Navigace

Michelangelův David z 3D tiskárny a návrat falešného Cranacha

Znepokojivých zpráv bylo v uplynulých dnech už dost. Dala jsem si proto obzvlášť záležet, aby novinky ze světa umění nezanechaly žádné šrámy na duších svých čtenářů. Tento týden proto nabízím překrásný design těch nejtalentovanějších českých designérů, věrnou kopii Michelangelova Davida z 3D tiskárny, úsměvnou historku o nepochopených uměleckých dílech a jednoho úspěšně navráceného falešného Cranacha.

Czech Grand Design zná letošní vítěze

Ve středu večer se uskutečnilo slavnostní vyhlašování cen Czech Grand Design. Předávání ocenění proběhlo sice už podruhé bez publika, na nadšení z českého designu to ale žádný vliv nemělo.

Kdo letos uspěl? Hlavní cenu grand designéra si odneslo duo Herrmann & Coufal, mimo jiné za svoji kolekci DYI svítidel pro Hornbach. Tvůrčí dvojice slavily úspěchy i v dalších kategoriích: za fotografii získaly cenu fotografky Shotby.us, ilustrátory roku se stali Veronika Vlková a Jan Šrámek a objevem roku se staly dámy za značkou Lappa studio. Módním designérem roku je Jakub Polanka, za grafiku byli oceněni mí oblíbení 20YY designers a šperkařem roku je Zdeněk Vacek, který donedávna tvořil polovinu tvůrčí dvojice za značkou Zorya. Výrobcem roku se stala tkalcovna Kubák, která některým z vás možná zní povědomě. Právě u Kubáka jsme o Vánocích vytvořili vlastní kolekci ručně tkaných plédů a šál, kterými jsme obdarovali naše klienty. Úspěch tkalcovny u odborné poroty nás proto velmi těší, ale ani trochu nepřekvapuje.

shot-by-us.png

Foto: Shotby.us: fotografie pro šperkařský editorial pro Dolce vita (zdroj: dolcevita.cz)

Michalangelův David z 3D tiskárny

Pozoruhodný artefakt představí Itálie na letošním Dubai Expo – Michelangelova Davida. Jedna z nejslavnějších soch světa samozřejmě zůstane v bezpečí Florencie, do Dubaje se ale vydá její přesná kopie vytvořená 3D tiskem (viz. úvodní fotografie). Povrch sochy je pro věrohodný dojem pokryt mramorovým prachem a podle výrobce je tato reprodukce dosud nejdokonalejší kopií, a to včetně přímých odlitků sochy. Na rozdíl od jiných reprodukčních metod se navíc technici nemuseli originálu sochy ani dotknout – veškeré míry byly naskenovány bez rizika jakékoliv poškození originálu.

Když umění zůstane nepochopeno

Historky o návštěvnících kulturních institucí, kteří si umělecká díla spletli s předměty běžné potřeby, patří v uměleckých kuloárech mezi velmi oblíbené. V dubnu se v tomto směru opravdu „poštěstilo“ a nově si můžeme špitat hned o dvou nových případech. Ten první se stal v korejském Soulu, kde návštěvníci galerie tak úplně nepochopili dílo street artisty s přezdívkou JonOne. To sestávalo z malby, před kterou stály malířské potřeby včetně kbelíků s barvou. Pár návštěvníků tak nabylo dojmu, že se jedná o participativní dílo, které mohou sami dotvořit. A tak tvořili.

merlin-185878851-b23b29f2-fc72-45ba-8722-4073eee9140a-jumbo.jpg

Druhý případ se stal v americkém státě Utah, kde došlo k poškození původních skalních maleb z období před 700 až 2000 lety. Horolezec je považoval za obyčejné malůvky a bezcitně je provrtal háky, o které se mohou nyní jistit další horolezci. Snad aspoň ti ocení trochu toho starověkého umění.

Lichtenštejnský princ po letech vysoudil zpět svého falešného Cranacha

Po pěti letech se konečně zdá, že francouzští vyšetřovatelé vrátí lichtenštejnskému princi údajné dílo Lucase Cranacha st., které bylo zabaveno v rámci vyšetřování rozsáhlého falzifikátorského skandálu.

Ale vezměme to popořádku. V roce 2013 princ do své sbírky zakoupil za 7 milionů eur malbu Venuše v domnění, že se jedná o dílo slavného středověkého malíře Lucase Cranacha staršího. Když ale dílo v roce 2016 zapůjčil na výstavu v Aix en Provence, francouzské úřady dílo nečekaně zabavily a začaly vyšetřovat podezření, že se jedná o falzifikát. Venuše přitom byla centrálním dílem výstavy, zdobila dokonce obálku katalogu.

Celý podvod podle všeho zinscenoval francouzsko-italský sběratel a obchodník s uměním Giuliano Ruffini. Podrobná analýza potvrdila, že se jedná o novodobý falzifikát, při kterém bylo dílo úmyslně zahříváno, aby vzniklé prasklinky budily dojem starého obrazu. Celá kauza je mnohem obšírnější a její vyšetřování proto trvalo roky. Falešný Cranach byl ale analyzován už dávno a lichtenštejnský princ se tak už nějakou dobu domáhal jeho navrácení. To mu pařížský soud minulý týden konečně přiznal.

Nová kniha pro milovníky současné architektury

Na závěr jeden knižní tip, šitý na míru těm z vás, které baví současná architektura. Publikace Možnosti vesnice totiž mapuje kvalitní architektonické a urbanistické počiny na českém venkově po roce 1989. Mezi 12 příběhy českých obcí najdete projekty od studií Mjölk architekti, Atelier M1 architekti, Kamil Mrva Architects ADR, OK PLAN ARCHITECTS, Objektor, SBORWITZ Architekti nebo Chybík+Krištof. Sama jsem knihu ještě v ruce nedržela, ale všechno, co o ní zjišťuju, mě silně motivuje si ji pořídit.

2551895-moznosti-vesnice-mezimesto-obsah5.jpg

 

Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.