Navigace

Řepkový Pac-Man, ostuda na bienále a vůně van Gogha

Minulý týden na sebe umění upoutalo pozornost především díky novému provokativnímu projektu skupiny Ztohoven. Ta na 18 hektarech řepkového pole poblíž hory Říp vysekala postavičku Pac-Mana, kterého připodobňuje k Andreji Babišovi a jeho podnikání. Stalo se ale i plno dalších věcí: bylo zahájeno benátské bienále, na kterém k naší ostudě chybí česká i slovenská účast, Galerie Kodl v neděli dražila Toyen i Kupku a věřte tomu, nebo ne, na svět přichází vůně inspirovaná Vincentem van Goghem.

Skupina Ztohoven a její řepkový Pac-Man

Umělecké uskupení Ztohoven si z poslední doby asi pamatujete díky ukradené prezidentské standartě. Minulý týden zveřejnila skupina nový projekt, který vám v médiích mohl jen sotva uniknout. Řepkové pole pod Řípem vysekané do tvaru známé postavičky Pac-Mana patří firmě z koncernu Agrofert, a není tedy těžké uhádnout, kam tentokrát míří kritika tvůrců. V prohlášení k akci Ztohoven označují Andreje Babiše právě jako Pac-Mana, který „v krajině vyžírá jednotlivé složky ekosystému a zanechává za sebou monokulturní toxickou poušť” a „ve společenském životě likviduje kulturu, individuální svobody, diverzitu podnikatelského prostředí a schopnost bez zásahu centrálního plánovače řešit krizové situace”.

viewimage-210525-132004-pj.jpg

Škoda jen, že byla akce zveřejněna v perný den, kdy rezignoval ministr Arenberger, vrátil se odpočatý ministr Vojtěch a prasknul skandál kolem poslance Feriho, což Pac-Manovi významně ubralo na mediální pozornosti.

Benátské bienále bez česko-slovenské účasti

V Benátkách bylo zahájeno architektonické bienále, tentokrát však bez česko-slovenské účasti. V našem společném pavilonu se země pravidelně střídají, letos byla řada na Slovensku. Pavilon ale stále čeká na opravu po loňských záplavách, které předčasně ukončily poslední ročník této benátské přehlídky umění a při kterých na náš pavilon spadl strom a stavbu poškodil. Moje představa, že dvě země dokážou poškozený pavilon dát včas zpět do použitelného stavu, byla mylná, a tak jsme si letošní bienále prostě nechali utéct. Je to škoda. A ostuda.

Toyen rekord nepokořila

V neděli na Žofíně proběhla tradiční jarní aukce galerie Kodl. K největším lákadlům patřila dvě díla malířky Toyen – Noční slavnost (Ohňostroj) s vyvolávací cenou 20 milionů a Jarmark s vyvolávací cenou 12 milionů korun. Konečné ceny byly dle očekávání mnohem vyšší. Noční slavnost se na nedělní aukci prodala za 30,4 milionu korun. I s aukční přirážkou kupec za obraz zaplatí 36,48 milionu korun. Jde tak o třetí nejdražší dílo avantgardní autorky prodané na tuzemské aukci. Za 30,24 milionu korun s aukční přirážkou se v neděli prodalo i další dílo Toyen, olej na plátně s názvem Jarmark z roku 1925.

p2021053003111-210530-140432-gak.jpeg

Obraz Noční slavnost (Ohňostroj) od Toyen. | Foto: Galerie Kodl

Mezi osmimístnými položkami byla i figurální malba Koupání Františka Kupky s vyvolávací cenou 19 milionů. Ta už aukcí prošla před pár lety, tehdy si ji nový majitel odnesl za něco málo přes 16 milionů. V neděli ji nový majitel získal za 25,2 milionu korun včetně přirážky.

Byty a ateliéry pod jednou střechou

Ruská sběratelka umění Daša Žukovová vytvořila nový developerský projekt, v rámci kterého spojuje rezidenční bydlení s kulturními prostory a uměleckými ateliéry. Představa idylického soužití obyvatel s výtvarníky se zhmotnila ve dvou budovách na Manhattanu a ve Philadelphii. Zatímco na Manhattanu už je finální projekt, který počítá s 222 bytovými a ateliérovými jednotkami, ve Philadelphii už se dokonce staví. Ray Fishtown, jak se budova jmenuje, bude čítat 110 jednotek a měly by být otevřena už příští rok.

frda-harlem-v03-podium-v2-final-1024x576.jpeg

Jak voní van Gogh

Amsterdamské Van Gogh Museum se spojilo s parfumérskou značkou Floral Street, aby vytvořily kolekci vůní inspirovanou tvorbou Vincenta van Gogha. Spojování výtvarného umění s různými smysly je zajímavým trendem, se kterým nepracují jen současní autoři, ale právě i tradiční muzejní instituce. Podobný projekt nedávno představil například pařížský Louvre, který vytvořil osm vůní podle osmi děl ze svých sbírek, florenská galerie Uffizi zase během koronavirového lockdownu rozjela kulinářskou show s recepty inspirovanými výjevy místních děl. Teď je tedy na řadě van Gogh. Viděla bych to na základ irisů a slunečnic s lehkým odérem absintu.

Úvodní foto: La Biennale di Venezia

Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.