Navigace

Týdenní přehled - 1. týden

Uplynulý obchodní týden, který byl na jednotlivých trzích o 1 až 2 dny zkrácený kvůli oslavám příchodu nového roku, byl podle očekávání relativně poklidný s nízkými zobchodovanými objemy a hlavní akciové indexy jak v Evropě, tak v zámoří zaznamenaly jen minimálně změny. K mírnému optimismu z úvodu týdne přispěla čínská centrální banka, která snížila povinné minimální rezervy komerčních bank a uvolnila tím do ekonomiky až 800 mld. juanů. Nicméně v pátek se sentiment otočil po vyhrocení situace v Iránu, kde při americkém náletu zemřel generál Sulejmání, který byl považován za jednoho z nejvýznamnějších armádních velitelů v regionu. Pražská burza prostřednictvím indexu PX také výraznější pohyby nepředvedla a zakončila týden na úrovni 1120,8 bodů (+0,1 % t/t)

Na pražské burze byl přelom roku poklidný bez významnějších firemních zpráv. Na konci roku vypršela ČEZu opce, která umožňovala společnosti zrušit prodej uhelné elektrárny Počerady. ČEZ tuto opci nevyužil a elektrárna tak přejde na začátku roku 2024 do vlastnictví společnosti SEV.en za 2 mld. Kč. Akcie ČEZu v uplynulém týdnu přidaly 1 % na 514,5 Kč. Za celý minulý rok však ztratily přibližně 5 % a výrazně zaostaly za indexem evropských utilit (+25 %).

Nejlépe se v uplynulém týdnu dařilo Akciím TMR (+1,6 % t/t na 950 Kč), které jsou nicméně výrazně ovlivňovány velmi slabou likviditou. Dařilo se také akciím Stock Spirits (+1,45 % t/t na 63 Kč) a Avastu (+1,44 % na 141 Kč), který tak zakončil velmi povedený rok, během kterého akcie přidaly 72 % r/r. Naopak největší pokles zaznamenala pojišťovna VIG (-1,4 % t/t na 645 Kč), která částečně korigovala předchozí růst a mírně ustoupila ze svých 1,5letých maxim.

Příští týden bude poměrně bohatý na makroekonomická data. V eurozóně budou v úterý sledované maloobchodní tržby za listopad (oček. +1,5 % r/r) a inflace za prosinec (oček. 1,3 % r/r). Dále pak také budou v Německu zveřejněny průmyslové zakázky (čtvrtek) a průmyslová výroba za listopad (pátek), kde by mělo být patrné zpomalování dosavadního propadu (oček. -3,8 r/r oproti -5,3 % v říjnu). V USA budou zveřejněny v úterý průmyslové zakázky a především pak v pátek měsíční data z trhu práce za prosinec. Počet nově vytvořených pracovních míst by měl klesnout na 167 tis. (+266 tis. v listopadu).

Z dalších událostí budou investoři sledovat vývoj situace v Iránu. Do popředí zájmu se pak již dostane také výsledková sezóna za 4Q19, kterou zahájí velké americké banky 14. ledna.  

 

Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.