Navigace

Banka přispěla na výtvarná stipendia a podivná galerijní výjimka

Do Vánoc zbývá sice pouhý týden, ke svátečnímu klidu má ale česká kulturní scéna opravdu daleko. Co se tento týden dělo v galeriích, aukčních síních i virtuálních pokojích?

Umělci umělcům utržili přes milion korun

V neděli vyvrcholila námi tolik očekávaná aukce současného umění Umělci umělcům. Jak to dopadlo? Dražitelé nakoupili dohromady za víc než milion korun a do nadačního fondu Luc Art Fund, který bude nyní udělovat stipendia výtvarným umělcům, připadlo 20 % této částky. J&T Banka, která byla partnerem celé akce, se ji rozhodla ještě zdvojnásobit, a tak se díky aukci rozdá přes 400 tisíc korun. Děkujeme všem umělcům, kteří se rozhodli aukce zúčastnit, a gratulujeme všem dražitelům, kteří si před Vánoci rozšířili svou sbírku.

Zrzavý za 27 milionů

Krátce před zmíněnou aukcí Umělci umělcům proběhla také dražba Arthouse Hejtmánek. Největší pozornost dle očekávání vyvolala malba Jana Zrzavého Královna moří. Zrzavého klasický motiv loděk se vydražil za více než 27 milionů korun. Zajímavá částka tentokrát padla i za užité umění – nádherná kubistická vitrína od Josefa Gočára se prodala za necelé 2 miliony korun a stala se tak Gočárovým aukčním rekordem.

Nešťastná výjimka z uzavřených galerií

Kulturní nadechnutí netrvalo dlouho a ode dneška se opět zavírají galerie, muzea a další kulturní instituce. Tentokrát ale opatření v kultuře doprovází podrážděné diskuze (nejen) odborné veřejnosti. Ministr kultury se totiž rozhodl udělit výjimku výstavě Rembrandta v Národní galerii, výstavě Sluneční králové v Národním muzeu a potom blíže nespecifikovaným soukromým galeriím, které se zabývají prodejem umění.

Proč je to problém? Takové výjimky jsou nejen naprosto nekoncepční, ale hlavně nelogické. Ironické otázky, zda se na Rembrandtovi virus šíří méně než třeba v humpolecké 8smičce, mají jasnou odpověď: naopak. Výstavy, které získaly výjimku, jsou jistě výjimečné a bezpochyby na ně padly obrovské sumy z veřejných rozpočtů. Podobně ale může (a právem to dělá) argumentovat i řada dalších krajských nebo městských galerií a muzeí.

Upřímně cením snahu ministra Zaorálka kopat za svůj resort, jakkoliv se mu to vlastně vůbec nedaří. Celá tato tragikomická zápletka na mě ale dělá dojem, že vládní představitelé do galerií vlastně vůbec nechodí. Jinak by totiž věděli, že v naprosté většině galerií za běžného provozu žádné davy nejsou.

Virtuální výstava Pokoje

Tento týden se koná pravidelná přehlídka prací studentů uměleckých škol nazvaná Pokoje. V minulých letech výstava probíhala v různých polozapomenutých prostorech v centru Prahy, kde jednotliví studenti a ateliéry zaujímali jednotlivé „pokoje“. Letos nic takového nehrozí, a tak se výstava přestěhovala do online prostředí a všechny studentské práce jsou k vidění na webu. Musí se nechat, že název přehlídky letos získal úplně jiný význam, ať už nad ním uvažujete jako nad naším vlastním pokojem, ve kterém jsme už od jara lapeni, nebo jako nad pokojem, který by nám covid už zase mohl vrátit.

Olafur Eliasson o umění a klimatu

Na závěr zařazuji tip na víkendové čtení. Olafur Eliasson, jeden z nejvýznamnějších světových současných umělců, výtvarník islandského původu pracující s prostředky, jako jsou vzduch, světlo nebo voda, a mimochodem berlínský soused Aj Wej-Weje, dal Forbesu krátký rozhovor o svém nejnovějším projektu Earth Speaker. Tato iniciativa vybízí politické představitele, aby naslouchali mladším (i těm nejmladším) generacím ohledně jejich obav ze změny klimatu.

Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.