Fed razantně zvýšil sazby a naznačil další rychlý růst | J&T Banka
Navigace

Fed razantně zvýšil sazby a naznačil další rychlý růst

Americká centrální banka Fed ve středu zvýšila úrokové sazby o 75 bazických bodů na 1,50-1,75 %. Naposledy stejným tempem Fed zvýšil sazby v roce 1994 a razantněji sazby Fed zvyšoval jen na začátku 80. let 20. století. Trh očekával zvýšení o 50 bodů, ale tento týden se množily spekulace o razantnějším zvýšení sazeb, proto nakonec nejde mluvit o úplném překvapení. Současně Fed naznačil, že podobné zvýšení sazeb přijde na dalším zasedání (27. července), a také na dalších zasedáních (září, listopad, prosinec) bude Fed sazby razantně zvyšovat. Do konce letošního roku by se sazby Fedu měly dostat k úrovni 3,5 % a příští rok i přes 4 procenta. Fed v prohlášení uvedl, že je pevně odhodlán rychle srazit inflaci k cílované úrovni 2 procent. Šéf Fedu Jerome Powell uvedl, že jsou vědomi toho, že snaha rychle utlumit inflaci bude znamenat přibrzdění růstu. Ve Fedu považují oživení americké ekonomiky za velmi robustní, což jim umožňuje razantně utahovat měnovou politiku. Fed ponechal beze změny svůj plán redukce bilance, kterou od června snižuje tempem 48 mld. USD měsíčně a v září tempo zvýší na 95 mld. USD měsíčně.

Finanční trhy nakonec reagovaly až nečekaně pozitivně. Akcie vzrostly skoro o 1,5 %, výnos 10letého dluhopisu klesl o 15 bodů na 3,30 %. Dolar k euru i přes výkyvy zůstal na úrovni 1,045 USD/EUR.

Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.