Navigace

J&T Banka Ranní přehled: 22/10/21; ČNB, AT&T, Intel, Bundebanka/ECB

PX: 1,341 bodů (-0,3 % d/d); objem: 1 129 mil. Kč
 
Komentář k trhu
Pražská burza čtvrteční obchodování zakončila v červených číslech a černou sérii poklesů rozšířila na osm poklesů v řadě. Index PX uzavřel slabší o 0,3 %. Největší podíl na poklesu mají především akcie O2 CR, které v objemu 44 mil. korun zakončily slabší o 1,78 % na ceně 248,50 Kč. Aktivita a výrazné objemy byly soustředěny především do závěrečné aukce, a to také zásluhou změny vah ETF fondů (WisdomTree). Největší aktivita investorů byla opět na akciích ČEZu, které dosáhly zobchodovaného objemu téměř 700 mil. korun. Akcie energetické společnosti jsou nadále pod prodejním tlakem a klesaly již sedmý obchodní den v řadě. Titul zakončil slabší o 0,95 % na úrovni 733 Kč, přestože se v průběhu obchodování pohyboval i pod cenou 730 Kč.            
 
ČNB (Petr Sklenář)
Česká národní banka (ČNB) ve čtvrtek oznámila, že od ledna 2022 obnoví program odprodeje části výnosů z devizových rezerv. Jakékoliv detaily programu ČNB zatím neoznámila. V minulosti měla ČNB podobný program v letech 2004-2012 a ukončila ho před zavedením kurzového závazku. O možnosti znova prodávat část devizových rezerv poslední měsíc mluvila řada členů bankovní rady. Motivací pro tento krok je jednak zvýšit tlak na dlouhodobé pozvolné posilování kurzu koruny, které může v budoucnu tlumit inflační tlaky, a dále snaha o určitou normalizaci bilance centrální banky. Devizový trh přešel oznámení bez reakce.
 
Komentář k americkému trhu
Americké akcie se usadily blízko rekordních hodnot (S&P 500 dosáhlo nový rekord) a za snížené volatility, až na jednotlivé akciové výjimky, se tam udržely do konce obchodování. Tesla přidala +3,3 % na nová maxima, když reportovala lepší než očekávaná čísla na téměř všech úrovních. Akcie NVDIA
(+2,66 %) a AMD (+2,53 %) rostly poté, co NVDIA představila nový, cloudový, videoherní high-end přístup s vysokým rozlišením založený na jejich kartách GeForce a procesorech AMD. Naopak nad IBM po oznámených nižších tržbách, než bylo očekávání, zřejmě mnoho investorů zlomilo hůl (-9,56 %).
 

Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.