Navigace

Týdenní souhrn k dění na finančních trzích

Dění na světovém trhu

Uplynulý týden byl především o zasedání Fedu a o páteční rebalanci hned několika indexů. Fed podle očekávání ponechal úrokové sazby beze změny (0,00 % – 0,25 %). Ovšem i tak zasedání ukázalo první posuny v měnové politice. Dosud vedení Fedu vylučovalo, že by vůbec mohlo začít uvažovat o nějaké změně QE, nyní se objevily signály, že někteří členové měnového výboru (FOMC) už začali uvažovat, kdy a jak začít OE utlumovat. Fed zlepšil slovní hodnocení americké ekonomiky, a navíc představil novou prognózu, kde výrazně zvýšil odhad letošní inflace (3,4 % vs. dosud 2,4 %) a částečně i růstu HDP (7,0 % vs. dosud 6,5 %). Beze změny zůstala jen prognóza nezaměstnanosti (4,5 % letos). Následně část členů FOMC připouští, že Fed by mohl začít zvyšovat sazby již v příštím roce a více než polovina čeká pro rok 2023 alespoň dvoje zvýšení sazeb. Toto celkově jestřábí vyznění se na tiskové konferenci snažil tlumit šéf Fedu Jerome Powell velmi holubičími komentáři. Program QE zůstane beze změny (120 mld. USD měsíčně). Konec týdne byl pak poznamenán převážením hned několika indexů jako FTSE, CECE, EuroStoxx 600 či PX. Tento technický faktor přinesl především zvýšené objemy a v některých případech i volatilitu. Sledované akciové indexy si za týden připsaly následující hodnoty. Index S&P 500 poklesl o 1,5 % t/t. Evropa prostřednictvím indexu EuroStoxx 600 poklesla o 1,1 % t/t. Domácí index PX zaznamenal podobný vývoj a odepsal 1,3 % na 1 162 bodů.

 

Společnosti na BCPP

Z domácích zpráv jsme sledovali například dění kolem ČEZu. Poslanecká sněmovna rozhodla, že stát pro stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech bude moci využít pouze dodavatele ze států, které přistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách. Fakticky se tímto vyloučila účast Číny a Ruska. Opozice na oplátku podpoří normu o přechodu k nízkouhlíkové energetice, která mimo jiné obsahuje stanovení výkupní ceny z nového bloku a je tak nutná pro stávající navrhovaný model financování výstavby. ČEZ zakončil týden na 630,5 Kč (-0,7 % t/t).

 Photon Energy, jejíž akcie se obchodují na trhu Standard Market, zahájila nabídku až 11,74 mil. kusů stávajících akcií, které představují 19,57 % základního kapitálu. Nabídka by měla být uzavřena do konce příštího týdne.

 Sazka Group zveřejnila výsledky za první kvartál tohoto roku. Hrubé výhry meziročně vzrostly o 30 % na 526 mil. EUR. Nicméně růst je dán konsolidací společností CASAG a Stoiximan, na srovnatelné bázi hrubé výhry klesly o 59 % r/r. Provozní zisk EBITDA vzrostl o 20 % na 133 mil. EUR, bez dopadu zmíněné konsolidace by byl pokles 33% na úrovni 75 mil. EUR. Sazka Group byla schopna i přes extrémně těžké podmínky zůstat v zisku a s rozvolňováním restrikcí by mělo dojít k rychlému návratu na předcovidové úrovně.

 Nejvíce rostoucí akcií uplynulého týdne byla Moneta (79,9 Kč; +1,7 % t/t), která se v závěru pátečního obchodování vrátila k úrovni 80 Kč. Naopak největší propad zaznamenaly akcie O2 CR (-11,5 % t/t na 263 Kč). Za částí propadu je dividenda (21 Kč), bez které se od pátku již akcie obchodují. Nicméně i po očištění o tento technický faktor by byla O2 CR nejvíce padající akcií, za čímž je zřejmě korekce předchozího růstu.

 

 Výhled na příští týden

Příští týden bude relativně bez významnějších událostí, a tak investoři budou dále rozebírat současné makroekonomické prostředí resp. možnou budoucí odezvu měnové politiky na ni. Nadále bude na trhu znát poslední zasedání Fedu, které již lehce naznačilo, že by centrální bankéři měli začít uvažovat o změně aktuálně velmi uvolněné měnové politiky. Může ještě doznívat i páteční převážení hned několika indexů, kdy mohou technicky dobíhat některé objednávky. Celkově jsme na příští týden neutrální s tím, že nadále může panovat mírná nervozita z posledního zasedání FOMC.

 Na pražské burze bude nejzajímavější událostí mimořádná valná hromada Monety (22. června), která bude rozhodovat o akvizici Air Bank a emisi nových akcií. Očekáváme, že PPF získá dostatečnou podporu pro své plány, nicméně hlasování bude podle našeho názoru těsné a neschválení transakce je také reálná možnost.

 Ve čtvrtek 24. 6. bude zasedat ČNB. Z posledních komentářů jednotlivých členů bankovní rady usuzujeme, že dojde k prvnímu zvýšení sazeb o 25 b.b. od února 2020 na 0,5 %.

 Z makroekonomických zpráv se zaměříme v USA na čtvrteční objednávky zboží dlouhodobé spotřeby za květen (oček. +3,0 po -1,3 % m/m), třetí revizi HDP za 1Q21 (oček. potvrzení +6,4 % r/r) a páteční spotřebitelský sentiment dle university v Michiganu (oček. 86,5 po 86,4 bodu m/m). V Německu se zaměříme na čtvrteční indexy IFO, které by měly vykázat další zlepšení na všech úrovních.

 

Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.