Navigace

Lockdown by dopadl na akcie i českou korunu

Rok 2020 přinesl většině titulů na pražské burze hluboké propady, výrazně se to týká bankovních titulů. Stále však existují akcie, které dávají důvod k optimismu.

Pandemie covidu-19 totiž odnesla to, co bankovní tituly zdobilo a proč je investoři kupovali – dividendu! Bankovní tituly jako Moneta, KB či Erste tak od začátku letošního roku odepisují okolo 40 %. Dá se říci, že se vlastně ani moc nenadechly v celkové akciové euforii a drží se poblíž svých minimálních hodnot. S rostoucím počtem nemocných v ČR pak vyvstává další otázka, jak budou mít ekonomické dopady pandemie další vliv na jejich úvěrové portfolio.

Celkový lockdown si, troufám říct, nenastane (firmy budou vyrábět), ale v pololockdownu už vlastně částečně jsme. Ne v nařízeném, ale tím, jak se chováme. Takže tržby obchodníků, obchodních center, velké řady sektorů v ekonomice klesnou, a to i výrazně. To se projeví ve schopnosti firem, a někde i jednotlivců, splácet své úvěry. Banky budou muset tvořit opravné položky – mají jich již nyní vytvořeno dostatek? Těžko odpovědět, ale jen ta představa u některých investorů může vyvolat tlak na prodej bankovních titulů a může přijít tlak na cenu, i když třeba neoprávněný. Pokud se banky v roce 2021 vrátí k výplatě dividend, a bude-li z čeho, je to velká příležitost si nyní nebo v blízké budoucnosti přikoupit.

Ale je to sázka pro rizikově orientované investory. Já jsem již částečně long a na Erste či Monetu se na bid na nižších cenách postavím. Ale pokud bych si nyní mohl vybrat jeden titul k nákupu v Praze, bude to ČEZ. Předprodaná elektřina, ale i současná cenová úroveň kontraktů na elektřinu, mi dodává optimismus, co se týká výsledků ČEZu. A s nimi přijde vyšší dividenda než letos. Případně i mimořádná či navýšená v roce 2021, pokud ČEZ divestuje svá některá zahraniční aktiva.

S lockdownem by klesla i koruna

Propad firem i bank se logicky projeví i do výpadku výběru daní státem. To je negativní pro českou korunu, a proto doufám, že při úvaze o lockdownu vezmou politici i toto v úvahu, jinak zchudneme úplně všichni, a to kvůli slabší koruně. Turismus, kterému by slabší koruna pomáhala, skoro neexistuje. Exportérům nyní také už příliš nepomůže, mají zajištěno. Oslabování koruny již nyní trochu probíhá, i na pražské burze nepanuje zrovna euforie, s tvrdým lockdownem by se vyrovnávala hůře, ale nečekám dramatické propady jako v březnu.

Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.