Navigace

Investoři sledují vývoj mutace delta a americkou zaměstnanost

Konec letních prázdnin a začátek nového školního roku se bude nést ve znamení makroekonomických dat a dalšího rozboru příspěvků centrálních bankéřů u příležitosti zasedání v Jackson Hole.

Jako tradičně s sebou začátek měsíce přinese větší množství makroekonomických dat, která v sobě již v některých případech budou obsahovat zvýšené šíření tzv. varianty delta. Investoři budou vyhodnocovat především měsíční data o americké zaměstnanosti za srpen. Právě trh práce je úzce sledován Fedem a na něj odkazoval i Powell ve svém komentáři v Jackson Hole.

Příspěvek Powella bude rovněž dále rozebírán investorskou veřejností s tím, že snižování QE bude zřejmě velmi opatrné s možným začátkem na konci letošního roku a potenciální růst sazeb přijde až výrazně později. Nicméně existují rizika jako šíření delty či vývoj trhu zaměstnanosti, které mohou další kroky Fedu modifikovat.

„Očekáváme, že by se další týden mohl nést v lehce pozitivním gardu především díky vyznění zasedání v Jackson Hole,“ říká Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.

Výsledky zveřejňuje Kofola

Z domácího trhu zveřejní ve čtvrtek svá čísla za druhý kvartál Kofola. Očekáván je růst zisku EBITDA o 48 % r/r na 340,7 mil. Kč. Důvodem prudkého meziročního růstu je nízká srovnávací základna z druhého kvartálu loňského roku kvůli vypuknutí pandemie a omezení tržeb především v segmentu HoReCa.

„Očekáváme potvrzení celoročního výhledu na EBITDA v rozmezí 1,03–1,15 mld. Kč. Naopak neočekáváme, že by výsledky, ač meziročně solidní, měly výrazně ovlivnit tržní cenu akcie,“ dodává Vaníček.

Makroekonomický výhled

Z makroekonomických zpráv se analytici zaměří v USA na středeční ISM průmyslu za srpen (oček. 58,6 po 59,5 bodu m/m), čtvrteční podnikové objednávky za červenec (oček. 0,4 po 1,5 % m/m), páteční měsíční data o zaměstnanosti za srpen (oček. 750 po 943 tisících nových pracovnách míst m/m) a ISM služeb za srpen (oček. 62 po 64,1 bodu m/m).

V Německu se soustředí na pondělní spotřebitelskou inflaci CPI za srpen (oček. 3,9 po 3,8 r/r) a středeční maloobchodní tržby za červenec (oček. −1,0 po 4,5 % m/m). V Číně svou pozornost nasměrují na úterní oficiální PMI služeb (oček. 52 po 53,3 bodu m/m) a průmyslu za srpen (oček. 50,1 po 50,4 bodu m/m).

Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.