Navigace

Sbírka Magnus Art má svůj online katalog

Tyto novinky ze světa umění jsou novinkami v tom pravém smyslu slova. Představují totiž nový web sbírky Magnus Art i dvě nová díla malíře Davida Hockneyho. Informují také o novém online veletrhu TEFAF a laureátce prestižní Ceny Marcela Duchampa.

Sbírka Magnus Art má nový online katalog

Minulý týden jsme spustili online katalog soukromé sbírky J&T Banky Magnus Art. Sbírka je založena na dílech laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého, a každý rok se tedy rozšiřuje o jedno dílo čerstvě oceněného umělce. Grafické zpracování i koncept katalogu má na svědomí Milan Nedvěd, cenami ověnčený grafický designér, jehož práci pravidelně vídáte třeba v kampaních Národního divadla nebo v řadě publikací významných českých výtvarníků.

Katalog se všemi díly najdete na webových stránkách www.magnusart.cz.

Mimochodem první část sbírky je právě teď vystavena ve stejnojmenné galerii Magnus Art. Ta sice vzhledem k aktuálním opatřením proti šíření koronaviru zůstává zavřená, ale nebojte, výstava na vás počká.

Nová díla Davida Hockneyho

Matador britského malířství minulého století David Hockney zveřejnil dvě nová díla pro pozvednutí ducha v těžké době. Reprodukce dvou milých podzimních scenérií, které namaloval během předminulého týdne, zaslal médiím společně se zprávou „Remember they can't cancel the autumn either“. Navázal tak na letošní jaro, kdy do světa poslal podobnou motivační zprávu spolu s jarní scenérií. Více než osmdesátiletý Hockney je neuvěřitelně aktivní, za letošek má v plánu dokončit 220 děl. Přitom drží krok s dobou – dvě nové podzimní malby vznikly ve speciální aplikaci na iPadu.

David Hockney tráví karanténu ve francouzské Normandii a připravuje se na svou příští výstavu v Royal Academy v Londýně.

Proběhl další online veletrh

Veletrhy umění přecházejí do onlinu už od začátku koronavirové krize. Každá taková událost přichází s nějakou inovací a nejinak tomu bylo i u TEFAF Online, prvního online ročníku European Fine Art Fair, který se konal minulý týden. Organizátoři se rozhodli omezit vystavovatele pouze jedním nabízeným uměleckým dílem, které navíc ještě schvaluje nezávislá komise. Zajistili tak, že se v nabídce objevilo 300 skutečně unikátních kousků napříč celými dějinami umění. A vystavovatelé si trh pochvalovali. Nejdražší prodanou položkou se stala malba Vilhelma Hammershøie Interiér se stojící ženou z roku 1913, kterou si pořídil soukromý sběratel z Evropy za 5 milionů dolarů.

Cena Marcela Duchampa má novou laureátku

Koncem minulého týdne byla oznámena letošní laureátka prestižní Ceny Marcela Duchampa. Stala se jí kanadská umělkyně žijící v Paříži Kapwani Kiwanga zabývající se dědictvím kolonialismu skrze médium fotografie, instalace, sochařství nebo pohyblivého obrazu. Ocenění získala za práci Flowers of Africa, ve které rekonstruuje reálné kytice využívané pro slavnostní diplomatické ceremoniály. Kytice postupně vadnou a navazují tak na tradici barokních zátiší.

Dílo Kapwani Kiwangy je společně s dalšími laureáty i nominovanými umělci k vidění v rámci výstavy v pařížském Centre Pompidou.

Francie bude vracet umění ukradené bývalým koloniím

Francouzský senát jednoznačně schválil navrácení uměleckých děl ukradených bývalým francouzským koloniím. Konkrétně se jedná o 27 předmětů pocházejících z Beninu a Senegalu ukradených francouzskou armádou na konci 19. století. Z Musée du quai Branly, kde se díla nacházejí, by se mělo umění vrátit během příštího roku.

Repatriace uměleckých předmětů je velkým tématem velkých evropských a amerických muzejních institucí. Mediálně atraktivnější jsou sice ty kauzy, ve kterých se jedná o napravování zločinů druhé světové války, proto mě těší, že se mezitím nezapomíná ani na křivdy kolonialismu.

Foto: Michal Pechouček, malba, 2003 - sbírka Magnus Art

Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.