Navigace

Koronavirus - Černá labuť dosedla

Naplnil se negativní scénář

Ve středu 26. února jsme vydali dokument „Koronavirus – Černá labuť roku 2020?“, který analyzoval vzniklou situaci a naznačoval možné scénáře. S odstupem 2 týdnů se jasně naplňuje negativní scénář. Především v Evropě se rozšiřují omezení a zákazy veřejného a soukromého života. Italská vláda postupně vyhlásila karanténu na celou zemi[1]. USA omezily svoje dopravní spojení s Evropou.[2] Česká vláda vyhlásila nouzový stav.[3] Vše představuje velmi výrazné a nečekané omezení ekonomické aktivity, které bude přinášet výrazné výpadky v příjmech firem a domácností. Aby se předešlo druhotným problémům, banky proaktivně, někdy na nátlak vlády, připravují dlužníkům odklad splátek úvěrů.

Na negativní vývoj se snaží reagovat i hospodářská politika. Zástupci zemí G7 v úterý 3. března deklarovali odhodlání koordinovat svoje kroky, aby tlumili negativní dopady koronavirové nákazy na ekonomiku. Fed na mimořádném zasedání snížil sazby o 50 bazických bodů a podobně reagovaly i další centrální banky. Některé vlády již přijaly rozpočtové balíčky na podporu ekonomiky.

 

Ropná válka jako další mimořádná událost

Na začátku března se sdružení producentů ropy OPEC+ (kartel OPEC+Rusko) snažilo dohodnout na dalším omezení těžby, aby stabilizovali cenu ropy po výpadku poptávky kvůli koronavirové nákaze. Ovšem výsledkem nebyla dohoda na omezení těžby, ale naopak hluboká roztržka a agresivní ropná válka. Saudská Arábie okamžitě oznámila, že dramaticky snižuje cenu své ropy a zvýší svoje dodávky na trh. Podobně zareagovalo i Rusko. Cena ropy klesla po 4 letech do pásma 30-35 dolarů a zaznamenala nejhlubší propad ceny za 30 let.

Levná ropa je pro regiony dovážející ropu, jako je např. většina Evropy, pozitivní nabídkový stimul. Ovšem pro všechny těžaře ropy (firmy, země) jde o velmi negativní vývoj. Agresivní ropná válka zvýšila stres na finančních trzích, protože kolaps cen ropy zvyšuje šance, že řada těžařů ropy směřuje k bankrotům. Hlavním ohroženým segmentem jsou rizikové dluhopisy (high-yield) těžařů ropy z břidlic v USA.

Prudké výkyvy na finanční trzích

Výsledkem těchto vlivů se staly turbulentní výprodeje na finančních trzích, které se v novodobé historii dají srovnat jen s vývojem na přelomu 2008/2009. Americké akcie, měřeno indexem S&P 500, za 3 týdny ztratily 27 %. V Evropě indexy propadly o 30 %, italský index FTSE MIB v Miláně ztratil přes 40 %. Výnosy státních dluhopisů klesly na historická minima. Výnos 30letého dluhopisu USA krátce klesl i pod 1 %.

 

V přiloženém dokumentu se pokusíme popsat poslední vývoj a zmínit klíčová rizika pro makroekonomický vývoj i finanční trhy. 

Dokument nalaznete ZDE.