Inflace a Fed klíčem k trhům | J&T Banka
Navigace

Inflace a Fed klíčem k trhům

Americké akcie mají za sebou opravdu ošklivý měsíc. Technologické akcie byly pod výprodejem, za který by se nemusel stydět ani slevový letáček v Lidlu nebo Kauflandu. Až jsem se bál, že dojde na slevu dvě akcie za cenu jedné.

Index Nasdaq odevzdal za měsíc více než −13 %, což je nejhorší propad od roku 2009. I covidový březen byl díky růstu v závěru měsíce pro investory příznivější. S&P 500 taky zkorigovala více, než bychom si všichni přáli.

Naproti tomu evropské akciové trhy tentokrát klesly výrazně méně, mezi −2 až −3 %, když je zde technologický sektor zastoupen minimálně a tituly klasické výrobní ekonomiky měly svůj pokles odbytý v březnu, kdy na ně plně dolehla váha války na Ukrajině. Realita je nyní bohužel taková, že pokud se nestane něco významného, tak se s tím akciové trhy dokázaly naučit žít. Pokud by došlo k mírové dohodě, někdy v budoucnu, bude to bráno jako pozitivní signál, především pro evropské akcie.

Akcie v Číně téměř sekundovaly americkým indexům, tam pro změnu dolů tlačil trh především covid, když nová pandemická vlna sevřela některé oblasti Číny do tvrdého lockdownu a investoři to logicky nepříznivě promítli cenově do akcií.

Abych nebyl až tolik negativní, ošklivý měsíc máme za sebou, nový měsíc před námi, tak z cashové rezervy můžeme pár peněz vyčlenit na nákupy a věřit, že pořekadlo „sell in may a go away v roce 2022 platit nebude. Fed včera doručil očekávané zvýšení sazeb a zatím vyloučil vyšší hike než +0,50 %, a to rozpoutalo nákupní horečku.

Fed do toho šlápl

A začněme znovu americkými akciemi, převážně těmi technologickými. Řada společností v tomto segmentu primárně rostla cenově na trhu na tom, že jim rostly tržby, a na ostatní věci se nějak pozapomínalo. Peníze k investování jak pro firmy, tak pro lidi byly díky nízkým úrokovým sazbám skoro zadarmo. To se ale změnilo a Fed do toho šlápl, ČNB to dokonce z mého pohledu obrazně řečeno přišlápla.

Fakt je prostě ten, že sazby půjdou nahoru, a to se negativně promítá do hodnoty společností obecně, do těch, co si nevydělají ani na suchý chleba však vícenásobně více, protože z čeho mají zaplatit zvýšené úroky? Proto ten pokles hodnoty na akciových trzích – a ono to s sebou spláchne i ostatní společnosti. Jednak proto, že je investoři prodávají, aby vykryli marginy na jiných pozicích, ale také aby získali vůbec nějaké peníze a někdy i nerealizovali tak velké ztráty jako na jiných titulech. K tomu analytici přecení hodnotu společnosti dolů, když budoucí toky diskontují vyšší sazbou než dříve, to je realita. Tolik k poklesu. Nabízí se otázka – je to už dost, už přišel čas kupovat, nebo to nejhorší nás teprve čeká? Co člověk, to názor, každý to vidí jinak. Taky je dobré rozmyslit si, co má smysl kupovat, a co ne.

Výsledky ukazují, že nejméně klesl Apple, když dodal vždy lepší čísla, než se čekalo, generuje hotovost, že by se s ní dala dláždit celá Severojižní magistrála v Praze, a tak je pokles přiměřený, asi jen −10 %. Facebooku se taky věřilo, ale přišla špatná čísla za konec roku 2021 a trh to brutálně ztrestal. Teď už byla čísla za první kvartál 2022 lepší a vidíme obrat směrem nahoru, přes negativní náladu trhů. Investoři se rozlišují, a v období rostoucích úrokových sazeb musí, na ty, co vydělají, i když vydělají méně, a na ty, které to bude jen a jen více bolet. Viz Netflix, kde byla obava, jak to bude se ziskovostí, a tato obava se potvrdila. Proto ten pokles, zreálnění valuace, návrat na zem.

Je tedy čas si akcie vybírat, není to na to, koupit etfko a držet. Když už, tak aspoň kupovat etfko pravidelně a vyprůměrovat si nákupku.

Do čeho bych investoval já

Kvalitní US technologie prostě ničím nenahradíš. Valuačně se dostaly na zajímavé úrovně, jsou schopny dále růst na tržbách i zisku, i když třeba pomaleji než dříve. Provozní marže a tvorba kladného cash-flow jsou v rámci srovnáni firem vysoké a sektor klasické ekonomiky při svých fixních nákladech nemá nikdy šanci je dostihnout. To by bylo jako v 60. letech, kdy se říkalo, že socialistické země předeženou Západ – heslem „dohnat a předehnat“. Pak to dopadlo na změnu hesla „neztratit stopu“ a i tu socialistické státy ztratily. Každý si v tomto sektoru může vybrat sám, já sázím především na Facebook a Google.

Pak jsou ke zvážení firmy, které jsou valuačně zajímavé, resp. trhem příznivě naceněné na běžně používaných násobcích, většinou jsou tam nějaká „ale“, která musíte překousnout, resp. věřit, že tato „ale“ zmizí. Za mě třeba španělská Telefónica, ze sektoru farmacie Teva, podobná story je Bayer, na domácím trhu podle mě třeba Komerční banka (ano, přes obavu z recese píši banka) – ta nabízí díky růstu úrokových sazeb v nejbližší době potenciálně zajímavou dividendu. Útlum objemu úvěrů díky růstu sazeb by mohla kompenzovat částečně vyšší marže a úložky do ČNB.

Z dalšího oddílu jsou to podle mě firmy, které jsou něčím specifické, mají hodnotu v sobě, ale uzavřenou v rámci současné situace, a nějaká situace ji odemkne. Z mého pohledu jsou to ČEZ a Volkswagen.

ČEZ je v poměrně jasné situaci – prodává a bude v nejbližší době prodávat za výrazně vyšší ceny, než kdokoliv na trhu čekal. Takový cenový vývoj, co zde máme, prostě byl nepředstavitelný. Vyšší ceny, neříkám tak vysoké jako nyní, budou přetrvávat zřejmě nadále delší dobu, a to díky mixu elektráren hraje ČEZu do karet. Měl by je přetavit v zisk a vyšší dividendy pro roky 2022 a 2023 (výplata o rok později). Rizikem je cenová regulace (doufejme, že regulaci tarifů se díky politické situaci vyhneme), „na přetřes“ by mohlo přijít rozdělení ČEZu nebo jeho zestátnění, samozřejmě za adekvátní výkupní cenu, která by měla být o něco výše než současná tržní. Ale nic není tak jasné – je zde vyhrocení války Ruska na Ukrajině, otočení sentimentu trhu výrazně dolu postihne všechny akcie, i to i fundamentálně silné. Na akciových trzích musíme vždy kalkulovat s určitým rizikem možného – proto není k zahození kus zisku na ČEZu realizovat – já to s přibližně třetinou pozice udělal, zbytek držím dále.

Volkswagen přes problém s čipy a dodavateli z válkou postižené Ukrajiny zatím předvádí solidní čísla – přes nižší produkci dokáže generovat vyšší marže díky prodeji dražších modelů, opravdu EBiTDA marže na tento sektor skočila směrem k maximálním úrovním za poslední roky, co tento segment sleduji. V plánu je prodej cca 15 % výrobce Porsche na trhu v rámci IPO zřejmě letos během podzimu, jde o nejziskovějšího výrobce v rámci koncernu Volkswagen a jeho nacenění překonává více než polovinu hodnoty celého koncernu (někteří píší ještě více). Pokud se IPO povede, v což já věřím, dostane Volkswagen akcie výraznou injekci v podobě ohodnocení celého koncernu a potenciál této akcie vidím v desítkách procent směrem nahoru. Tržní kapitalizace koncernu je nyní pod 200 mld. EUR, o hodnotě celého výrobce Porsche se spekuluje až na úrovni 90 mld. EUR, prodávat se bude cca 15–20 % akcií.

Součástí portfolia by měly být i společnosti, kde vidíme růst v poměrně blízké době, a ne zcela to trh nyní akcentuje. Člověk by měl jít trochu proti tomuto názoru trhu. Třeba sektor cestovního ruchu – Airbnb, TUI, Flughafen Wien. Výsledky Airbnb byly opravdu přesvědčivé a slibují ještě lepší další kvartál. Je možné, že se čistého zisku dočkáme již letos, ne až v roce 2023.

Komodity jsou hitem

Hitem prvních měsíců roku 2022 jsou komodity a komoditní společnosti. Kdo byl long na začátku roku na ropě, ale i dalších komoditách, mne si nyní ruce. Otázka je, zda mohou jít ještě dále, nebo se situace otočí. Ani zde to není jednoduché. To, co na „ropácích“ držím, si ponechám, neboť marže jsou nyní opravdu skvělé a ceny akcií to plně nereflektují, odvahu navýšit jejich váhu ale nemám. Spíše se soustředíme na věci, kterých by mohl být v blízké době nedostatek, a to i kvůli válce na Ukrajině a sankcím vůči Rusku. Proto dále držíme těžaře uranu Cameco, otevřeli jsme long spekulaci na pšenici WEAT LN, kde jsme inspiraci převzali z našeho Komoditního fondu. To je jedna z možností, jak komodity odehrát, a máte mix komoditního portfolia, které si sami těžko namixujete jako individuální investor.

Pokud si chce někdo zahrát ruletu, možnost popadaných loňských star najde na trhu spoustu. Ale chce to přísnou disciplínu a limitovanou expozici – a to striktně. Za mě v této ruletě jsou už dost nízko akcie Novavaxu, Coinbase, Palantiru, Sofi či Lucidu, ale sám jsem zatím nenašel odvahu si je koupit.

Nežijeme jen budoucností

Je také na čase si přiznat, že nežijeme jen budoucností, protože ji neznáme. Zvlášť když v současné době na nás doléhají samé negativní věci – dva roky covidu, válka na Ukrajině, další a zhoubnější nemoci, než je covid, inflace, peníze ztrácejí na hodnotě, nejistota, co bude a jaké to bude. Proto není na škodu se aspoň na chvíli zastavit a říct si – proč si teď, ne v budoucnu, něco neužít. Jet se někam podívat, něco si koupit, udělat si zkrátka radost. Nemá smysl vše odkládat na příště, protože nevíme, jaké to příště bude. To, co se stalo za poslední dva roky zpět, by 99,99 % z nás nepředkládalo, že se stane. Alespoň já tedy určitě ne.

A na závěr ještě dodávám, co jsme v posledních dnech realizovali v portfoliích my. Nakoupili jsme VW, Airbnb, TUI, Spotify, Teva, RR, WEAT a Erste a prodali jsme Profile Software, Telefónicu a Glaxo.

Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.