Navigace

Poprask kolem Modiglianiho

Minulý týden byl v uměleckém světě tak nabitý zprávami z Česka, že jsem sotva stihla sledovat zahraničí. Například vznikl nový podcast o kulturní scéně a vyšly rozhovory s kandidáty na ředitele Národní galerie. Jedna zahraniční zpráva ale přece jen stihla upoutat moji pozornost.

Mediální pozornost v posledních dnech vzbudily události kolem malby Sedící Beatrice Hastings od italského modernistického malíře Amedea Modiglianiho. Ta se v posledních 25 letech objevila hned dvakrát na aukci Christie’s, a to naposledy s cenovkou téměř 5 milionů dolarů. Francouzský expert Marc Restellini, který připravuje umělcův catalogue raisonné (tedy kompletní soupis známého díla) teď tvrdí, že Christie’s pomlčelo o zásadních změnách, které byly na malbě údajně provedeny po umělcově smrti.

Nový podcast Vltavy Akcent
Český rozhlas Vltava tento týden spustil nový pořad o kulturním děníAkcent, který je možné poslouchat každý den odpoledne přímo ve vysílání rozhlasu nebo druhý den ráno jako podcast. Zatím jsem si stihla poslechnout jen dva díly, ale zdá se, že Akcent bude skvělým pomocníkem pro základní přehled v kulturním dění napříč jednotlivými uměleckými obory.

Umění na Rustonce
V novém sídle J&T Banky se v galerii v atriu budovy už objevilo první umělecké dílo – nafukovací plastika Ptáci Lukáše Rittsteina. Dílo je součástí naší sbírky Magnus Art, která se skládá z děl laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého, a tedy i první výstavy v galerii Magnus Art. Umění na Rustonce bude postupně přibývat a já vás o tom budu samozřejmě průběžně informovat.

Rozhovory s kandidáty na ředitele NG
Boj o křeslo ředitele Národní galerie se každým dnem přibližuje svému konci. Napětí při čekání mezitím zmírňuje série rozhovorů se třemi finálními kandidáty, které vydalo Aktuálně.cz. Interview s Markem Pokorným, Alicjou Knast a Jiřím Fajtem přibližují jejich minulé zkušenosti, ale i představy o budoucnosti instituce.

 Foto: Lukáš Rittstein, Ptáci

 

val-low.pngValérie Dvořáková v J&T Bance působí na pozici Art Specialisty. Zastřešuje veškeré aktivity banky v oblasti výtvarného umění. Stará se o bankovní sbírky Magnus Art a výstavy současných českých a slovenských umělců přímo v prostorách banky a rozvíjí partnerství a spolupráci s uměleckými institucemi a školami. Klientům banky nejen radí s nákupy uměleckých děl, ale pomáhá jim také s péčí o jejich sbírky.

 

Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.