ECB zahájí zvyšování sazeb. Otázkou je o kolik | J&T Banka
Navigace

ECB zahájí zvyšování sazeb. Otázkou je o kolik

Tento týden se trh zaměří na čtvrteční zasedání Evropské centrální banky (ECB) a na výsledkovou sezónu za druhý kvartál. ECB by měla zahájit cyklus zvyšování sazeb v boji proti inflačním tlakům.

Trh zatím očekává zvýšení úrokových sazeb o 25 bazických bodů, které naznačila Lagardeová na posledním zasedání, ale nejsou výjimkou ani spekulace, že dojde ihned ke zvýšení o 50 b. b., čímž by se depozitní sazby mohly dostat ze záporných hodnot. Trh bude vyhodnocovat přístup ECB k plánu utahování měnové politiky, tedy především rychlost a míru, kam až hodlá ECB své základní úrokové sazby posunout. Trh zaceňuje posun na 1,0 % do konce roku ze současných −0,5 % u depozitní sazby.

Vedle ECB se bude sledovat výsledková sezóna za druhý kvartál, která se rozjede i v Evropě. Z firem, které budou příští týden zveřejňovat svá čísla, vybíráme například Goldman Sachs, Netflix, Tesla či AT&T.

„Celkově zůstáváme i nadále velmi obezřetní s tím, že predikované zahájení utahování měnové politiky ECB může vést investory k větší opatrnosti u nákupních objednávek. Současně se neočekává nijak silná výsledková sezóna, což její zahájení prozatím potvrzuje,“ říká Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu. 

Makroekonomický výhled

Z makroekonomických zpráv se analytici zaměří v USA v průběhu týdne na data z trhu nemovitostí a na pravidelný týdenní report z trhu práce. V Německu se soustředí na středeční inflační data z průmyslu PPI za červen (oček. 33,6 po 33,3 % r/r). 

Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.