Navigace

Aktuální zpravodajství

Makroekonomický pohled

Petr Sklenář, hlavní ekonom

Pomoc domácí ekonomice
Vláda dle premiéra Andreje Babiše uvažuje o podpoře pro ekonomiku ve výši až 1 bilion korun. Na přímou pomoc by mělo směřovat až 100 mld. Kč (zhruba 2,0 % HDP). Uvažuje se o kompenzacích mezd, odpuštění odvodů, finančních injekcích či tzv. kurzarbeit. Dále se zvažuje dalších až 900 mld. Kč (17 % HDP) jako záruky. V tomto případě by stát do zmíněné výše fungoval jako ručitel na pravděpodobně přechodné financování.

Zvažovaná pomoc domácí ekonomice je obdobná programům, které nedávno vyhlásily jiné, nejen evropské země jako Německo, Francie, Itálie, Velká Británie či USA. Zvažovaná podpora sice zřejmě nezvrátí krátkodobý ekonomický propad, ale pomůže k rychlejší obnově postižené ekonomiky a k uchování důvěry, která je pro fungování ekonomiky stěžejní.

Koruna
Za poslední měsíc koruna k euru oslabila o 10 % na 5leté minima 27,7 CZK/EUR. Korunu srážel vývoj na trzích, zhoršování výhledu pro českou ekonomiku a také razantní snížení sazeb ČNB. Právě další zhoršení výhledu (=hluboká recese české ekonomiky) a snižování sazeb ČNB může vést k dalšímu oslabování koruny na úrovně nedávno nepředstavitelné (28-29 CZK/EUR). Důležité bude, jakým směrem se vydá kapitál, který přišel do koruny na konci intervenčního režimu (1Q 2017). Proti tomuto faktoru ČNB může využit svých nadměrných devizových rezerv, které vznikly právě během intervencí.

ČNB – úrokové sazby
V pondělí 16. března ČNB na mimořádném zasedání snížila úrokové sazby o 50 bazických bodů na 1,75 %. Vzhledem k předpokládanému vývoji české ekonomiky a komentářům z ČNB je další snižování úrokových sazeb pravděpodobné. Zde důležitým faktorem bude další oslabení koruny, které dodá podobný efekt, jako snížení sazeb. Rizikem u případného agresivního snižování sazeb je, že může vyvolat až nežádoucí tlak na oslabení koruny, proti kterému by se ČNB pak musela postavit, pak takové snížení sazeb by bylo spíše kontraproduktivní než přínosné.

 

Fondy J&T

Martin Kujal, ředitel odboru Správa portfolií

Do cen všech aktiv včetně akcií a dluhopisů se nyní započítává vyšší riziková prémie, jejíž použitím momentální ceny na trzích cenných papírů klesají. Odvážných investorů, kteří využívají nižších cen, je nyní méně než těch vystrašených, kteří ve snaze získat hotovost za jakoukoli cenu prodávají. Na rozdíl od jiných aktiv, jakými jsou např. nemovitosti, fondy J&T s cennými papíry přeceňují držené dluhopisy i akcie vždy nejaktuálnějšími tržními cenami, jejichž rychlé změny se promítají do zveřejňovaných kurzů fondů.

Firmy v portfoliích fondů J&T nadále platí fondu úrokové platby a nic zatím nenasvědčuje tomu, že by byla ohrožena jejich splatnost za 100 %, jakkoli momentální tržní ceny můžou kolísat. Fondy se drží své investiční strategie a dluhopisy plánované pro dlouhodobé držení neprodáváme. Naopak přikupujeme. Nyní jsme například nakoupili nové pětileté dluhopisy společnosti EPH platící úrok 4,5% ročně. Investice, které držíme, jsme dělali s rozmyslem a jsme přesvědčeni, že tyto společnosti finančně ustojí krátkodobý výpadek v hospodaření, který je nyní čeká. Navíc lze téměř s jistotou čekat masivní podporu ekonomice i firmám ze strany vlád i centrálních bank.

Změnami devizového kurzu české koruny k zahraničním měnám jsme ani nevydělali, ani neprodělali, protože jsme na J&T MONEY, J&T BOND i J&T HIGH YIELD ze 100 % a z velké části i na dalších fondech byli proti jeho pohybu zajištěni.


Firemní dluhopisy

Roman Florián, ředitel J&T IB and Capital Markets

Dluhopisy připravujeme tak, jako bychom do nich investovali sami. Tedy při přípravě všech dluhopisových emisí klademe vždy důraz nejen na ekonomiku projektů financovaných z emisí, ale také na dostatečnou ochranu investorů při případných potížích emitenta. V současné chvíli jsme se všemi emitenty, se kterými jsme na aranžích dluhopisů spolupracovali, v kontaktu a u žádných z námi umístěných dluhopisů neevidujeme hrozbu porušení finančních kovenantů.
Podrobný pohled analytiků na dluhopisy a vybrané konkrétní firemní dluhopisy je k dispozici také ZDE

 

Akcie, komodity a kryptoměny

Milan Vaníček, hlavní analytik

Akcie zažívají prudké výprodeje
Akcie, jakožto riziková aktiva, zažívají prudké výprodeje v návaznosti na nejistý ekonomický dopad šíření nového koronaviru. Je pravděpodobné, že globální ekonomika projde přinejmenším technickou recesí z důvodu zavádění preventivních opatření. Což pravděpodobně povede k podobnému scénáři, jaký jsme zažili v letech 2008/09.

Aktuálně se americké indexy pohybují ‐30 % od svých maxim. V letech 2008/09 americké indexy zaznamenaly obrat až při ‐50 % od vrcholu. Nicméně protentokrát je hospodářská politika více proaktivní a rychle přijímaná opatření by měla znamenat i rychlejší obrat.

Proto vnímáme současnou situaci jako příležitost především u sektorů, které jsou tradičně defenzivní jako síťové obory, telekomunikace, energetika či tabákové společnosti. To obdobně platí i pro domácí BCPP.

Ropa a zlato
Ekonomický propad sráží téměř všechny ceny komodit. Specifická situace nastává u ropy, kde se rozjela velmi krvavá ropná válka. Dochází ke kombinaci výpadku nabídky, radikálnímu zvýšení produkce (Saudská Arábie) a absence prostoru pro dohodu mezi klíčovým těžaři (Saudská Arábie, Rusko). Výsledkem je mohutný propad cen ropy (o 60 % od začátku roku) na 17letá minima (ropa Brent 26 USD). Levná ropa je pozitivní pro všechny spotřebitele, ale kolaps cen povede ke krachu mnoha těžařů (hlavně USA). Výhled pro většinu komodit je negativní, určitá destabilizace trhu s ropou může přinášet výrazné výkyvy cen ropy.

Pokles cen úrokových sazeb a velká nejistota je naopak pozitivní pro cen zlata, ovšem ani cena zlata není imunní na výkyvy na finanční trzích. Výhled je pozitivní, ale rizikem jsou velké výkyvy.

Kryptoměny
Na kryptoměnách se projevilo, že fungují jako každá jiná riziková aktiva. Potřeba běžného cash flow tedy ovlivnila i je. Bitcoin se z únorových více jak 10 tis. USD propadl pod úroveň 5 tis. USD (‐50 %). Očekáváme, že se bude cena Bitcoinu vyvíjet společně se všemi rizikovými aktivy, tedy, že nebude fungovat jako hedge proti riziku. Na druhou stranu jako například u akcií se domníváme, že by i hlavní kryptoměny jako Bitcoin mohly poměrně rychle nalézt své pomyslné dno a při uklidnění situace by se měly vrátit na vyšší úrovně.

 

J&T BANKA aktivně bojuje proti koronavirové pandemii

Od vypuknutí epidemie koronaviru postupujeme plně v souladu se všemi opatřeními stanovenými úřady v boji proti šíření této virové nákazy. Stejně tak, jako všichni na trhu, i my máme dva hlavní cíle: ochránit zdraví a bezpečnost svých zaměstnanců a zabezpečit stabilní fungování banky.

Od 12. března 2020 jsme proto zavedli systém práce na dálku. Tím eliminujeme možnost přímého kontaktu zaměstnanců v kancelářích a také umožňujeme rodičům být s dětmi z důvodu uzavření škol. I přes fyzickou nepřítomnost v kancelářích se práce nezastavila. Schůzky či služební cesty byly nahrazeny virtuálními či video pracovními konferencemi a hovory.

Fyzická přítomnost zaměstnanců v jednotlivých provozech je omezena na nezbytné minimum. Nastaven byl týdenní směnný provoz, přičemž členové jednotlivých směn jsou striktně odděleni. Využíváme také záložní pracoviště. Provoz banky, včetně pokladních přepážek či obchodování s cennými papíry je tedy plně funkční. Pro zaměstnance je zajištěna doprava z a do práce, aby byl eliminován pohyb MHD, k dispozici mají také ochranné pomůcky. Každý víkend pak dochází k dezinfekci celé budovy. Aktuální otevírací doba je k dispozici na webových stránkách banky.

Do boje proti koronaviru jsme se také aktivně zapojili. J&T spolu s EPH věnovala na boj proti této zcela nové nemoci 215 milionů korun, které budou využity nejen na nákup zdravotnických potřeb a materiálu. Prostřednictvím Nadace J&T pak také od 20. března spouštíme grant pro sociálně slabší rodiny a jedince, kteří se s ohledem na výpadek měsíčních příjmů způsobených nařízenou karanténou ocitnou v tíživé životní situaci.