Navigace

Událost sezóny: obří výstava Mikuláše Medka v NG

Minulý týden jsme otevřeli novou výstavu nejen my v ostravské pobočce J&T Banky, ale i Národní galerie hned v několika svých budovách. Oslavili jsme jedny úctyhodné narozeniny i uronili slzu za Jiřího Menzela. Novinky ale přicházejí také ze zahraničí, včetně kulturní dohry jedné detektivní zápletky.

Nová výstava v Ostravě
Výstava děl Jiřího Davida v ostravské pobočce J&T Banky byla kvůli covidu neplánovaně prodloužena až do konce léta. Minulý týden ji ale nahradila výstava nová a v Elektře nyní můžete obdivovat akvarely Lukáše Karbuse.

Tento absolvent malby na brněnské Fakultě výtvarných umění a finalista Ceny Jindřicha Chalupeckého z roku 2015 se dlouhodobě věnuje tématu krajiny, a to nejen ve své tvorbě. Žije mimo velká umělecká centra na severu Čech, kde se živí jako zemědělec. Příroda, kterou je denně obklopen, pak volně prostupuje do jeho maleb. Jako obvykle jsou všechna vystavená díla nabízena i k prodeji a na žádost k nim ráda doplním další informace.

Událost sezóny: Mikuláš Medek v NG

Národní galerie tento týden otevřela rozsáhlou retrospektivní výstavu Mikuláše Medka nazvanou Nahý v trní. Medek je jedním z nejvýznamnějších českých malířů 20. století, který ve své tvorbě postupně proplouval od náznaků kubismu přes velmi osobitý surrealismus a takzvaný informel až po figurální malbu.

Hlavní část výstavy najdete ve Valdštejnské jízdárně, doplňuje ji ale klášter sv. Anežky České, kde jsou vůbec poprvé společně vystaveny Medkovy práce pro kostely v Jedovnicích, Kotvrdovicích a Senetářově, a v neposlední řadě rozměrné realizace pro Československé aerolinie vystavené ve Veletržním paláci.

Meda Mládková oslavila 101 let

Ikona českého mecenášství Meda Mládková před pár dny oslavila neuvěřitelných 101 let, mimochodem ve stejný den, kdy by svíčky sfoukával i Antonín Dvořák (náhoda?). Sběratelka umění a zakladatelka Musea Kampa je spojována především s Františkem Kupkou, se kterým se osobně znala a jehož dílo tvoří základ široké sbírky moderního umění, kterou najdete ve stálé expozici právě na Kampě. Všechno nejlepší, Medo!

Zemřel Jiří Menzel

Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným. Předpokládám, že nikomu z vás neunikla smutná zpráva o smrti Jiřího Menzela. Jeho celoživotní tvorbu vám asi připomínat nemusím stejně jako fakt, že oscarových režisérů v Česku moc nemáme. Hrabalovy Ostře sledované vlaky doporučuji na zářijové vzpomínkové promítání, film najdete třeba na Netflixu.

Dcera Charlese Saatchiho otevírá v Londýně galerii

Dcera zakladatele agentury Saatchi & Saatchi, vlivného sběratele umění a galeristy Charlese Saatchiho, otevírá v Londýně svou vlastní galerii. Saatchi Yates bude sídlit v Mayfair, jen kousek od Goodman Gallery nebo aukčních síní Christie’s a Sotheby’s a nabídne 1000 metrů čtverečních výstavního prostoru. Má ambici představovat světu neznámé talenty a začíná slibně – švýcarským malířem Pascalem Sanderem.

Umělecké instituce deinstalují tvorbu umělce, který vraždil

Před pár měsíci uměleckým světem otřásla vražda respektované kurátorky Rebeccy Blumové. Zavraždit ji měl její partner, britský fotograf a umělec Saul Fletcher, známý mimo jiné svým přátelstvím s Bradem Pittem. Přítelkyně oběti, galeristka Alison Jacquesová, nedávno vyzvala instituce, aby tento násilný čin nepodporovaly tím, že budou vystavovat Fletcherovo dílo. Mezi několik galerií, které výzvu následují, se tento týden přidala například nadace Francoise Pinaulta, když z benátské expozice odstranila Fletcherovu fotografii.

Foto: Díla Lukáše Karbuse, aktuálně vystavená v ostravské pobočce J&T Banky

val-low.pngValérie Dvořáková v J&T Bance působí na pozici Art Specialisty. Zastřešuje veškeré aktivity banky v oblasti výtvarného umění. Stará se o bankovní sbírky Magnus Art a výstavy současných českých a slovenských umělců přímo v prostorách banky a rozvíjí partnerství a spolupráci s uměleckými institucemi a školami. Klientům banky nejen radí s nákupy uměleckých děl, ale pomáhá jim také s péčí o jejich sbírky.

Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.