Navigace

J&T Ventures je otevřený novým investorům

J&T Ventures investuje do inovativních mladých technologických firem – startupů – v rané fázi vývoje, a to zejména v regionu České republiky, střední a východní Evropy. Zatím se na trhu úspěšně etablovaly dva fondy s tímto názvem. Ten první, je uzavřeným podílovým fondem J&T Banky, který na trhu funguje více než 6 let. Fond označený jako římská dvě je pak loňskou novinkou a je investorům stále otevřený. Jak se fondům daří a kam směřují, prozradil spoluzakladatel fondu Adam Kočík.

Na venture kapitálovém trhu v Česku působíte už dlouho. Jak se tento trh v uplynulém období posunul?

Rozšíření koronaviru SARS-CoV-2 a následná restriktivní opatření vlád ovlivnily celou globální ekonomiku, včetně oblasti venture kapitálu. V prvním čtvrtletí se objem investovaných peněz oproti předcházejícím kvartálům snížil, ale v obecné rovině zájem investorů zůstává silný. Období ekonomických restrikcí a případných krizí totiž přináší řadu investičních příležitostí, zejména pak na úrovni technologických firem, které jsou hnací silou vedoucí k větší efektivitě a úsporám, což je právě v období ekonomické nestability dominantní snahou průmyslu, firem i domácností. Historicky je možné vysledovat zrod současných unicornů právě v období krize.

Podle průzkumu CEO Magazine patří Polsko a Česká republika do top 10 nejvhodnějších zemí na světě pro investice v postcovidové éře. Americký Venture Capital investor Tim Draper spatřuje ideální načasování pro investice v rámci regionu střední a východní Evropy. „We are about to see the golden age of Eastern Europe,“ řekl miliardář ze Silicon Valley pro web Sifted.eu.

Lze tedy období pandemie považovat za příležitost?

Každá krize přináší také příležitosti. Například během minulé finanční krize vznikly společnosti jako Airbnb, Strive či Uber. Pro startupy je jednoznačná příležitost ve zvýšení dostupnosti vysoce kvalifikovaných zaměstnanců na trhu, dále změna chování firem či jednotlivců jak na straně nabídky, tak poptávky. Pro investory jsou příležitosti nových investic za nižší valuaci.

Jak ustály období covidu-19 vaše fondy, respektive jejich investice?

Karanténa nám ukázala, že jako vždy existují vítězové a poražení. Sektor cestovního ruchu a pohostinství byl jedním z nejvíce negativně zasažených. Na druhé straně nástroje pro online spolupráci, doručování a herní sektory zažívají masivní příliv nových uživatelů. Pravděpodobně se v jednom z těchto sektorů objeví další jednorožec. Obecně však investoři i nadále zajišťují finanční podporu „svým“ firmám, aby omezili ztrátu na celkovém portfoliu. Vzhledem k tomu, že převážná většina technologických firem v úvodních etapách svého životního cyklu dosahuje negativních peněžních toků, jsou navíc nyní v rámci zajištění dalšího financování ochotny snížit svoji valuaci, tedy nabídnout investorům výhodnější podmínky.

V průběhu loňského roku se vám podařilo s vaším fondem J&T Ventures I úspěšně exitovat hned z několika projektů. Plánujete i letos nějaké projekty opustit?

Vloni jsme realizovali dva úspěšné exity. Náš podíl ve společnosti Dateio jsme prodali Erste Group a Air Bank. A prodat se nám podařilo také náš minoritní podíl ve společnosti Dotykačka. V letošním roce plánujeme prodat náš podíl ve dvou až třech společnostech, nicméně aktuální pokles aktivity investorů v oblasti nákupů v důsledku pandemie Covid-19 může mít za následek, že se tyto prodeje protáhnou. Nejsme však ničím tlačeni, tedy nemusíme prodávat za každou cenu.

Můžete prozradit jaké je aktuální portfolio tohoto fondu?

V portfoliu prvního fondu, který je uzavřeným fondem J&T Banky, máme v tuto chvíli deset technologických společností ze čtyř evropských zemí. Vesměs jde o projekty zaměřené na B2B především z oblastí jako fintech, retail, proptech, healthcare, travel či smart city. Do devíti z těchto projektů pak vedle nás investovalo v dalších investičních kolech 28 zájemců -fondy, strategičtí partneři či angel investoři do nich pak souhrnně vložili přes 900 milionů korun.

Koncem roku jste rozjeli druhý venture kapitálový fond, tentokrát otevřený pro investory z řad veřejnosti. Jak těžké bylo je získat?

Česká startupová scéna se nadále pozitivně rozvíjí a postupně se stává „normálním“ investičním odvětvím. Roste nejen zájem o investice, a to jak ze strany fyzických, tak právnických osob, ale především zájem velkých společností o spolupráci se startupy.

Fond zahájil úpis vkladů v listopadu 2019, od poloviny března 2020 pak další fundraising dočasně zastavil z důvodu rozšíření opatření na boj s onemocněním covid-19.

V plánu bylo vybrat 40 milionů eur, to se tedy povedlo?

V prvním úpisu jsme chtěli získat přibližně polovinu cílové částky, zbytek pak v průběhu dalšího upisovacího období. Z tohoto pohledu jsme tedy velmi spokojeni s projevenou důvěrou investorů, neboť bezmála 70 investorů se zavázalo do fondu vložit přes tři čtvrtě miliardy korun ke konci prvního čtvrtletí letošního roku, tedy zhruba čtyři pětiny plánované velikosti fondu. V rámci obou fondů pak nyní spravujeme jednu miliardu korun.

Kdo jsou investoři tohoto nového fondu?

Vedle hlavního investora, kterým je J&T Banka, najdeme mezi investory nejen ty institucionální, ale i jednotlivce z řad úspěšných podnikatelů či manažerů. Dokonce nám do fondu vložili prostředky jak zakladatel, tak angel investor jednoho z projektů, který jsme úspěšně exitovali. Těšíme se tedy důvěře napříč trhem, což nás žene kupředu. A i když si na nedostatek investorů nemůžeme stěžovat, fond je i nadále novým investorům otevřen.

Podařilo se vám už v rámci druhého fondu zainvestovat do nějakých projektů?

Ano, investice už běží, zainvestovali jsme už čtyři technologické firmy. Konkrétně společnost Neuron Soundware, mezi jejíž zákazníky se řadí Airbus, Daimler nebo Siemens a v minulém roce získala od investorů 150 milionů korun, cestovatelskou platformu Daytrip s loňským obratem 400 milionů korun nebo nástroj pro obchodníky Leadspicker, který již získal zákazníky na desítkách světových trhů v čele s USA. V neposlední řadě je to aplikace Live Penalty, díky níž statisíce hráčů z celého světa mohou vyzvat na souboj špičkové fotbalové brankáře – ze svých telefonů na dálku ovládají speciálního robota stojícího proti skutečné brance. V lednu do tohoto projektu investoval i fotbalový reprezentant Jakub Jankto. Do konce letošního roku bychom pak rádi uskutečnili tři až pět dalších investic.

V portfoliu se nachází projekty známé i z prvního fondu. Budou na sebe tedy fondy v investicích navazovat?

Z patnácti firem, ve kterých se svými fondy jsme, jsou pouze dvě investice shodné – Neuron soundware a Daytrip. U obou projektů byla další investiční kola vedená jinými investory a měli jsme příležitost koinvestovat, té jsme využili. Jsou to projekty, kde dobře známe zakladatele a máme důvěru nejen v jejich exekuční schopnosti, ale rovněž i v obrovskou tržní příležitost u obou projektů.

Nedávno vyšel průzkum, mapující českou start-upovou scénu, ze kterého vyplývá, že je u nás tato oblast opravdu na vzestupu. Vaše fondy se však nezaměřují pouze na tuzemskou scénu, ale pohybujete se i na té zahraniční. Jaký rozdíl vidíte mezi českým a zahraničním venture kapitálovým trhem?

Zahraniční investoři se více specializují, a to jak v rámci sektorů, tak jednotlivých investičních fází. Například větší konkurence mezi fondy v USA s sebou nese tlak na vyšší valuace firem i vyšší prvotní investice. V zahraničí jsou velmi pozitivně hodnoceny české projekty z oblasti kybernetické bezpečnosti, gamingu a vývoje softwaru, což má i historické vysvětlení. Jinak nelze příliš zobecňovat, zaměření jednotlivých startupů se s vývojem technologií každý rok či dva mění. A nejen investoři se tomu musí přizpůsobit.