Navigace

Tři aukce a jedna podivná žirafa

Aukční sezóna je v plném proudu a podle toho také vypadají tyto novinky. Londýnská Sotheby’s dražila online české umělce, dvě z našich velkých aukčních síní se na své podzimní dražby teprve chystají. Co nabízejí?

České aukce sázejí na velká jména

V následujících týdnech nás čekají další dvě velké aukce, a to European Arts 22. listopadu a následně Galerie Kodl 29. listopadu.

European Arts na obálce katalogu láká na zátiší Bohumila Kubišty z roku 1909 s vyvolávací cenou 13,8 milionu korun. Dvě malby Jana Baucha s vyvolávacími cenami 3,8 a 2,3 milionu cílí na autorský aukční rekord. Za pozornost stojí i reliéf Karla Malicha (vyvolávací cena 1,1 milionu korun) nebo drobná monochromatická malba současného německého malíře Gerharda Richtera, kterého si možná pamatujete z výstavy v Národní galerii a jenž se v českých aukcích v podstatě neobjevuje. Už cenovka ale naznačuje, že se na Richterovy poměry jedná spíš o drobnost – dražit se začne na 380 tisících korun. Jedná se totiž o obálku autorského katalogu, který vyšel v roce 1980 v 300 kusech.

I Galerie Kodl sází na velká jména 20. století. Na konci listopadu nabídne třeba malbu Jakuba Schikanedera za 4 miliony korun, Josefa Čapka za 5,5 milionu nebo Františka Janouška za 3,5 milionu. V nabídce jsou i dvě malby Josefa Šímy, který se letos objevil hned na několika aukcích. Na obálce katalogu pak aukční síň upozorňuje na malbu Theodora Pištěka za mimořádně vysokou vyvolávací cenu 15 milionů. Pištěkova díla se přitom v minulosti vydražila nejdráže za 3,1 milionu korun, už tak dost vysokou cenu za českého žijícího umělce.

V Sotheby’s zabodovali Kaláb, Špaňhel i Typlt

V Londýně proběhla online aukce Sotheby’s s podtitulem A Different Perspective, která mimo jiné ve spolupráci s Galerií Kodl nabídla i díla několika českých současných umělců. A naprostá většina z nich se setkala s velkým úspěchem.

Mediálně nejskloňovanější je asi výsledek díla Jana Kalába, které se vydražilo za necelých 19 tisíc liber, dvojnásobek odhadní ceny. Na částce 7 560 liber pak skončila dražba hned čtyř dalších českých umělců – Ondřeje Basjuka, Josefa Bolfa, Patrika Hábla a Jakuba Špaňhela. Úspěch slavil i Lubomír Typlt s plátnem prodaným za 8 820 liber. Bez kupce naopak skončil model Kaplického knihovny.

Díla současných umělců se v našem prostředí neobjevují na aukcích často. Výtvarníci obvykle prodávají přímo z ateliéru nebo skrze svého galeristu, a mají tak větší kontrolu nad cenami.

Jan Randáček novým expertem sbírky Evropského parlamentu

Bývalý ředitel Oblastní galerie Liberec Jan Randáček se tento týden přemístil do Bruselu. Dva roky tam bude zastávat pozici národního experta a starat se o uměleckou sbírku Evropského parlamentu. U té příležitosti vyšel na Aktuálně rozsáhlý rozhovor o tom, co všechno pozice obnáší, jaká díla se v evropské sbírce nacházejí i jaká do ní možná přibudou.

Nová socha Jaroslava Róny vyrostla na Pankráci

Sochař Jaroslav Róna dokončil svou novou monumentální sochu. Ztvárňuje úsměvného tvora s tělem žirafy a sprchovou hlavicí místo tváře. Na soše pracoval umělec přes tři roky a nutno podotknout, že to nebyla jednoduchá práce – dílo váží přes 7 tun a měří 11 metrů. Sochu si můžete prohlédnout i navzdory uzavřeným galeriím. Umístěna je totiž ve veřejném prostoru na pražské Pankráci.

Foto: European Arts, Bauch Jan - Přístav

Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.