Navigace

Musí být umění krásné? Na otázky odpovídá hravá kniha z edice Magnus Art

Jak by asi vypadal rozhovor Vincenta van Gogha s Andym Warholem? Můžeme se smát v galeriích? A může si umělec skutečně dovolit úplně všechno, nebo i umění má nějaké nepřekročitelné mantinely?

Na tyto a řadu dalších otázek dává odpověď krásná kniha Proč umění?, na jejímž vzniku se podílela celá řada autorů z Česka, Slovenska, Maďarska či Německa. Jsou součástí mezinárodního kolektivu nazvaného poněkud provokativně “Máte umělecké střevo?”, který se snaží pomáhat lidem každého věku kultivovat v sobě lásku ke krásnu.

“S lidmi, kteří chtějí vzrušující svět umění v sobě objevovat, se už řadu let setkáváme při společných aktivitách. Mezinárodní platforma Máš umělecké střevo? podporuje hledání “uměleckého střeva“ mezi nejmenšími dětmi, u studentů středních škol, stejně jako u seniorů, u návštěvníků v galeriích nebo naopak na místech, která toho mají s galerijním prostředím společného jen málo,” uvádějí autoři knihy. “Jedním ze způsobů naší komunikace je i tato publikace. Pokládáme si v ní otázky, které jsou stejné, ať už navštívíte galerii v Drážďanech, Praze, Brně, Bratislavě nebo Budapešti. A vlastně kdekoliv na světě. A nabízíme na ně odpovědi. Ty rozhodně nejsou vyčerpávající. Naopak, jsou krátké. Mají otevřít naznačené téma a směr, kudy hledat odpovědi. Víme, že pro zvídavé a kreativní čtenáře není víc třeba,” dodávají.

A je tomu opravdu tak. Kniha se dotkne celé řady problémů a otázek spojených s uměním, životy umělců i trhu s uměleckými díly. Věnuje se tvorbě umění, jeho recepci, jednotlivým technikám.

Za podpory J&T Banky se na přípravě obrazově a typograficky moderní a hravé publikace se podíleli odborníci z významných galerií, jako jsou Národní galerie Praha, Centrum současného umění DOX, Moravské galerie, Slovenská národná galéria Bratislava, Ludwig muzeum Budapešť či Státní umělecké sbírky Drážďany. Právě z těchto institucí pak pochází i většina obrazového materiálů a příkladů pro jednotlivé odpovědi na palčivé otázky.

Čtenáři se seznámí s umělci, jejichž jména jim nejsou tak úplně cizí, ale možná o jejich tvorbě zatím mnoho nevědí: například s uznávaným českým konceptualistou Jiřím Kovandou, s provokatérem Aj Wej-wejem či legendou světové performance Marinou Abramović.

Kniha vychází v edici Magnus Art, kterou vytváří J&T Banka. “Proč tuto knihu, celou edici a současné umění vůbec podporujeme? Protože umění je inspirace. Protože rozšiřuje obzory. Protože učí vnímat svět jinak. Protože může být zajímavou investicí. Nejen finanční. Protože kultivuje společnost i jedince.,” vysvětluje mluvčí J&T Banky Monika Veselá.

Kromě odpovědí na již zmíněné otázky ohledně umění pak kniha funguje také jako pozvánka do galerií v Česku a nejbližším okolí. Čtenář díky knize zjistí, že jen pár kilometrů od našich hranic můžete vidět například Raffaelovu Sixtinskou madonu, že v našem nejbližším okolí pulzuje čilý umělecký ruch a vystavují tu největší jména současného umění. A totéž platí i pro české a moravské galerie. 

Součástí knihy je i stylizovaná cestovní mapa po zúčastněných muzeích a galeriích, která vám zabere celkem zhruba deset hodin. No, řekněte sami, nestojí za to těch pár hodin investovat? Zážitky, které se vám díky takové cestě naskytne, nelze vyjádřit penězi ani časem.