Poráží inflaci a umožňuje lidem investovat s J&T a česko-slovenskými byznysmeny. Fond J&T Arch Investments oslavil narozeniny | J&T Banka
Navigace

Poráží inflaci a umožňuje lidem investovat s J&T a česko-slovenskými byznysmeny. Fond J&T Arch Investments oslavil narozeniny

Kdybych to měl říci v jedné větě, tak Arch Investments je pozvánka pro všechny investovat spolu s J&T. Tak zahájil oslavu prvního výročí obchodování na pražské burze jeden z jeho duchovních otců a investiční ředitel J&T Adam Tomis. „Myšlenka tohoto fondu je jednoduchá. Chceme jím otevřít svět J&T všem investorům a právě jeho prostřednictvím plánujeme do budoucna činit všechny velké investice skupiny,“ dodal Tomis. Arch Investments se tak postupně stává hlavní investiční platformou skupiny a také klíčovým produktem pro správu dlouhodobého investičního majetku klientů J&T. Nutno podotknout, že na takový produkt investoři slyší.

Kam se jinak nedostanete

Díky kapitálové síle a zejména unikátnímu přístupu k investičním příležitostem, které jsou dané historií a zázemím skupiny J&T Finance Group, mají investoři fondu Arch Investments možnost podílet se na příležitostech, které jsou jinak pro drobné investory nedosažitelné. „Jako skupina poskytujeme v různých formách zejména růstový kapitál širokému spektru velkých, zpravidla československých podnikatelů. Celé řadě z nich jsme pomohli vyrůst v regionální nebo evropské lídry svých oborů. Zmínit můžu například Energetický a průmyslový holding, CPI, Tatry Mountain Resorts nebo Rohlík,“ vypočítává investiční šéf J&T.

„Před časem jsme se porovnávali s dalšími institucemi působícími na lokálním trhu a jsme poměrně silně přesvědčeni, že kombinace úvěrového portfolia našich bank spolu s dluhopisy, které aranžuje J&T Banka, z nás dělá největšího poskytovatele růstového kapitálu v československém prostoru. Za pětadvacet let jsme díky tomu vybudovali velmi silné vztahy s nejvlivnějšími českými a slovenskými byznysmeny. A ty tak nyní přinášíme i investorům fondu,“ dodává.

Podle Tomise je dlouhodobou ambicí fondu zhodnocovat majetek investorů a překonávat inflaci. A to se Arch Investments v loňském roce podařilo. „Loni jsme dosáhli zhodnocení okolo 12,5 procenta. A v růstovém trendu pokračujeme i letos navzdory všeobecnému propadu aktiv na burzách,“ připomíná Tomis aktuální složitou situaci na poli investic.

Tak trochu jiný fond

Výhodou fondu je i fakt, že s jeho investičními akciemi se na rozdíl od celé řady jiných fondů obchoduje na pražské burze. Arch Investments je fond, který velkou část svého portfolia investuje do neobchodovaných, a tudíž méně likvidních podílů ve firmách. To znamená, že obchodování investorů vůči fondu je zatíženo odkupními lhůtami a srážkami.

Cílem podobných podmínek je vždy ochrana neodcházejících investorů před investory odcházejícími. Díky sekundárnímu trhu na pražské burze ale mají investoři v praxi možnost z fondu vystoupit rychle a s relativně malým nákladem. Nejsou tedy v situaci, jaká je typická u private equity fondů nebo počátečních cyklů nemovitostních fondů, kdy investoři ve fondech mají na určitou dobu své prostředky zcela uzamčeny.

Podle Tomise představuje právě možnost prodeje investičních akcií fondu přes burzu atraktivní způsob, jak dát investorům dodatečnou flexibilitu a přitom nebýt nucen držet v rámci portfolia velký podíl vysoce likvidních aktiv, která by snižovala výnos. „Přesto investorům stále připomínáme, že do fondu mají směřovat prostředky s dlouhodobým investičním horizontem a nespekulovat na pohyby ceny investičních akcií na burze,“ připomíná Tomis.

Přítomnost fondu Arch Investments na pražské burze si pochvaluje také její šéf Petr Koblic (foto níže), který se neformální oslavy „narozenin“ fondu zúčastnil.

petr-koblic-a-michal-pur-arch-investments.jpg

„Jsem rád, že skupina J&T pojala přítomnost fondu na burze jinak než řada jiných, a díky tomu je v tomto fondu solidní likvidita. Tržní kapitalizace fondů kvalifikovaných investorů obchodovaných na pražské burze je kolem 50 miliard korun, a když Arch Investments představuje kolem 750 milionů eur, je to podstatná část tohoto segmentu. A platí to také pro denní obchody,“ říká Petr Koblic.

Podle šéfa burzy se ukazuje, že tyto nové formy investic jsou pro dnešní klienty velmi atraktivní. Ještě před pár lety byly možnosti omezené, existovaly jen private equity, venture capital a klasické veřejně obchodované společnosti a tyto světy se nijak neprolínaly. „Dnes se naopak tyto světy mísí, doplňují a investoři mají možnosti dostat se k příležitostem, jež by pro ně byly nedosažitelné. Vedle Arch Investments je takovým hybridním nástrojem například náš vedlejší trh START, který je na pomezí venture capitalu a burzy,“ dodává Koblic.

Investujte spolu s Křetínským

A kam tedy vlastně investoři Arch Investments mohou vkládat své peníze? J&T a její partneři v posledních letech výrazně překračují hranice České republiky a Slovenska.

„Myslím, že velmi dobře to lze demonstrovat na vztahu J&T a Patrika Tkáče s Danielem Křetínským. Danovi se za posledních deset patnáct let podařilo z EPH vybudovat přední evropskou energetickou skupinu. Z ryze české firmy se díky zahraničním akvizicím stal významný hráč v národních energetikách celé řady evropských zemí. Sídlí sice v Praze, ale dávno není jen českou firmou. Kromě růstu samotného EPH se navíc v čase vyvíjí i Danovo investování a přemýšlení o diverzifikaci vlastního majetku. Osobně jsem přesvědčený, že ještě před pár lety jsme si vůbec nemysleli, že spolu s ním budeme investovat nejen do energetiky, ale i do maloobchodu, medií, logistických firem nebo e-commerce. A to nejen v Evropě, ale dokonce i v USA. Přesto jsme rádi, že se to děje,“ popisuje Adam Tomis směřování investic fondu Arch Investments i celé skupiny J&T.

Přitom energetický sektor v posledních měsících prožívá nevídané turbulence. O fungování Energetického a průmyslového holdingu (EPH) Daniela Křetínského a jeho snaze diverzifikovat rizika i portfolio u příležitosti narozenin fondu promluvil Pavel Horský, člen představenstva a finanční ředitel EPH.

„Aktiva EPH jsou nyní výrazně různorodá. Vedle výroby elektrické energie máme také infrastrukturní aktiva v podobě firem zabývajících se přepravou a distribucí plynu a distribucí elektřiny. V současnosti mají obě části velmi podobný podíl na EBITDA skupiny. Výhodné na tom je zejména to, že tyto dvě části jsou vůči sobě v negativní korelaci. To znamená, že když se méně daří jedné, druhá roste, a naopak,“ vysvětluje Pavel Horský (na fotografii níže). „Nemůžu být konkrétní, ale můžu přiznat, že letos bude EBITDA výrazně lepší než loni,“ potěšil investory Horský.

 horsky.jpg

Vzdělání na vzestupu

Investoři mají také možnost investovat tam, kde doposud neměli téměř žádnou šanci – tedy do vzdělávání. Součástí investic J&T Arch Investments je totiž také podíl na společnosti JK Education mladého podnikatele Ondřeje Kanii (fotografie níže). Ten v současnosti zřizuje hned několik škol v Česku či Chorvatsku a přemýšlí nad expanzí do dalších zemí, zejména v západní Evropě.

„Proč tam? Protože právě tam existuje celá řada škol, které založili před desítkami let lidé snažící se vylepšit přístup ke vzdělávání. A nyní jsou již v důchodovém věku a dost často nemají komu své podnikání předat,“ vysvětluje Kania jeden z růstových směrů, kterými se chce vydat.

kania.jpg

Tím druhým je zásadně se měnící demografie. „Když jsme před šesti lety otevírali první školu, byly v Česku velmi slabé ročníky pod 100 tisíc dětí ročně. Ale nyní to jsou již ročníky, kde máte 110, třeba i 125 tisíc dětí. Navíc tu je velký příliv ukrajinských dětí a hrozí, že pro děti nebude fyzicky místo. A problémů tu je celá řada, třeba i na úrovni obcí. Je tu mnoho budov, které jsou prázdné, ale předělat je na školu je téměř nemožné,“ dodává Kania. Právě investice soukromých peněz tak mohou řadu potíží pomoci vyřešit.

Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.