Navigace

Výhled na 44. týden: Trump versus Biden. Rozhodnutí se blíží

Hlavním tématem tohoto týdne budou úterní prezidentské volby v USA. Průzkumy prozatím favorizují Bidena, ale ani v posledních volbách nebyl Trump předvolebním favoritem. Právě větší šance Bidena vnáší na riziková aktiva zvýšenou nervozitu, a to především kvůli pravděpodobnosti částečného zrušení předchozí Trumpovo daňové reformy.

Současně je velmi pravděpodobné, že kvůli distančnímu hlasování a jiným překážkám spojeným se současnou pandemickou situací neuzná Trump výsledky voleb hned, a tudíž se bude protahovat doba nejistoty finálního výsledku. „Volby tedy jednoznačně vnímáme jako možné riziko pro akcie,“ upozorňuje Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.

Vedle toho se dále rozvíjí druhá vlna covidu-19, což je jednoznačně rovněž nepříznivá situace pro riziková aktiva. Výsledková sezóna především kvůli obezřetným výhledům také nepřidává většího optimismu. Naopak kladným faktorem by mohlo být zasedání Fedu ve středu, které by mělo dále nastínit změnu strategie banky a udržet svou výrazně uvolněnou měnovou politiku. „Na tento týden jsme tedy vzhledem k výše zmíněným rizikovým faktorům velmi obezřetní a očekáváme, že může na akciích pokračovat velmi volatilní obchodování s prodejním tlakem,“ uvádí Milan Vaníček.

Pokračuje výsledková sezóna 

Na domácí scéně bude pokračovat výsledková sezóna. U pondělní Erste Group analytici očekávají 34% meziroční propad čistého zisku na 323 mil. EUR, a to především kvůli růstu opravných položek, které byly ve třetím kvartálu 2019 nulové. „Vzhledem k současné situaci kolem pandemie, resp. preventivních opatření proti ní, neočekáváme, že by samotná čísla měla sílu výrazně ovlivnit obchodování,“ konstatuje Milan Vaníček.

Ve čtvrtek by měla Komerční banka vykázat za třetí kvartál 46% meziroční pokles čistého zisku na 2,1 mld. Kč. V tomto případě je důvodem hlavně zvýšená tvorba opravných položek, ale i horšící se běžné hospodaření. Investoři budou sledovat výhled banky do roku 2025, který by měl naznačit, jak se bude banka vypořádávat se slabší provozní ziskovostí.

V pátek zveřejní svá čísla za třetí kvartál i O2 CR. Zde očekávají analytici sled solidních čísel s EBITDA 3,2 mld. Kč (−1,3 % r/r). „Důvodem pro meziroční pokles jsou dle nás vyšší provozní náklady spojené s vyšším využíváním fixního hardwaru a služeb. Celkově by však čísla měla potvrdit defenzivnost titulu a schopnost společnosti tvořit silné cash flow, které by mělo podporovat výplatu solidní dividendy. Na druhou stranu pokračující proces aukce nových kmitočtů s výhledem zvýšení konkurence v sektoru bude limitovat jakýkoliv větší zájem investorů,“ vysvětluje Vaníček.

Makroekonomický výhled

Z makroekonomických zpráv se ekonomové zaměří v USA na pondělní ISM průmyslu za říjen (oček. 55,6 po 55,4 bodů m/m), úterní podnikové objednávky za září (oček. 0,8 po 0,7 % m/m), středeční ISM služeb za říjen (oček. 57,5 po 57,8 bodu m/m), čtvrteční zasedání Fedu, kde se predikuje další přiblížení změny strategie, a páteční data z trhu práce za říjen (oček. 600 po 661 tis. nových pracovních míst m/m).

V Číně se soustředí ještě na víkendové PMI průmyslu za říjen (oček. 51,3 po 51,5 bodu m/m) a pondělní Caixin PMI průmyslu za říjen (oček. 52,8 po 53 bodech m/m). V Německu se zaměří na čtvrteční podnikové objednávky za září (oček. 2,0 po 4,5 % m/m) a páteční průmyslovou produkci za září (oček. +2,5 po -0,2 % m/m).

 

Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.