdy zveřejní svá čísla Philip Morris ČR. Očekáváme, že nekonsolidovaný čistý zisk dosáhne na 1,9 mld. Kč (+7,5 % r/r). Důvodem by měl být solidní vývoj ve všech segmentech a především pak v ČR a ve výrobních službách. Očekáváme, že by investoři měli přijmout výsledky pozitivně.

Ve středu bude zasedat ČNB, kde se změna sazeb neočekává. Nečekáme ani jiné významnější informace z nadcházejícího setkání domácích centrálních bankéřů.

Z makroekonomických zpráv se zaměříme v USA na čtvrteční třetí revizi HDP za 2Q19, která by měla potvrdit anualizovaný růst 2,0 % q/q, páteční objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (oček. -1,2 po +2,0 % m/m) a spotřebitelský sentiment univerzity Michigan (oček. 92,2 po 92,0 bodech m/m). V Německu se zaměříme na úterní indexy IFO, které by měly přinést lehké oživení.