Navigace

Udrží se pozitivní nálada na trhu?

V tomto týdnu se investoři soustředí na postupné doznívání výsledkové sezóny nejen v USA, ale i na starém kontinentu. Pozitivní dozvuky by snad měly přetrvávat. Jinak by nás měl čekat relativně klidný týden bez výraznějších faktorů. „Celkově očekáváme, že by výsledková sezóna měla udržet pozitivní náladu na trhu,“ říká ředitel odboru analýz finančního trhu Milan Vaníček.

Na domácím trhu budeme sledovat výsledkovou sezónu. V úterý oznámí svá čísla za druhý kvartál ČEZ. Očekává se 11% meziroční pokles EBITDA na 11,4 mld. EUR, který je způsoben především dekonsolidací rumunských aktiv ke konci března 2021. „Neočekáváme, že by výsledky měly být výraznějším katalyzátorem pro vývoj ceny akcie, která je teď podporována růstem ceny elektrické energie. Ta je nejvýše za deset let,“ popisuje Milan Vaníček.

V pátek zveřejní čísla za druhý kvartál O2 CR. Zde lze predikovat 6,1% meziroční růst EBITDA na 3,4 mld. Kč. Důvodem by měl být pozvolný růst tržeb (oček. +2,0 % r/r) ve všech segmentech včetně již nižšího dopadu restriktivních omezení kvůli covidu-19 například na roaming a pokračující disciplíně na straně nákladů. „Samotná čísla by neměla mít na obchodování vliv, protože se čeká na nabídku vytěsnění minoritních akcionářů,“ uvádí Vaníček.

Do středy 11. 8. by měla být buď představena nabídka na Avast ze strany NortonLifeLock, nebo by z jednání mělo sejít. Tato významná událost bude udávat kurz akcie pro další období.

Ve středu večer dojde rovněž k oznámení potenciálních změn pro srpnové převážení indexů MSCI. „Neočekáváme žádná vyřazení či zařazení v rámci domácího trhu. Změny vah očekáváme např. u Monety, kde došlo ke snížení tzv. volně obchodovaného podílu,“ konstatuje Milan Vaníček.

Makroekonomický výhled

Z makroekonomických zpráv se analytici zaměří v USA na středeční spotřebitelskou inflaci CPI za červenec (oček. 5,3 po 5,4 % r/r) a páteční spotřebitelský sentiment dle univerzity v Michiganu na srpen (oček. beze změny 81,2 bodu).

V Číně se soustředí na pondělní spotřebitelskou inflaci CPI za červenec (oček. 0,8 po 1,1 % m/m).

V Německu budou analytici sledovat úterní indexy ZEW na srpen, kde by mělo dojít k poklesu v očekávání, ale zvýšení odhadu současného vývoje.

Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.