Navigace

Výhled na 47. týden: Trh bude na skokové reakce imunní

Trh se bude nadále zajímat o informace týkající se vakcíny proti covidu-19, o pokračující boj při předání moci v USA či o další vývoj druhé vlny pandemie nejen v USA. Dá se očekávat, že dojde k dalším oznámení na poli připravovaných vakcín proti covidu-19, jako tomu bylo v posledních dnech. „Trh by měl být již na skokové reakce imunní,“ Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.

Protipólem je vývoj druhé vlny pandemie v USA, která nastupuje se zpožděním vůči Evropě. Investoři sledují možné negativní dopady především do (před)vánoční sezóny, která je pro obchod tou stěžejní. Určitě budou analytici nadále sledovat i povolební vývoj v USA, který stále není jednoduchý a nedochází k plynulému přenechání vlády demokratům.

„Ještě je vhodné připomenout, že v USA bude ve čtvrtek Den díkůvzdání, a tudíž bude trh zavřený. Navíc v pátek bude trh otevřený jen v dopoledních hodinách. Tato skutečnost výrazně omezí aktivitu na globálních trzích ke konci příštího týdne. Celkově zůstáváme neutrální na vyznění tohoto týdne,“ uvádí Milan Vaníček.

Výsledková sezóna je v plném proudu

Na domácího trhu pokračuje výsledková sezóna. V úterý oznámí první čísla od vstupu na burzu CZG. Analytici budou sledovat hlavně trend prodejů v USA, které táhnou celkové prodeje. „Odhadujeme zvýšení podílu na celkových tržbách na dvě třetiny,“ konstatuje Milan Vaníček.

Ve středu po trhu zveřejní čísla Kofola. Milan Vaníček očekává solidní výsledky za léto s EBITDA ve výši 543 mil. Kč (+24,7 % r/r). „Důvodem pro růst je začlenění nových akvizic a zrušení pandemických omezení přes letní měsíce společně s preferencí domácích turistů, kteří více znají značku. Nelze vyloučit ani zvýšení dosavadního výhledu,“ vysvětluje.

Ve čtvrtek zveřejní svá čísla VIG. Vzhledem k tomu, že pojišťovna prezentovala své vlastní očekávání, tak analytici nepředpokládají výraznější překvapení. Čistý zisk odhadují na 40 mil. EUR (−47 % r/r). „Důvodem pro pokles je především pokles příjmů z investic vzhledem k tržnímu prostředí,“ popisuje Milan Vaníček.

Makroekonomický výhled

Z makroekonomických zpráv se analytici zaměří v USA na středeční druhý odhad HDP za 3Q (oček. beze změny +33,1 q/q), objednávky zboží dlouhodobé spotřeby za říjen (oček. 1,0 po 1,9 % m/m), spotřebitelský sentiment univerzity v Michiganu na listopad (oček. beze změny 77 bodů m/m) a zápis z posledního zasedání FOMC, kde se očekává další specifikace nové strategie. V Německu se soustředí na úterní indexy IFO, kde by mělo dojít v rámci listopadu k lehkému poklesu ve všech položkách.

Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.