J&T Ventures stále hledá nové příležitosti. Podpořil i start-up Aptien | J&T Banka
Navigace

J&T Ventures stále hledá nové příležitosti. Podpořil i start-up Aptien

Start-up Aptien, který nabízí nástroj pro správu firemní agendy, získal na expanzi desítky milionů od J&T Ventures. Tento fond investuje do slibných technologických společností v raných i pokročilejších fázích a možnost svézt se na úspěchu rozvíjejících se firem nabízí i klientům J&T Banky. Mimochodem jedním z investorů fondu je i samotná J&T Banka, která často hledá příležitosti tam, kde je jiní nevidí nebo kde se k nim dostane přes své partnery či znalost regionu.

Mezi poslední akvizice J&T Ventures patří česká společnost Aptien Labs, za jejímž vznikem stojí David Melichar (viz. úvodní foto). Aptien v minulosti úspěšně prošel akceleračním programem Founders Space, který patří mezi desítku nejprestižnějších akcelerátorů v Silicon Valley. Letos v březnu společnost absolvovala rebranding, opustila původní název One Soft Connect a uvedla řadu nových funkcí. Mezi její klienty patří značky jako OMV, Decathlon, STRV nebo Hello Bank!, ale také například české ministerstvo zdravotnictví a řada malých a středních firem.

Aptien se zaměřuje na vývoj nástroje pro komplexní softwarové řešení firemních back-office záležitostí. Aplikace je využitelná při příchodu nových zaměstnanců, jejich zaškolování a po ukončení jejich pracovního poměru také při jejich odchodu z firmy, kdy pomáhá například hlídat, jestli bývalý zaměstnanec vrátil veškeré zapůjčené vybavení. Slouží rovněž pro správu firemního majetku, hlídá a připomíná termíny revizí technických zařízení nebo upozorní, že se blíží konec platnosti lékárničky ve služebních autech.

„Aptien flexibilně řeší reálné potřeby firem a aktuálně roste ročně více jak dvounásobně. Stojí za ním zkušený tým s mezinárodními zkušenostmi. Díky investici teď mohou svůj produkt dotáhnout podle svých představ a naplno se opřít do obchodu a zahraniční expanze,“ uvedl Martin Kešner, investiční ředitel J&T Ventures. Přesná výše investice nebyla zveřejněna, jde ale řádově o desítky milionů korun.

Fond rozloží rizika

Podpořit mladé technologické firmy a pak dlouhodobě těžit ze společného růstu. Tak vypadá ideální investorský příběh. Problém je jediný – vybrat ten správný start-up, který bude dynamicky růst a uplatní se se svým produktem, službou na zahraničních trzích. Řešením může být podobně jako u akcií riziko investice rozložit do většího počtu technologických firem či investovat v odlišných sektorech. Zkušenosti individuálních investorů dokládají, že výběr a správa portfolia více start-upů je ve všech ohledech náročná a více riziková při menším počtu zainvestovaných firem. Proto je praktičtější vstoupit do fondu, kde výběr i správu portfolia firem zajistí zkušení manažeři fondu.

Klienti J&T Banky se mohou na úspěchu začínajících firem podílet právě prostřednictvím již zmíněného fondu rizikového kapitálu J&T Ventures o velikosti 40 milionů eur. který investuje do slibných technologických společností v raných i pokročilejších fázích, a to až do výše 2,5 milionu eur. Geografickým zaměřením J&T Ventures jsou regiony CEE a SEE, severní Evropa a Pobaltí. Druhý fond dosud zainvestoval 10 projektů ze tří zemí, především z oblastí IT, Retail, Fintech, Proptech, Travel, Industry 4.0 a Gaming.

Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.