Navigace

Umělci: Cena Jindřicha Chalupeckého nám změnila život

Desítka umělců, desítka mimořádných uměleckých děl. To je nyní k vidění v nové galerii Magnus Art otevřené v sídle J&T Banky na pražském Karlíně. Ačkoli je galerie nyní uzavřena kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru, s jednotlivými díly a jejich tvůrci se přesto můžete seznámit alespoň prostřednictvím rozhovorů v katalogu, který k výstavě vyšel.

Byť i jen takto vzdálená, stojí návštěva první ze tří výstav Magnus Art za to. První část nabízí desítku děl od prvních deseti vítězů Ceny Jindřicha Chalupeckého, která je pro sbírku Magnus Art určující. Najdeme tu díla mimořádných uměleckých osobností, které v době zisku ceny patřily k tehdejšímu dravému mládí, posléze se z většiny z nich stali úspěšní členové uměleckého establishmentu a řada z nich již vychovala další generace umělců.kokolia.png

Ať už jde o Vladimíra Kokoliu, Františka Skálu, nebo Petra Nikla, všem prestižní ocenění udělované tehdy ještě z rukou Václava Havla změnilo životy. A když už ne samotné ocenění, tak rozhodně následný pobyt v USA.

„Cena mě v roce 1992 vynesla na vrchol dobového kontextu, a to pro mne bylo přelomové. Vladimír Kokolia a František Skála, kteří cenu získali přede mnou, jsou skvělí a byl jsem rád, že jsem se tak ocitl v dobré společnosti,“ vysvětluje Michal Nesázal (vítěz z roku 1992). A doplňuje jej vítěz z roku 1998 Jiří Černický. „V první řadě, že jsem cenu dostal přímo od Václava Havla. A samozřejmě to pro mě byla čest, protože ji vnímám jako prestižní,“ říká výtvarník.

Bujná doba

Velká část z první desítky vítězů se na umělecké scéně objevila již v osmdesátých letech. Patřil mezi ně i Petr Nikl a další členové skupiny Tvrdohlaví. Pro něj i další bylo nejprve obtížné prosadit se. Vše však změnila revoluce a nastupující krátká doba největší svobody, kterou tato země pamatuje: devadesátá léta.

„Byla to euforická doba, která bohužel začala po roce 1995 vyvětrávat. Těch prvních šest let

po revoluci jsme měli velkou šanci stát se kulturním evropským centrem. Bohužel duševní bohatství dlouhodobě nikdy většinově nepředčí materiální touhy,“ vzpomíná Petr Nikl a pokračuje: „Lidé jsou stále stejní. Ale na začátku devadesátých let jsem byl ve velké euforické bublině. Měl jsem obrovské štěstí, že jsem se do této doby svým věkem třiceti let, ve kterém se vše kolem i ve mně samém rozehrávalo, trefil.“

Podobně na to vzpomíná také Michal Gabriel (vítěz z roku 1994). Podle něj se tehdy vše hrnulo vpřed se stejnou intenzitou jako nyní. „Ale kontrast proti temnému a nepohyblivému času, ve kterém jsem za bolševika žil, byl samozřejmě větší a ostřejší. Všechno bylo plné očekávání v pozitivní posun a vůbec mě nenapadlo, co ve společnosti roste spolu s tím,“ dodává posmutněle výtvarník, jehož Trojnožka stojí hned proti vchodu do galerie.magnus-art-galerie-jt-banky-2-.jpg

Ačkoli řada umělců na tehdejší pulzující dobu vzpomíná, většina z nich se již ve svém díle i životech posunula. Například historicky druhý vítěz Chalupeckého ceny František Skála podle svých slov ve svém díle již nemá tolik „poťouchlé ironie jako v devadesátých letech“. Ačkoli by prý nebyl problém zvednout její stavidla. Naopak Jiří Příhoda (vítěz 1997) přiznává, že se k výrazu z devadesátých let v poslední době zase vrací.

Pokud i vy rádi vzpomínáte na devadesátá léta nebo vás zajímá, jak tehdejší dynamickou dobu vnímali a prezentovali (nejen) tehdejší nejlepší umělci, pak je výstava v galerii Magnus Art ideální volbou. I když bude její návštěva kvůli koronaviru třeba jen virtuální.

Přečtěte si, jak vznikal katalog k výstavě zde.

Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.