Navigace

Ranní přehled: 13/02/20: ČEZ, Avast, trh Start, EPH, Barrick Gold, CenturyLink

PX: 1,103 bodů (-0,4 % d/d); objem:  668 mil. Kč
 
Komentář trhu
Trhy ignorují napjatou situaci, která je spjata s vývojem koronaviru a ekonomickými dopady této epidemie. Evropské indexy tak zavřely středeční obchodování v plusových hodnotách. Pražská burza neuhájila své zisky a uzavřela níže o 0,38 %. ČEZ odevzdal 1,89 % na 493 Kč při nadprůměrném objemu 728 tis kusů po informaci, kterou oznámil ministr průmyslu Karel Havlíček, že dohoda mezi ČEZem a státem o stavbě nového bloku v Dukovanech bude podepsána během několika týdnů. Akcie Avastu uzavřely beze změny na 136 Kč při velmi nízkém objemu po snížené cílové ceně, a to z důvodu ztráty na tržbách i zisku po prodeji Jumpshotu. Bankovní tituly ve středu uzavřely smíšeně, akcie Komerční banky ztratily 1,12 % (793,50 Kč), naopak Moneta přidala 0,35% (85,95 Kč) a Erste 0,48 % (885 Kč).
 
Avast: Neutrální (Analytik: Pavel Ryska)
Úřad pro ochranu osobních údajů na svých stránkách uvedl, že začal vyšetřovat divizi Jumpshot společnosti Avast, která zpracovává data shromážděná od uživatelů antivirových programů. Nyní úřad shromažďuje informace. Předsedkyně úřadu Ivana Janů uvedla, že „ je zde podezření ze závažného rozsáhlého porušení ochrany osobních údajů uživatelů“. Podotýkáme, že Avast již oznámil, že Jumpshot letos uzavře. Zároveň uvedl, že Jumpshot podle něj neporušil žádné zákony. Pokud by úřad udělil Avastu pokutu, ta by se vztahovala jen na český trh a nepředpokládáme, že by byla z pohledu celé společnosti významná.
 
ČEZ: Neutrální (Analytik: Milan Lávička)
Podle médií s odvoláním na zdroje ze společnosti by prodej polských aktiv ČEZu mohl začít již v dubnu. Skupina v zemi vlastní několik projektů na větrné parky, dvě malé vodní elektrárny a hlavním aktivem jsou dvě uhelné elektrárny. V roce 2018 vygenerovala polská aktiva EBITDA přibližně 1 mld. Kč, což by indikovalo prodejní cenu do 10 mld. Kč (19 Kč na akcii). S prodejem v Polsku společnost počítá již dlouhodobě v rámci své strategie prodeje většiny zahraničních aktiv.
 
EPH: Neutrální (Analytik: Milan Lávička)
Společnost EPH plánuje vydat 5leté dluhopisy v objemu 5 mld. Kč s možností navýšení emise až na 7,5 mld. Kč. Dluhopisy ponesou úrokový výnos ve výši 4,5 %. Prostředky budou použity na refinancování stávajícího zadlužení a další rozvoj společnosti.
 
Trh Start (Analytik: Petr Sklenář)
Při včerejším obchodním dni na trhu malých firem Start se obchodovaly akcie společností Karo Invest, Prabos a UDI Group. Největší objem obchodů zaznamenal Prabos (6,3 mil. Kč, cena beze změny 400 Kč), po něm následoval Karo Invest (2,5 mil. Kč, -12,2 % na 43 Kč) a UDI Group (objem 1,2 mil. Kč, cena +3,9 % na 505 Kč). Na emisích Primoco UAV, Fillamentum a AtomTrace neproběhly žádné obchody.
 
Komentář k americkému trhu
Akcie na Wall Street se i přes nedostatek makrodat vyšplhaly na nová historická maxima (S&P 500 +0,65 %; 3 379,45 b.). Obavy z dalšího šíření koronaviru a možné negativní následky pro světovou ekonomiku tak mezi investory postupně opadají. Mezi sektory si více jak procentní zisky připsaly technologie v čele s lídrem trhu spol. Apple (+2,37 %; 372,20 USD). S rostoucí cenou ropy (WTI +3,20 %; 51,5 USD) se dařilo také energiím. Blue chips táhly vzhůru akcie UnitedHealth (+4,36 %; 303,48 USD). V pomalu končící výsledkové sezóně reportovalo svá čísla již více jak 70 % firem, z toho 71,1 % dokázalo překonat odhady trhu, což společně s uvolněnou politikou Fedu a rostoucí bilancí významně podporuje současnou akciovou rally.