Navigace

Nová data podpoří riziková aktiva

Začátek května bude opětovně o výsledkové sezóně, která se přehoupne alespoň v zámoří do své druhé poloviny. „Domníváme se, že by zveřejňovaná data měla udržet dosavadní kurz a podpořit riziková aktiva,“ říká Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu. Vedle výsledkové sezóny se trh zaměří na makroekonomická data, kterých je ze začátku týdne velké množství, a napoví, jak se dále daří oživovat ekonomice po pandemii.

„Nesmíme opomínat ani další vývoj pandemie, který se zdá, že jde aktuálně mírně stranou zájmu investorů. Ale například vývoj v Indii by mohl covid-19 vrátit na titulní stránky. Celkově jsme nadále mírně pozitivní a očekáváme, že by výsledková sezóna měla dále podporovat riziková aktiva. K tomu se přidává skutečnost, že centrální banky stále udržují velmi uvolněnou měnovou politiku a ekonomika se přinejmenším v USA velmi rychle zotavuje,“ dodává Vaníček.

Výsledky zveřejní Komerční banka

V příštím týdnu bude na domácím trhu pokračovat výsledková sezóna. Ve čtvrtek bude zveřejňovat svá čísla Komerční banka. Očekáván je meziroční pokles čistého zisku o 29 % na 1,9 mld. Kč. Za poklesem je především propad úrokových výnosů (nižší sazby) a vyšší rizikové náklady (spojené s pandemií). „Od čísel neočekáváme výraznější překvapení ani impulz pro investory,“ konstatuje Milan Vaníček.

Makroekonomický výhled

Z makroekonomických zpráv se analytici zaměří v USA na pondělní ISM průmyslu za duben (oček. 65 po 64,7 bodu m/m), úterní podnikové objednávky za březen (oček. +1,5 po −0,8 % m/m), středeční ISM služeb (oček. 64,2 po 63,7 bodu m/m) a páteční měsíční data z trhu práce (oček. 950 tis. po 916 tis. nových pracovních míst m/m).

V Německu se soustředí na čtvrteční podnikové objednávky za březen (oček. 1,5 po 1,2 % m/m) a páteční průmyslovou produkci za březen (oček. +1,9 po -1,6 % m/m). V Číně se zaměří na obchodní bilanci, kde by měly za duben exporty zpomalit tempo růstu (oček. 23,5 po 30,6 % m/m) a importy naopak zrychlit (oček. 43,9 po 38,1 % m/m) v dolarovém vyjádření.

Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.