Navigace

Kam za uměním, když nikam nesmíte?

Nouzový stav trvá již téměř měsíc a lidé by kromě nejnutnějších cest do práce, na nákup a drobných procházek měli ideálně zůstávat doma. Čím se mohou zabavit ti z nás, kterým nestačí klasický program televize, ale lační spíše po výtvarném umění? A lze v této době nakupovat umělecká díla? 

Zde najdete spoustu tipů, jak si ukrátit čas, který není pro nikoho snadný a v němž je potřeba silných pozitivních zážitků více než jindy.

Vyrazte do galerie z pohodlí vlastního domova. S tímto heslem velká spousta světových muzeí a galerií, a to i těch nejzvučnějších jmen, nabízejí možnost projít se jejich sály díky nejmodernějším technologiím, aniž byste museli porušit český nouzový stav. Doslova tisíce institucí nabízí virtuální prohlídky, které využívají podobný princip jako slavný Street View na Google Maps (ostatně mnohé instituce využívají nástroj Google Arts & Culture). Funguje to až překvapivě skvěle. Vstoupíte do virtuálního muzea a pomocí myši či šipek procházíte kolem slavných obrazů, soch, instalací.

Toužíte po obří kolekci děl Rembrandta? Není problém, vstupte do virtuálního Rijksmusea. Preferujete spíše starší umění? Pak můžete směle vyrazit do pařížského Louvru nebo do londýnského British Musea. Milujete malbu? Pak je vám plně k dispozici například opět londýnská Národní galerie, kde si můžete užít plátna napříč dějinami. Vše samozřejmě zdarma a většinou i bez nutnosti jakékoli registrace.

Samotná návštěva pak již má různé podoby. Rijksmuseum je opravdu velmi blízké zmíněnému Street View a vy se muzeem sice můžete pohybovat poměrně svobodně, ale bez jakékoli interaktivity. To Louvre jde na virtuální zpřístupnění sbírek jinak: sice je daleko méně příjemné muzeem cestovat (připomíná to počítačové hry z poloviny devadesátých let), ale zase si můžete vyvolat popisky jednotlivých exponátů, což přeci jen u tohoto typu obsahu je velmi podstatná a cenná přidaná hodnota. Dalším často využívaným způsobem pak je vystavení “prezentace”, v níž návštěvník listuje jako v powerpointovém dokumentu.

 

Výstavy v Česku

I když muzea a galerie jsou kvůli karanténě zavřené, hledají, jak zůstat v kontaktu se svými návštěvníky. Téměř všechny velké české galerie dnes nabízejí pohled do svých sbírek přes internet. To není nic nového, digitalizace probíhá mnoho let, až teď ale nastal čas, kdy se on-line sbírky a virtuální prohlídky stálých expozic dostávají do popředí zájmu. Mnoho galerií reviduje své digitální archivy a na webových stránkách, Facebooku či YouTube nabízejí příspěvky k nedávným i vzdálenějším akcím.

"Každé ráno vám přinášíme čerstvou dávku umělecké inspirace z našich sbírek," hlásí na Facebooku benešovské Muzeum umění a designu, které pro dnešek vybralo dílo Jiřího Koláře nazvané Honoré de Balzac. Ke koláži laděné do růžové barvy je připojen krátký kurátorský výklad.

Jde však především o z nouze ctnost a především velké galerie se potýkají s tím, že musejí rušit, či alespoň odložit chystané velké výstavy. To platí především pro Národní galerii, která zatím odložila otevření obří expozice díla Rembrandta van Rijna, kterou chystala pět let. Snad ještě větší smůlu provází výstava tvorby Stanislava Kolíbala nazvaná Bývalé nejisté tušené. Když byla minulý rok nainstalována v českém a slovenském pavilonu v Benátkách, strhla se vichřice a shodila strom. Výstava pak byla několik týdnů zavřená, než se podařilo poškozený pavilon opravit. Když se remake benátské výstavy začátkem letošního března otevíral v pražském Veletržním paláci, pořadatelé doufali, že zájemcům vynahradí ušlý zážitek z Benátek. Teď je však výstava z vyšší moci zavřená podruhé. Malou náhradou se tak stane virtuální prohlídka.

 

Daň za koronavirus

Národní galerie však nesází pouze na virtuální prohlídky či streaming kurátorských prohlídek. Na významu nabývá také doprovodný program. Umění milovní lidé v karanténě se tak mohou dozvědět, jak se kupříkladu restaurují časem (i lidmi) poškozená umělecká díla, a to díky seriálu o restaurátorství, který najdete na YouTube kanálu galerie. Možná ještě vyšší hodnotu pak má program Umění (být) doma. “Jde o jeden z nových online programů Národní galerie Praha. Inspirujte se uměleckými díly a tvořte přímo u vás doma. Tyto hravé výzvy jsou úplně pro každého. Vše potřebné naleznete doma. Každou středu vám přineseme jednu výzvu, která vás bude motivovat k tvůrčí práci,” vyzývá galerie na svých stránkách. Prozatím poslední výzva má datum zveřejnění 15. dubna a uvidíme, zda v tomto programu Národní galerie bude pokračovat.

Daň za pandemii koronaviru pak zaplatí i další tuzemské galerie a výstavy. Kupříkladu výstava věnovaná Devětsilu musí v Galerii hlavního města Prahy skončit v původně plánovaném termínu a nebude moci být prodloužena. “Prodlužovat ji nebude možné. Jsou tam choulostivé materiály, které jsme museli i tak během výstavy nahrazovat jinými, stejně choulostivými. Pracujeme dále na výstavách podle plánu. Zda budou ovšem fyzicky realizované, je otázka, zejména z rozpočtových důvodů, neboť lze předpokládat, že rozpočty budou kráceny. Pokud se situace uklidní, budeme připraveni výstavy původně plánované na jaro otevřít v pozdějších termínech," uvedla pro server Aktuálně ředitelka GHMP Magdalena Juříková. Výstavu tak bylo možné “navštívit” alespoň částečně virtuálně. “Na Facebooku jsme zveřejnili úplný fotoreport k výstavě Devětsil a vzniklo také video, které nabídne virtuální komentovanou procházku výstavou s jejími autory. Takto budeme postupovat i u ostatních projektů," dodala Juříková.

Vedle uniklých zisků je pro galerie a muzea nejhorší nejistota, jak dlouho bude současný stav trvat. Vláda neustále zdůrazňuje, že omezení kulturních akcí bude rušit mezi posledními, nicméně to se týká především koncertů, jež navštěvují tisíce lidí. Přesto galerie netuší, od kdy bude mít cenu opět plánovat program.

Než se také v Česku začal šířit nový typ koronaviru, například Moravská galerie připravovala hned několik nových výstav. Koncem dubna chtěla otevřít projekt Rajlich 100, připomínající 100. výročí narození grafického designéra Jana Rajlicha, a retrospektivu skupiny Rafani. “Tyto výstavy s největší pravděpodobností budeme odkládat na květen. Také Brněnská muzejní noc, jejíž je Moravská galerie garantem a která měla začít v polovině května, bude odložena na červen," uvedla Michaela Paučo z Moravské galerie. 

A Petr Nedoma z Galerie Rudolfinum rovnou přiznává, že sice na výstavě Unplugged, která má začít 29. dubna, sice intenzivně pracují, ale mohou bez problémů odsunout zahájení o celý měsíc. “Současná situace ukázala nečekaný vedlejší efekt toho, že Galerie Rudolfinum díky mecenáši už na několikátou výstavu nevybírá vstupné. Díky tomu nemáme žádné ztráty na příjmech ze vstupného," vysvětlil ředitel galerie.

 

Pomozte kultuře

Nastalá situace může být pro některé kulturní instituce likvidační. Jedná se především o ty malé, soukromé, nejvíce o divadla, kina či kluby, které jsou závislé na pravidelném provozu. Náhlé povinné zavření jim udělalo výraznou čáru přes rozpočet, museli odvolat již dohodnuté (a zčásti zaplacené) akce, na něž již byly i rozprodané vstupenky. Krátce po vyhlášení nouzových opatření se začala na internetu a sociálních sítích šířit výzva, ať lidé, pokud to je jen trochu možné, nepožadují vstupné zpět. Pro řadu provozovatelů by to bylo likvidační. Výzva zafungovala a podle odhadů samotných provozovatelů své oblíbené provozy tímto způsobem v těžké době podpořilo kolem 80 procent lidí.

Po prvotním šoku se pak celá řada koncertních síní, kin i divadel na novou realitu přizpůsobila a podobně jako galerie i ony nabízejí svůj program prostřednictvím internetu.

Hned několik kin se spojilo do platformy Moje Kino Live, které funguje velmi podobně jako kino klasické: lidé si koupí vstupenky (omezený počet), připojí se v jeden okamžik na zmíněnou platformu a sledují film. Podobně jako v reálném životě i tady jej mohou komentovat, mohou navazovat s dalšími návštěvníky hovor či si virtuálně přiťuknout skleničkou.

Podobně můžete navštívit také divadla. Část z nich vsadila na reprízy slavných inscenací (třeba Divadlo Na Vinohradech), menší (a mladší) scény se však diváky snaží oslovit trochu jinak. Nasazují velmi komorní hry pro jednoho, maximálně dva herce, které pak naživo streamují podobně jako Moje Kino Live. Herci buďto vystupují v rouškách, případně dodržují bezpečnou vzdálenost, aby nemohlo dojít k případnému přenosu nákazy.

A velmi podobně nastalou situaci řeší také hudebníci. Sólo koncerty připravila řada hvězd populární i klasické hudby. K nejzajímavějším projektům patří koncerty Pavla Šporcla, které pořádá přímo u sebe v obýváku. „Ústupky nyní musí být. Nikdy u nás nebyl štáb, fotograf, nechtěli jsme dávat fotky, jak bydlíme, do časopisů. Avšak bylo jasné, že jinde lidem nezahraji, a tak jsem se poradil s rodinou,“ popsal Šporcl své rozhodování Českobudějovickému deníku. „Dcery hrají na violoncello a zpívají, manželka také zpívá. Pevně věřím, že lidem touto cestou alespoň trochu zpříjemním těžké chvíle pro každého z nás,” dodal virtuos.

Neméně slavný klavírista Ivo Kahánek zase využil svůj talent a povinně prázdný kalendář k charitativním účelům. Spolu s Mall.tv uspořádal živě přenášený koncert, během něhož lidé mohli přispívat dobročinné organizaci ŽIVOT 90 pomáhající seniorům. Ti jsou přitom nejohroženější skupinou obyvatel, kterým choroba covid-19 může ublížit nejvíc.

“Hudba má tu moc, že léčí, rozjasňuje mysl a dokáže dobře naladit. Stejně jako potřebujeme nyní dostatek vitamínů a spánku, je potřeba sytit i duši. Do programu koncertu jsem se rozhodl zařadit skladby letošního ´oslavence´ Ludwiga van Beethovena, Antonína Dvořáka a Fryderyka Chopina, které dle mého soudu tuto schopnost mají,“ uvedl Kahánek.

I během tohoto koncertu mohli lidé volně konverzovat, aby byl dojem živého zážitku co nejbližší realitě.

 

Jak nakoupit umění

Nekontrolované šíření choroby covid-19 se výrazně projevuje také na obchodu s uměním. Obě největší aukční síně světa, Christie`s i Sotheby`s na situaci zareagovaly zrušením mnoha očekávaných velkých aukcí či jejich přesunem na pozdější termín. Z aktuálního kalendáře, který samozřejmě může doznat podstatných změn, vyplývá, že standardní režim aukční domy očekávají až na konci května (dražby, jež se měly konat v dubnu a do poloviny května byly přesunuty až na červnové a červencové termíny).

To však neznamená, že by se prodej umění zcela zastavil. Obě síně pořádají celou řadu tematických aukcí na internetu a samozřejmě nadále zprostředkovávají soukromé prodeje. A co je asi největší překvapení: Christie`s vytvořila zcela novou sekci Private Sales Online, kde najdete řadu exkluzivních děl rovnou k prodeji (z poválečného umění tu je například Papoušek od Andyho Warhola, ze starých mistrů kupříkladu krásné plátno od Jacoba van Ruisdaela).

A jak lze nakupovat umění v Česku? Velmi podobně. Velké aukční síně samozřejmě zrušily či odsunuly konání svých jarních aukcí. Ani zde se však umělecký prodej nezastavil na úplnou nulu. Nejúspěšnější tuzemská aukční síň, tedy Galerie Kodl, plánuje jarní aukci na termín 14. června s tím, že předaukční výstava by se měla otevřít 23. dubna. I před tímto termínem však Galerie byla dostupná pro klienty po předchozí domluvě. Stejně se chová i většina pražských soukromých galerií, které jsou pro veřejnost uzavřeny, ale po předchozí domluvě je lze ve velmi omezeném počtu navštívit (tuto možnost nabízejí krom jiných kupříkladu Galerie Svit nebo Cermak Eisenkraft Gallery).

 

Užitečné odkazy

Obecné

Go Out (goout.net)

Server nabízí přehled akcí, které lze sledovat virtuálně, ale také nabízí možnost koupit si vstupenku na NIC a podpořit tím zavřené instituce.

 

Filmy

Moje Kino Live (kinosvetozor.cz)

Do projektu se zařadila celá řada kin po celé zemi, lidé si koupí vstupenku, dostanou odkaz na konkrétní hodinu a sleduje film téměř jako v kině.

DAfilms.cz

Za předplatné dostanete přístup k velké spoustě snímků, především dokumentů a tuzemské tvorby.

Aerovod.cz

Pestrý výběr především evropských i asijských filmů, které se ukázaly na předních festivalech.

Netflix.com

Nejslavnější internetová televize nabízí řadu filmů a dokumentů o umění. Stačí do vyhledávání zadat termín Art.

Mall.tv

Spousta pořadů, sérií, velmi často na pomezí reality a fikce, zároveň nabízí streamy divadelních představení a koncertů tuzemských interpretů.

 

Galerie

Národní galerie (www.ngprague.cz)

Sledujte stránku www.ngprague.cz/online-program, kde najdete vždy aktuální nabídku přednášek či komentovaných prohlídek výstav.

Galerie Rudolfinum (www.galerierudolfinum.cz)

Pražská síň nabízí pohled do zavřených expozic, stačí sledovat facebookový či instagramový profil galerie.

Moravská galerie ( sbirky.moravska-galerie.cz/katalog)

Všechny předměty, které má Moravská galerie ve svých sbírkách najdete v jejím internetovém katalogu, na jejím youtubeovém kanále pak najdete záznamy vernisáží a rozhovory s umělci.

Galerie hlavního města Prahy (ghmp.cz)

Podcasty, worshopy, virtuální prohlídky i online výstavy, to vše a mnohem více nabízí v “době koronaviru” Galerie hlavního města Prahy.

 8smička (8smicka.cz)

Takzvané “koronavirové prázdniny” vyhlásila humpolecká galerie 8smička a aktuální výstavu “Bylo nebylo nebylo bylo” musela uzavřít. Přesto nabízí online program a zajímavé podcasty.

 

Divadla

Divadlo Na Vinohradech (www.divadlonavinohradech.com)

Divadlo streamuje záznamy svých slavných inscenací, a to vždy v osm večer (repríza je pak následujícího dne od 14 hodin).

Studio DVA (www.studiodva.cz)

Studio DVA nabízí online talkshow Jsme s vámi.

Spolek Kašpar (www.divadlovceletne.cz)

Spolek Kašpar se přidal v době zavřených divadel ke streamování a nabízí každé úterý a sobotu pořady se svými herci.

Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.