Navigace

Výhled na 32. týden: Zpomaluje se oživování ekonomiky?

„Investoři budou v následujícím týdnu podle nás sledovat především vývoj nekončící pandemie covid-19 a některé makroekonomické ukazatele. Naopak výsledková sezóna, z níž v USA již odreportovaly své výsledky nejvýznamnější firmy, bude už jen doznívat,“ říká analytik Pavel Ryska.

Pokračující růst počtu nakažených vedl v uplynulém týdnu k doporučení některých vlád svým občanům necestovat do vybraných zemí (např. Velká Británie a Německo vůči Španělsku). To přispělo ke stresu v některých částech akciového trhu. „Očekáváme tak, že trhy budou dále citlivě reagovat na vývoj nákazy v USA a Evropě,“ dodává Ryska.

Čtvrteční HDP potvrdil obavy z rekordního propadu ekonomik, a investoři proto budou sledovat především indexy nákupních manažerů (ISM) a trh práce v USA. Změna zaměstnanosti v USA by v pátek měla potvrdit, že oživování ekonomiky se zpomaluje, a to podle analytiků J&T Banky může trhy nadále zatěžovat. „Máme proto na příští týden spíše opatrný výhled s potenciálem korekce na akciových indexech,“ konstatuje Pavel Ryska.

Výsledky za 2Q budou reportovat již povětšinou evropské společnosti, např. UniCredit, HSBC, BMW či Siemens.

V pondělí bude jasno i u KB

Na domácím trhu v pondělí oznámí výsledky za druhý kvartál Komerční banka. Analytici J&T Banky očekávají, že čistý zisk meziročně propadne o 46 % na 2,2 mld. Kč. „Nejvíce na výsledky dopadne propad příjmů z provizí a poplatků vzhledem k zastavení ekonomické aktivity během karantény,“ říká Pavel Ryska. KB navíc v 1Q ještě nevytvářela opravné položky na úvěry, a jejich tvorba tak bude o to větší nyní. Sledovat se bude také celoroční výhled managementu.

O2 zachraňují fixní linky

V pátek také zveřejní výsledky O2 CR. „Zde očekáváme podstatněji stabilnější hospodaření, kde by pokles příjmů z roamingu a prodeje hardwaru měl být částečně kompenzován vyššími výnosy z fixních linek v Česku,“ predikuje výsledky Ryska.

ČNB beze změny

Ve čtvrtek bude zasedat ČNB, kde však analytici J&T Banky neočekávají žádné výrazné změny politiky. Základní úroková sazba podle nás zůstane na 0,25 %.

Makroekonomický výhled 

Z makroekonomického pohledu týden začne čínským indexem nákupních manažerů Caixin v průmyslu za červenec (oček. 51,1 po 51,2 b. v červnu) a obdobně americkým ISM v průmyslu (oček. 53,6 vs. 52,6 b. v červnu). Ve středu pak USA navážou indexem ISM ve službách (oček. 55 po 57,1 b.).

Poté se přesune pozornost do Evropy, a to na průmyslové objednávky v Německu za červen (oček. +9,7 % po +10,4 % m/m) ve čtvrtek a průmyslovou výrobu v pátek (oček. +8,2 % po 7,8 % m/m).

Číslem týdne bude páteční změna zaměstnanosti v USA za červenec, kde se čeká přírůstek o 1,5 mil. pracovních míst, což však bude prudké zpomalení z předchozích 4,8 mil.

Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.