Navigace

Covid z Velké Británie přináší na akciích pokles

Již v posledních týdnech se zdálo, že akciové trhy mohou jít pouze nahoru, ale zpráva o rychlejším šíření covidu-19 v oblasti Londýna přinesla na akciové trhy – především ty evropské – slušnou paniku.

Okolní státy začaly omezovat cestování z Velké Británie, byly zrušeny letecké i vlakové spoje, kamiony stály na hranicích, prostě klasická panika – za mě nutno říci, že přehnaná. Vakcína by měla podle zpráv účinkovat i na tuto mutaci, teprve kdyby ne, byl by důvod k panice. K tomu se táhnoucí brexitové rozhovory. To vše poslalo před Štědrým dnem Evropu dolů. Na druhou stranu – ruku na srdce – po tom růstu v posledních týdnech, resp. od začátku listopadu, něco podobného přijít muselo. Jen si to hledalo ten správný důvod.

Zajímavé opět je, že americké akcie sice otevřely v minusu, ale během seance dokázaly velkou část ztrát odmazat. Stimulační balíček na pomoc ekonomice udělal své, a když se objevily zprávy, že Apple připravuje vývoj vlastního automobilu, samozřejmě na baterky, a je relativně blízko (2024?), akcie povyskočily nahoru a Apple uzavřel dokonce v plusu. Přes to všechno, a to jsme fanda Applu, mám nakoupené v portfoliu fondu jeho akcie, ke zprávě o vlastním automobilu Applu jsem lehce skeptický. Je to složitý produkt, který Applu nedovolí realizovat tak vysoké marže, jak jsme doposud zvyklí na iPhonech a dalších produktech – ale třeba se mýlím.

Velké technologické tituly nadále drží poměrně vysoké ceny, a to přesto, že Facebook i Google čelí, resp. budou čelit, snahám je rozdělit, obvinit z monopolního chování a dalších věcí. Růst je tak tím nyní limitován, povíme si to ale po výsledcích za tento kvartál. Pokud zopakují čísla z minulého čtvrtletí, je jen jedna cesta – nahoru.

Pojďme k tvrdší realitě

Pochvalovali jsme si, jak se pěkně odlepily ode dna evropské akcie, a to především ty z klasické ekonomiky, jak se začaly aspoň trochu zužovat nůžky mezi technologickými akciemi a klasickými „hodnotovými“ akciemi. To přivření nůžek bylo na pořadu dne, valuace byly natolik rozdílné, že nešly opomíjet, ale 21. prosince se opět ukázala křehkost trhu těchto akcií, když jedna zpráva o mutaci viru ve Velké Británii vytvoří tak rychlý pokles a ztrátu důvěry části investorů. Ti se pustili do mohutného výprodeje, mě to samotného až překvapilo. A tak tu máme možnost si přikoupit opět levněji ropáky, telekomy, bankovní tituly (těžko ale říci, s jakou dividendou v 2021), ale i další firmy z evropských indexů.

Já jsem byl před Štědrým dnem spíše zdrženlivý, přece jen mě letošek naučil tomu, hned se nevrhat na vše, co padá první den. Nicméně pár prvních nákupů jsem učinil (Volkswagen, Motor Oil Hellas). Pokud by pokles dále pokračoval, mám připravenou hotovost k dokupům. Myslím, že celkově budou akcie pokračovat i v dalším roce v posunu nahoru.

ČEZ příjemně překvapil

Pojďme k jednotlivým titulům, jež sledujeme. Příjemně překvapil ČEZ, když růst ceny elektřiny nadále podpořil jeho hodnotu – ale především přišel reálný kupec, který cenu posunul během pátku až nad úrovně 500 Kč za akcii. To však opět vyústilo v to, že odpoledne dorazil prodejce, který cenu bez milosti a přes ignorování dopoledního růstu opět poslal zpět, kam podle něj patří, tj. dolů. Takže jsme dostali možnost se trochu nadechnout, ale opět jsme byli ujištěni, že cena je zase pod kontrolou. Smutné.

Řecká PPC je zajímavá nevěsta

Dalším titulem, který zmíním, je řecká společnost PPC (vlastně obdoba našeho ČEZu). Důvody, proč jsem ji kupoval, jsem již detailně popsal. Zdálo se, že akcie mírně předbíhá reálný vývoj ve společnosti, nicméně byly spuštěny přípravy na prodej 49 % distribuce (společnost Hedno) a do tendru se přihlásilo 19 zájemců, což je opravdu dost. Je tak velká šance, že dojde k odprodeji v prvním pololetí 2021 a PPC bude mít dostatek zdrojů na budování elektráren, které umožní realizovat výrazně vyšší marži (solár, vítr) oproti klasickým starým emisně náročným uhelným elektrárnám. Možná podpora EU ve formě kompenzace zavírání těchto vysoce emisních elektráren je pak dalším bodem podpory stabilizace hospodaření PPC.

Ropný sektor bude stát dost nervů

V posledních týdnech šly pěkně nahoru i společnosti navázané na ropný sektor, stabilizace ceny ropy, resp. její postupný posun nahoru, dávala investorům víru v to, že rok 2021 bude klidnější a dividendy od těchto společností jistější. Výprodej na těchto akciích v důsledku poklesu ceny ropy nám však jasně ukázal, jak moc je senzitivní tento sektor na pohyby ceny směrem dolů… Takže ano, věřím, že akcie, jako jsou BP, Shell, OMV, Exxon a další, mají růst v roce 2021 před sebou, ale bude to stát dost nervů a je potřeba počítat s většími výkyvy. Nějak výrazně navyšovat expozice zde raději nebudu, podržím to, co mám.

Jak tedy dál na akciových trzích

Rok 2021 se nám blíží. Opět je jasné, že pandemie koronaviru neřekla poslední slovo a budeme se s ní potýkat i v roce příštím. Pro řadu sektorů je klíčová vakcína a její účinnost, bez toho budou tato odvětví jen přežívat – doprava, především letecká, hotely, restaurace ale i další navazující služby. Akcie částečně pricují recovery v těchto sektorech, pokud se očkování bude dařit, mohou jet dále příští rok nahoru. Pokud ne, trh je nemilosrdně ztrestá a ceny se budou vracet na předlistopadové úrovně.

Nadále budou hrát důležitou úlohu technologické tituly a obecně svět e-commerce, nicméně zde si něco koupit vyžaduje pořádné sebezapření, a de facto nelze koukat na reálné valuace, ale přijmout fakt, že si kupujete trend, který frčí. No není to jednoduché. Pokud bude pokračovat trend podpory centrálních bank trhům a nízké úrokové sazby, jako že pravděpodobně bude, budou z toho akcie těžit obecně a neměl by je člověk z portfolia vynechávat, spíše naopak, navyšovat jejich váhu.

Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.