Navigace

Ranní přehled: 03/02/20: ČEZ, Sazka Group, Alibaba, eurozóna - HDP, Čína - koronavirus

PX: 1,073 bodů (-0,2 % d/d); objem:  677 mil. Kč
 
Komentář trhu
Sentiment na akciových trzích se nelepší, když z Číny stále nepřicházejí žádné uklidňující zprávy ohledně koronaviru. Od růstu zemí eurozóny zveřejněného v pátek se moc nečekalo, ale nejslabší růst za posledních šest let špatnou náladu na trzích rozhodně nezlepšil. Pražská burza byla celý den pod tlakem prodejců, ale vedla si o poznání lépe než její evropské či zámořské protějšky, když odepsala jen necelé 2 body (1 072,46 b., -0,18 %). Jediným titulem, který si během pátečního dne dokázal udržet zisky, byl Avast (128 Kč, +5,79 %). Tento odraz ode dna po 28% propadu z historických maxim dává akcionářům Avastu naději, že to nejhorší by už mohlo být za nimi. Propadlíky obchodování byly zejména akcie VIG (615 Kč, -1,6 %) a ČEZ (498 Kč, -1,48 %). Poté, co akcie v polovině ledna 2020 nedokázaly prorazit 200denní průměr na 523 Kč, v pátek při nadprůměrném objemu v aukci zavřely pod 500 Kč. To se naposledy stalo 9. března 2018.
 
ČEZ: Neutrální (Analytik: Milan Lávička)
Baltic Green, dceřiná společnost ČEZu, uspěla v aukci na výstavbu nových větrných elektráren. ČEZ by tak měl v rámci projektu Krašin postavit 16 turbín s celkovým instalovaným výkonem 35,2 MW. Společnost nicméně plánuje z dlouhodobého pohledu polská aktiva prodat, s výjimkou divize komplexních služeb ESCO.
 
SG: Neutrální (Analytik: Milan Lávička)
Sazka Group (SG) upsala sedmileté eurové dluhopisy s kuponem 3,875 %. Výnos by měl být použit především na refinancování stávajících dluhů, takže by nová emise neměla mít výraznější vliv na celkové zadlužení Sazky Group a plnění kovenantů stávajících emisí. Společnost využívá příznivých podmínek na trhu a snaží se optimalizovat své náklady na financování a zároveň prodloužit jejich splatnost. V listopadu minulého roku SG upsala stejný objem dluhopisů s kuponem 4,125 %
 
Komentář k americkému trhu
Wall Street prešla veľkým výpredajom na záver obchodného týždňa a mesiaca, kde koronavírus aj naďalej straší investorov. Hlavné indexy odpísali skoro 2 %, i keď úvod až tak dramaticky nevyzeral. Výpredaj prebiehal počas celého obchodného dňa a trhy uzavreli skoro na svojich denných minimách. Indexy tak sú v červených číslach od začiatku roku. Trpel aj energetický sektor, kde v poklese pokračovala ropa, WTI -1,09 %. Naopak na akciový výpredaj reagovalo zlato a to rastom o 0,88 %. Dolár oslabil a posunul sa až k blízkosti hranice 1,11 k euru. Investori utiekli do bezpečných aktív, kde sa nakupovali aj vládne dlhopisy. Výnosnosť referenčného 10ročného klesla o 5 %. Hviezdou dňa boli akcie technologického gigantu Amazon (+7,4 %), ale aj tie odovzdali zo svojich úvodných ziskov. Dôvodom boli skvelé výsledky ohlásené firmou vo štvrtok.  
 

Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.