Navigace

5 mladých českých umělců, které se vyplatí sledovat

Aukčnímu trhu se sice letos na podzim mimořádně dařilo, současní umělci ale stále stojí ve stínu koronavirové kulturní pauzy. To je ovšem škoda, protože i mezi českými současnými umělci se skrývá nejedna skvělá investiční příležitost. Valérie Dvořáková, specialistka na umění J&T Banky, proto vybrala pět jmen, která se vyplatí nejen sledovat, ale i nakupovat.

klara-hosnedlova.pngKlára Hosnedlová

Tvorbu mladé umělkyně Kláry Hosnedlové bezpečně poznáte. Pracuje totiž s velmi netradiční technikou výšivky. Mimořádně detailně propracované intimní portréty a zátiší nesou jasný rukopis, který učaroval nejen lokální, ale i zahraniční umělecké scéně. Jako jediná Češka vystavovala na výběrové výstavě
 progresivního evropského umění v pařížské Nadaci Cartier, její domovská galerie Hunt Kastner Hosnedlovou také s velkým úspěchem představila na basilejském veletrhu Liste. Právě teď má umělkyně samostatnou výstavu v berlínské galerii Kraupa-Tuskany Zeidler.

Na díla této třicetileté výtvarnice se v podstatě čekají fronty – tvorba jednoho vyšívaného obrazu totiž zabere spoustu času.

Vladimír Houdek

Vladimír Houdek rozhodně patří mezi naše nejzajímavější mladé malíře. Jeho progresivní přístup k tradiční technice malby je pro něj zcela charakteristický.

vladimir-houdek.pngLetos na podzim představil novou sérii svých děl, ve které potvrdil, že se neustále vyvíjí. Série, která zaujme pro Houdka netradiční, až šokující barevností, představuje fiktivní obálky neexistujících publikací. Ty umělec „vydal“ pod svým vlastním smyšleným nakladatelstvím Atilis Press. Série zároveň nese Houdkovy charakteristické rysy – nekonečné množství vrstev barvy přetékající přes okraje plátna nebo třeba typické geometrické motivy.

O Houdkovi je pravidelně slyšet už od roku 2012, kdy ještě jako student AVU získal Cenu Jindřicha Chalupeckého. V Čechách ho zastupuje pražská Polansky Gallery, jako jeden z mála českých umělců má ale své zastoupení i v zahraničí, a to u vídeňské galerie Krinzinger. Dlouhodobě se také drží na předních příčkách J&T Banka Art Indexu, kde každoročně stoupá výš až na letošní 11. místo.

 

anna-hulacova.pngAnna Hulačová

Anna Hulačová je zjevením české umělecké scény, skutečná umělecká duše, která ve své tvorbě propojuje hluboké myšlenky, bohaté inspirační zdroje a obdivuhodnou řemeslnost. V roce 2016 zaujala jako finalistka Ceny Jindřicha Chalupeckého a získala diváckou cenu Českých center. Za stejný rok ji ocenil i časopis Art & Antique jako Osobnost roku. A v posledních letech se jí mimořádně daří i v zahraničí – vystavovala v Palais de Tokyo a Fondation Louis Vuitton v Paříži nebo v Kunstraumu v Londýně. Art Basel Hongkong o Hulačové mluví jako o vycházející hvězdě a zahraniční novináře zaujala natolik, že o ní napsal i The New York Times. Letošek se navíc v Hulačové kariéře zapsal jako rok, kdy její dílo nakoupilo pařížské Centre Pompidou, což je ohromný úspěch pro celou českou uměleckou scénu. V rámci J&T Banka Art Indexu byla Hulačová loni skokanem roku, když se z 95. pozice dostala hned na 44. Letos už jí patří 27. příčka.

Kryštof Strejc

Z nejmladší generace českých umělců vybírám malíře Kryštofa Strejce. Loňský absolvent ateliéru malby pražské UMPRUM a finalista Ceny kritiky za mladou malbu si velmi brzy vytříbil svůj zvláštní pestrobarevný rukopis plný figur, které se sotva poskládají do obrazu. Tematicky se mladý malíř nevyhne aktuálnímu dění a trendům od uprchlické krize přes ukončení běžecké kariéry Usaina Bolta až po seriál House of Cards.krystof-strejc.png

Začátkem letošního roku mu kurátor Pavel Kubesa uspořádal samostatnou výstavu Sám sobě kadeřníkem v Galerii NoD, kterou bohužel poznamenala první koronavirová vlna. Na úspěchu to ale Strejcovi nic neubírá. Věřím, že o něm brzy ještě uslyšíme.

Roman Štětina

Jako jeden z mála českých umělců pracuje Roman Štětina se zcela nevizuálním tématem, a totiž se zvukem. Fascinuje ho fenomén rozhlasu, jeho technologie, historie, architektura vysílacích studií i společenský význam v průběhu času. Optikou tohoto zdánlivě zastaralého média pozoruje současný svět a svou tvorbou se k němu vyjadřuje.roman-stetina.png

Štětina je laureátem Ceny Jindřicha Chalupeckého, Essl Art Award CEE i FilmPreis, podobně bohatá je jeho studijní historie – absolvoval Fakultu umění a designu v Plzni, Uměleckou akademii ve Frankfurtu nad Mohanem i Akademii výtvarného umění v Praze, kde dnes působí jako asistent Ateliéru intermediální tvorby. Právě teď vystavuje v budapešťské Trafó Gallery a mimochodem, jeho dílo je součástí i soukromé sbírky J&T Banky Magnus Art. A že se mu v posledních letech opravdu daří, dokládá i jeho pozice v J&T Banka Art Indexu, kde se letos umístil na 24. místě.

odbornice-na-umeni.png

Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.