Navigace

Na rozcestí

Poslední týdny na akciových trzích daly téměř zapomenout na probíhající pandemii koronaviru a hlavně na její ekonomické dopady. Na akciových trzích převládala pozitivní nálada, vyjádřeno akciovými indexy, ale nůžky se nám výrazně rozevřely. Zatímco technologické tituly odmazaly veškeré letošní ztráty, ostatní tituly dále drží ztráty okolo −30 % od začátku roku, nejvíce postižené sektory ještě více. Je čas nabrat akcie ze „staré školy“? To kdybych věděl…

Rozjela se nám výsledková sezona, a to i na domácím trhu, a nebyla rozhodně špatná. I banky zatím dokázaly předvést čísla nad odhady trhu, důležitější ale zde bude, co předvedou za druhý a třetí kvartál a na kolik jejich výsledky ovlivní oprávky problémových úvěrů. Proto se také nadále ceny těchto akcií drží poblíž minim a o nějakém návratu na předchozí úrovně nemůže být řeč.

Přijde mi, že na Monetě okolo 50 Kč dává smysl si nějakou pozici přikoupit, banka je ready i na velmi nízké úrokové sazby v ČR, ale chápu, že problémy se mohou objevit. Navíc tuto hodnotu nelze spočítat, takže zde jde spíše o nějakou spekulaci a odhad toho, co se v budoucnu bude dít. Prostě si čísla nedokážeme spočítat, je to taková „pocitovka“.

ČEZ velmi solidně překvapil, první kvartál byl výrazně nad odhady a potěšil tak současné akcionáře. Výhled na celý letošní rok byl mírně snížen, resp. spíše to rozpětí bylo o malinko posunuto dolů, nic zásadního, i tak to stačilo analytikům Credit Suisse a JPMorgan na cílové ceny 440–445 Kč, doporučení neutral a underweight. To mi hlava sakra nebere, jak se k tomu dopočítali. Já zůstávám fest long a těším se na dividendu, k prodeji zahraničních aktiv jsem skeptičtější, zvlášť v současné době, ani nečekám nějakou mimořádnou dividendu později, z toho už jsem vyrostl.

Svá čísla za první kvartál představila i likérka Stock (Plzeň Božkov) a extrémně příjemně mě překvapila – výpadek prodejů v restauracích byl kompenzován vyššími prodeji v obchodech – zírám, jak tady pijeme. Já si od nich nekoupil ani láhev. Akcie na čísla reagují růstem o 6,61% a odmazávají tak veškeré ztráty z březnové paniky.

Jednou Apple, vždycky Apple

Americké akcie technologického sektoru se vezou na neuvěřitelné euforii, ideálně si k tomu můžeme vzít jako příklad Apple. Akcie stojí 311 dolarů, od začátku roku je +6 %, a to přesto, že řada kamenných obchodů prodávajících jejich produkty je zavřena. Online prodej dokázal kompenzovat výpadky kamenných prodejen velmi dobře, takže prodej iPhonů klesl jen o 10 %. Smekám, to bych nečekal.

K tomu vhodné doplnění portfolia o levnou řadu SE, nekup to za ty penze. A kdo si koupí, velmi často přibere další placené služby. Takhle se to dělá, většina ostatních producentů mobilních telefonů může jen závidět. Kdo jednou zkusí iPhone, ten nepřejde už nikdy nikam jinam. A na tom to jede. Přesto mi přijdou akcie Applu opravdu vysoko, nekoupil bych si je na těchto úrovních, ale pokud přijde model 12 na podzim opravdu ve stylu uniklých fotek, tak já tento model prostě chci. Doplnění modelové řady o tuto novinku přinese vyšší marže a další dolary se posypou do cash-flow producenta nakousnutého jablka.

Čas na normální továrny

Také další akcie technologického sektoru jsou podle mě vysoko, po dobrých číslech Facebooku jsem o něco snížil jeho váhu v portfoliu, zcela jsme odprodali Braodcom. Skoro bych to vyházel všechno, ale sledovat, jak to jede nahoru dál beze mě, je skoro horší, než být v něčem long a koukat, jak to klesá. Prostě rozpolcenost.

Když se začínáme vracet zpět k normálnímu životu, není čas si koupit akcie nějaké normální továrny? Že to nebude úplně jednouché, ukazuje ocelář Arcelor Mittal, který upsal nové akcie, aby byl v hotovostně komfortnější situaci, a jeho akcie dostaly solidně po papule (−20 % za poslední dny). Zvažuju, že si je přikoupím.

I automobilky, tolikrát proklínané, prostě naběhnou zpět, pojedou s menšími maržemi, ale je pravděpodobná i podpora na evropském trhu ve formě šrotovného, Čína se oklepala velmi rychle, i zde jsou ty akcie ve velké slevě, takže Daimler a Volkswagen jsou z mého pohledu tou nejrozumnější volbou. Nejsou to akcie, které za měsíc udělají to, co technologické tituly, ale měly by se postupně vracet na své místo v ekonomice, a to by se mělo projevit i v ceně jejich akcií. Ano, může to trvat 2 až 3 roky!

Co tedy můžeme dál celkově čekat? Moje rozpolcenost tkví v tom, že od březnových minim jsme už udělali dost velký skok nahoru, až mi přijde, že dopady u některých společností budou větší, než reflektuje kurz jejich akcií. Na druhou stranu chápu podporu centrálních bank a natlačení likvidity do trhu a switch z bondů do akcií. Prostě dlouhodobě jednoznačně akcie ano, ale krátkodobě o tom přesvědčený nejsem a bližší vývoj paradoxně bolí více než ten delší výhled. Jsem tedy prostě rozpolcený, a tak jsem více ve waiting módu. Když padne něco z toho, co sleduji, budu kupovat.

Tak ať se vám daří a hlavně zůstaňte zdraví!

Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.