Haló, tady robot! | J&T Banka
Navigace

Haló, tady robot!

„Pro řešení problémů stiskněte jedničku.“ Zastaralé hlasové automaty se už i u nás postupně stávají minulostí. Zásluhou mladého česko-slovenského startupu Born Digital je nahrazují asistenti postavení na umělé inteligenci. Investici ve výši 600 tisíc eur do startupu vložil i fond J&T Ventures.

Představte si, že zvednete telefon a z reproduktoru se ozve: Dobrý den, tady umělá inteligence, mám pro vás nabídku zaměstnání přímo na míru. Scéna jako ze sci-fi filmu se v České republice stává realitou. Odborníci z Born Digital vytvořili vůbec prvního automatizovaného hlasového asistenta pro HR. Virtuální recruiter Jakub se připojí ke svým lidským kolegům ze společnosti CoolPeople.

Ve světě není využívání umělé inteligence v HR a recruitmentu horkou novinkou, v českém kontextu ale inovace představuje mílový skok dopředu. Automatizovaný AI náborář je vůbec první český voicebot, který aktivně oslovuje kandidáty s pracovními nabídkami.

Rozšíří umělá inteligence řady hasičů?

Umělá inteligence již nyní obsluhuje také linky mobilních operátorů nebo bank. Další metou je zapojit chytré technologie do záchrany lidských životů a pomoci složkám integrovaného záchranného systému. Born Digital proto vyvíjí hlasovou asistentku, která dokáže v případě přetížení tísňové linky přijmout hlášení o požáru a předat potřebné informace hasičskému sboru, záchranným složkám nebo policii.

Cílem je dobýt globální trh

Až doposud rostla firma organicky, z původních patnácti zaměstnanců jich najednou bylo pětadvacet, a proto bylo potřeba začít řešit otázku dalšího vývoje. „Buď půjdeme cestou přirozeného růstu, která je pomalejší, ale jistější, nebo porosteme akcelerovaně a výrazně rychleji, ale vše investujeme do rozvoje a nějakou dobu nebudeme profitabilní. Rozhodli jsme se pro druhou cestu, protože okno příležitosti se otevírá velmi zřídka a krátce,“ říká ředitel firmy Tomáš Malovec.

Momentálně majitelé vidí obrovskou příležitost na lokálních i světových trzích. „V nejbližších dvou letech se bude rozhodovat, kdo bude lokální hráč a kdo globální. Nás láká možnost dostat se na globální trh, byť s respektem k riziku, že se nám to nemusí podařit,“ popisuje spolumajitel Zenon Sliwka.

O vstup do perspektivního startupu měla zájem řada fondů, nakonec došlo k uzavření spolupráce s J&T Ventures. „Za tímto fondem stojí lidé, se kterými si perfektně sedíme, a komunikace je velmi profesionální. Navíc velmi dobře vědí, jak dostat startup na globální trhy a nastavit roadmapu investic. Protože první investice je většinou jen jedna ze čtyř až pěti, než se startup dostane do potřebného stádia. S J&T Ventures máme jasnou vizi, jak naše plány uskutečnit,“ popisuje důvod spojení s J&T Ventures Tomáš Malovec.

Získané peníze plánují majitelé investovatdo rozvoje obchodu, zejména v západní Evropě, Spojených státech, ale i směrem na východ. Cílem je vybudování fyzických poboček na trzích, kde se bude dařit získávat zakázky. Část peněz poputuje také na vystavění globálního škálovatelného produktu. „Kdokoliv na světě si bude moci hlasového asistenta vytvořit sám bez naší pomoci na základě vzorových příkladů a jednoduchých úprav. Takže třeba majitel pizzerie v Austrálii přijde na náš web, zadá telefonní číslo, vybere si šablonu objednávka pizzy, nahraje své produkty, přidá kreditku a má funkčního asistenta, který zvládne vyřídit libovolné množství objednávek,“ prozrazuje další kroky Zenon Sliwka.

logo-barevne.png

O Born Digital

Česko-slovenský startup Born Digital vznikl v roce 2019, kdy se osamostatnil od mateřské společnosti GoodAI a přešel z oblasti výzkumu do aplikační sféry. Firma zaměřuje svou pozornost na vývoj voicebotů a chatbotů s pomocí umělé inteligence pro češtinu a slovenštinu, ale i další světové jazyky.

Řešení Born Digital v Česku a na Slovensku využívají v každodenní praxi například mobilní operátoři, banky, tuzemští i zahraniční distributoři energií a další přibývají. Hlasovým asistentům se dovolají tisíce lidí denně a doposud vyřídili již více než 2,5 milionu hovorů s reálnými zákazníky.

J&T Ventures je partnerem na celou cestu

J&T Ventures investuje do startup týmů, které mění svá odvětví díky moderním technologiím. Za svou existenci podpořil už desítky týmů, některé od založení až po exit.

j-t-ventures-pantone-422c.jpg„Na Born Digital nás zaujal především tým, tedy Tomáš a Zenon, kteří dokázali rychle a úspěšně vybudovat firmu, jež má mezi svými zákazníky velké české a slovenské operátory, banky a distributory energií. Věříme, že tento tým má vizi, a zároveň schopnosti tuto vizi naplnit,“ říká David Polach, Investment Manager z J&T Ventures, a dodává, že trh v oblasti péče o zákazníka a komunikaci se zákazníkem prochází v současné chvíli celkovou digitalizací a Born Digital v této oblasti nabízí ideální a kvalitní řešení využívající umělou inteligenci. Fond do projektu investoval 600 tisíc eur v rámci seed kola.

.

 

 

Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.