Navigace

Výhled na 1. týden: Dostaví se lednový efekt?

Nový rok 2021 jsme přivítali stále v rámci preventivních opatření proti covidu-19. Vakcíny se sice již začínají distribuovat, ale jejich kladný dopad bude postupný a zabere zřejmě několik měsíců. Investoři tak budou rozmýšlet, zda je dobré se již připravit na ekonomické oživení, případně na jak velké.

Tradičně v lednu investoři sledují, zda se projeví tzv. lednový efekt. „V tomto ohledu jsme poměrně optimističtí a očekáváme, že investoři budou chtít své pozice zaujmout již v lednu,“ říká Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.

Zápis z posledního zasedání FOMC by měl jen dál upevnit aktuální názor, že orgány měnové politiky, včetně Fedu, budou uplatňovat velmi uvolněnou měnovou politiku po relativně velmi dlouhou dobu. „Celkově tedy máme pro začátek roku mírně pozitivní výhled,“ uvádí Milan Vaníček.

Makroekonomický výhled

Z makroekonomických zpráv se analytici zaměří v USA na úterní data ISM průmyslu za prosinec (oček. 56,5 po 57,5 bodu m/m), středeční podnikové objednávky za listopad (oček. 0,8 po 1,0 % m/m), zápis z posledního zasedání FOMC, který by měl potvrdit dlouhodobý výhled na nízké sazby, čtvrteční ISM služeb za prosinec (oček. 54,5 po 55,9 bodu m/m) a páteční měsíční data z trhu práce (oček. 93 po 245 tisících nových pracovních místech m/m).

V Německu budou sledovat čtvrteční podnikové objednávky za listopad (oček. −1,2 po +2,9 % m/m) a páteční průmyslovou produkci za listopad (oček. 0,7 po 3,2 % m/m).

Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.