Navigace

Výhled na 9. týden: Březen bude o dlouhých státních dluhopisech

Začátek března bude opětovně o výnosech dlouhých státních dluhopisů. Rizikem je jejich další prudké zvyšování, resp. růst dynamiky. Rostoucí tzv. bezrizikové výnosy mají negativní vliv na ocenění rizikových aktiv, například akcií. „Pozvolný posun ve výnosech výše s pozvolně rostoucí inflací akciím není výrazně nepříznivý, ale prudké zvyšování výnosů bezrizikových aktiv v reakci teprve na očekávanou inflaci již negativní efekt má,“ říká Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.

Sledovat se bude, jestli nepřispěchají na pomoc centrální bankéři se svými komentáři. Nicméně ti (ECB a Fed) budou mít svá zasedání až 11., resp. 17. března. „Pro tento týden očekáváme zvýšenou volatilitu v odezvě na vývoj na dluhopisovém trhu,“ dodává Milan Vaníček.

Investory zajímá využití cash flow Avastu

Z domácího trhu budou analytici ve středu sledovat hospodářské výsledky Avastu. Očekávají upravené tržby +1,8 % r/r na 888,5 mil. USD a mírně rychlejší růst zisku EBITDA (o 2,3 % r/r) na 494 mil. USD. „Management podle nás pro letošek představí organický růst tržeb středním jednociferným tempem. Investory bude zajímat využití dobrého cash flow společnosti buď na avizované akvizice, nebo vracení peněz akcionářům,“ uvádí Milan Vaníček.

Končí odkup Monety

V pátek (5. 3.) bude ukončena prodloužená dobrovolná nabídka společnosti Tanemo ze skupiny PPF na akcie Monety za 80 Kč/akcii, která platí do výše 20–29 % firmy.

 

Makroekonomický výhled

Z makroekonomických zpráv se analytici zaměříme v USA na pondělní ISM průmyslu za únor (oček. 58,6 po 58,7 bodu m/m), středeční ISM služeb za únor (oček. beze změny 58,7 bodu m/m), čtvrteční podnikové objednávky za leden (oček. beze změny 1,1 % m/m) a páteční měsíční data z trhu práce za únor (oček. +145 po 49 tis. nových pracovních míst m/m).

 

V Německu se soustředí na úterní maloobchodní tržby za leden (oček. +0,5 po −9,1 % m/m) a páteční podnikové objednávky za leden (oček. +0,8 po −1,9 % m/m).

Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.