Navigace

Hypotéky nyní přejí nákupům nemovitostí

Změny vycházející z událostí posledních měsíců se nevyhnuly ani hypotečnímu trhu. Dlouho diskutovanou daň z nabytí nemovitosti vláda v dubnu zrušila, a to zpětně od prosince 2019. Tato daň činí 4 % z kupované nemovitosti, takže představuje zátěž v desítkách až stovkách tisíc. Nákup nemovitosti by tak měl pro kupujícího být výhodnější, neboť právě kupující tuto daň nad rámec kupní ceny nemovitosti musel zaplatit.

„Zákon sice ještě neprošel Sněmovnou, Senátem a nepodepsal ho prezident, ale dá se očekávat, že právě tato část vládního návrhu bude schválena,“ říká Kateřina Třebínová z J&T Banky.

S dalším impulzem pro oživení hypotečního trhu přišla Česká národní banka (ČNB), která upravila doporučení pro banky poskytující úvěry na bydlení, tzv. LTV. Jedná se o poměr zadlužení k hodnotě zástavy. S tímto ukazatelem ČNB v posledních letech hýbala několikrát a poměr snížila postupně na 90 %. Zároveň však na 90% hypotéku nedosáhl každý, protože banky mohly takových hypoték poskytovat pouze omezené množství – max. 15 % z nové produkce – a právě tento limit v dubnu ČNB zrušila. Hypoteční banky ale i nadále zůstávají opatrné, a některé dokonce dostupné LTV snížily hluboko pod 90 %, jiné banky však 90% úvěry poskytují.

Padají i další limity

„Změn se dočkaly i další, relativně nové, limity úvěrových ukazatelů omezující žadatele o hypoteční úvěry,“ vysvětluje Třebínová. Poměr měsíčních splátek veškerých úvěrů vůči měsíčnímu příjmu, tzv. DSTI limit, byl nejprve zvýšen ze 45 % na 50 % a od 1. 7. 2020 je zrušen úplně. Další omezující limit DTI, tedy poměr dluhu a čistého ročního příjmu, byl zrušen již v dubnu.

„I k těmto změnám každá banka přistupuje podle svého uvážení. Kvůli koronakrizi se banky obávají případného nesplácení, a rozvolnění limitů tak prozatím využilo pouze minimum bank. Na hypotečním trhu jsou dokonce velmi opatrné banky, které naopak v některých případech pravidla razantně zpřísnily,“ uvádí Třebínová.

S výše zmíněným vládním návrhem na zrušení daně z nabytí nemovitosti souvisí další významná změna, kterou je konec odpočtů úroků z hypotečních úvěrů. Ty je dnes možné odepisovat až do výše 300 000 Kč ročně, což v čistém znamená roční daňovou úsporu až do výše 45 000 Kč.

Podle aktuálního návrhu by tento odpočet mělo být možné využít u úvěrů na bydlení sjednaných až do konce roku 2021. To v kombinaci se zrušením daně z nabytí nemovitosti, očekávaného zpomalení růstu cen nemovitostí a postupně snižujících se úrokových sazeb dělá z nadcházejících 18 měsíců poměrně atraktivní období pro nákup nemovitosti, které se už nemusí opakovat.

V J&T Bance jsme připravení vás složitým procesem získání hypotečního úvěru provést. Pro více informací se obraťte na hypoteční specialistku Kateřinu Třebínovou, mobil: 731 515 077, e-mail: trebinova@jtbank.cz.

Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.