Navigace

Ceny lithia na historických maximech

Tak trochu ve stínu růstu cen ostatních komodit aktuálně míří na nová historická maxima ceny lithia, tedy kovu, od jehož hodnoty se odvíjí ceny lithiových baterií používaných nejen v elektromobilech.

Cena 99% uhličitanu lithného v Asii překonala maxima z konce roku 2017 a od začátku roku se více než ztrojnásobila. Jeho ceny jsou tlačeny stabilně rostoucí poptávkou po bateriích, která by měla v důsledku ambiciózních plánů na snižování emisí v nejbližší době ještě akcelerovat. Velkou roli v tom sehraje Čína, která nedávno představila svůj plán na karbonovou neutralitu do roku 2060. Podstatnou roli v tom bezesporu sehraje přechod na elektromobily v rámci osobní dopravy. Snahy o urychlení této transformace dokládá skutečnost, že již každý pátý prodanýautomobil v Číně za třetí kvartál 2021 jezdí na elektrický pohon.  

Na druhou stranu světová produkce lithia klesla v loni o 5% na 82 tisíc tun, což je téměř o 14% méně než v roce 2018. Příčinou tohoto poklesu byla především nízká cena uhličitanu lithného, která se vloni místy pohybovala okolo 5000 USD za tunu, což u některých producentů znamenalo ztrátovou těžbu. Aktuálně se však jeho cena blíží v přepočtu hodnotě 28 tisíc USD za tunu.

Po letech zlevňování tak naděje na ještě levnější baterie a elektromobily berou aktuálně za své. Přidáme-li k tomu vysoké ceny ostatních surovin, vlna zdražování se nevyhne ani segmentu EV. Na druhou stranu vysoké ceny lithia jsou jednoznačné pozitivní pro těžaře žádaného kovu, jako je například společnost Albemarle. Akcie jednoho z největších světových producentů lithia se v letošním roce zhodnotily o více než 80%. Rekordní ceny jsou dobrou zprávou i pro akcionáře ČEZu, protože zvyšují potenciální rentabilitu těžby lithia na Cínovci, kde se po roce 2025 plánuje vytěžit odhadem více než 35 milionů tun horniny během 20 let.  

Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.