Navigace

Investiční rada: Neinvestujte do ropy za nízkou cenu!

Mnozí drobní investoři hledají u profesionálů investiční tipy, jak vydělat. Někdy je ale nutné jít proti proudu a doporučit, hlavně co nedělat. Standardní investiční rada je koupit levně a prodat draho. Pokud nyní cena ropy propadla v USA i do záporných hodnot, tak je levná a někteří si řeknou, že je dobré do ní investovat. Ne, není. Je sice levná, ale vzhledem k nástrojům to není dobrá investiční myšlenka.

Do ropy můžete investovat fyzicky, tj. pronajmout si tanker a tam uskladnit nakoupenou ropu, kterou po čase prodáte, až se zvedne cena. Ovšem to je spekulace v řádu několika milionů dolarů a není pro každého, nejen z hlediska finančního rozměru. Většina investic do ropy je „nefyzická“ neboli „papírová“ prostřednictvím futures kontraktu, což je vlastně příslib, že ropu někdo fyzicky dodá na dohodnuté místo později. Takto se ropa obchoduje od 80. let minulého století, a pokud se nyní mluví o ceně ropy, tak se fakticky jedná o cenu kontraktu na dodání ropy na následující měsíc.

Ten, kdo drží futures kontrakt na ropu až do splatnosti, pak na dohodnutém místě a v předem stanovený den fyzicky ropu převezme. Ovšem žádný finanční investor, tedy například fond, žádnou ropu převzít nechce, a tak prodá kontrakt, který se blíží do splatnosti, a hned koupí kontrakt na další měsíc. Tomuto překlápění mezi jednotlivými kontrakty se ve finančním žargonu říká rolování.

Opatření kvůli Covid-19 přímo či nepřímo přibrzdila globální ekonomiku a sní spojenou poptávku po ropě. Nelétá se, auta jezdí méně, průmysl jede na půl plynu. Ve výsledku je spotřeba ropy za duben asi o třetinu nižší než vloni, ale ropa z vrtů teče téměř stejně, a to vede k rychlému plnění všech možný zásobníků. V některých oblastech v Severní Americe se dostávají do bodu, kdy ropu už není kde skladovat. Ale ropa z vrtu teče dál a tak začnou všichni zlevňovat, aby si ji někdo vzal.

A v okamžiku, kdy končí splatnost nejbližšího futures kontraktu, se ho finanční investor snaží prodat, aby se „přeroloval“ do dalšího kontraktu, ale naráz chybí protistrana, která by ho koupila, protože případnou fyzickou dodávku ropy nemá kam uskladnit. Což sráží cenu ropydál, protože finanční investor se kontraktu musí zbavit za každou cenu. V pondělí „za každou cenu“ odpovídalo i hluboce záporné ceně 40 dolarů. Tedy platíte někomu, aby si od vás vzal vaši ropu, protože už ji nemáte kam uložit.

Extrémní situací, kdy vypadla skoro třetina poptávky po ropě, se otevřely nůžky mezi cenou ropy u fyzické dodávky a „papírovou“ cenou ropy u futures kontraktů. Pří každém „rolování“ kontraktů pak fond prodává kontrakty před splatností „za každou cenu“, která je z logiky věci velmi nízká, a místo nich koupí kontrakt na následující měsíc, který má cenu výš. Tím vznikají fondu a jeho podílníkům velmi výrazné ztráty, které se opakují každý měsíc.

V letech 2016 a 2017 vznikla na trhu s ropoupodobná, ale výrazně méně vyhrocená situace v důsledku nárůstu těžby ropy v USA. Od ledna 2016 do října 2017 cena ropy sice vzrostla o 45 %, ale největší fond investující do ropy (U.S. Oil Fund) vykázal ztrátu 5 %. Ztrátu generovalo opakované „rolování“ kontraktů, které dokonce plně odmazalo i veškerý výrazný nárůst cen ropy.

Letos hrozí ještě více vyhrocená situace. Cena ropy („papírová“) se může postupně od druhé poloviny roku stabilizovat, ale toto už nebude platit pro běžné investiční nástroje na ropu. Extrémně levná ropa, pokud nevlastníte tanker či prázdné zásobníky někde na americkém Středozápadě, není investiční příležitost. Dlouhodobě je nejlepší možností, jak „hrát ropu“, asi investice do těžařů ropy s dobrou bilancí, pro které je současná cena ropy sice negativní, ale dlouhodobě mohou těžit z jejího pozdějšího růstu. Na levné ropě vyděláme všichni při každém tankování na benzinově pumpě.

Víte, že názory na akutální dění můžete sledovat na našem webu: https://nazory.jtbank.cz/

Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.