Navigace

Ranní přehled: 06/01/20: Primoco, Daimler, Tesla Motors

PX: 1,121 bodů (-0,2 % d/d); objem:  292 mil. Kč
 
Komentář k trhu
Pražská burza téměř celé páteční dopoledne odolávala nepříznivému sentimentu na světových trzích po americkém útoku na íránského generála a teprve krátce před obědem spadla do červených čísel. Podprůměrné objemy z posledních obchodních dní nadále přetrvávají, nicméně od pondělí by se objemy přece jenom měly postupně vracet k průměrným hodnotám. Žádná z emisí nepřekonala zobchodovaným objemem metu 100 milionů Kč, ale akcie Komerční banky a ČEZ se jí alespoň přiblížily. Nejúspěšnějším titulem obchodování se staly akcie PFNonwovens (710 Kč, +1,43 %), byť na nepatrném objemu. Z likvidnějších titulů se nejvíce dařilo akciím Moneta Money Bank (85,4 Kč, +0,47 %). Na opačném pólu se umístily akcie Avastu (141 Kč, -0,7 %) a Komerční banky (830,5 Kč, -0,54 %). Index PX oslaboval paradoxně během odpoledních hodin, kdy zejména zámořské indexy mohutně doháněly ranní ztráty, a páteční obchodování zakončil na hodnotě 1121,44 b. (-0,22 %).
 
Primoco: Neutrální (Analytik: Pavel Ryska)
Výrobce bezpilotních letadel Primoco UAV, jehož akcie se obchodují na trhu pražské burzy Start, v pátek oznámil, že do funkce viceprezidenta rozvoje obchodu jmenoval Jakuba Fojtíka. Ten dříve působil v Aeru Vodochody či LOM Praha. Podle Primoca bude jeho úkolem navázat spolupráci s tradičními výrobci obranných technologií.
 
Komentář k americkému trhu
Akcie na Wall Street si v závěru týdne připsaly největší ztráty za poslední měsíc. Sentiment negativně ovlivnila zpráva o zabití předního íránského generála při leteckém útoku ze strany USA. Hlavní index S&P 500 (-0,71 %; 3 234,85 b.) nakonec odepsal 23 bodů. Na zvýšené geopolitické napětí reagovala raketovým růstem cena ropy (WTI +3,04 %; 63,04 USD). Dařilo se také bezpečným aktivům v čele se zlatem (+1,77 %; 1 555,20 USD). Z makrodat investory zklamal výsledek indexu ISM ve výrobním sektoru, který se v prosinci propadl nejníže za poslední dekádu (47,2 b.) a zůstává tak pod hranicí 50 bodů, která znamená kontrakci.  
 
 
 

Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.