Navigace

Makro: Inflace v květnu drobně zpomalila kvůli potravinám

Inflace v květnu nečekaně zpomalila o 2 desetiny na 2,9 % (oček. 3,1 %). Důvodem zpomalení inflace byl pokles cen potravin (-0,6 % m/m). V meziročním srovnání byly ceny potravin nižší o 1,3 % (-0,1 % r/r v dubnu), z celkové inflace ubraly právě 2 desetiny procentního bodu. Dále výraznější pohyb nastal jen u pohonných hmot (+1,3 % m/m), které rostly 6. měsíc v řadě. Celkový obrázek se příliš nemění, nadále čekáme, že míra inflace bude kolísat kolem úrovně 3 %. Ovšem světové ceny komodit a globální inflační vývoj vytváří výrazná proinflační rizika pro druhou polovinu roku. Tyto vlivy může utlumit posílení koruny. Letos čekáme průměrnou inflaci na úrovni 2,8 % (3,2 % v roce 2020).

Nadále čekáme, že ČNB na srpnovém zasedání letos poprvé zvýší sazby (0,25 % => 0,50 %), i když na červnovém zasedání se mohou objevit první hlasy pro zvýšení sazeb. O dalším zvýšení sazeb rozhodne kurz koruny, ale je pravděpodobně, že bankovní rada si mezi dalším zvýšení sazeb dá určitou pauzu.

Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.