ČNB ponechala sazby beze změny | J&T Banka
Navigace

ČNB ponechala sazby beze změny

Včerejší zasedání ČNB nepřineslo změnu základní úrokové sazby (2T repo), která tak zůstala na 7,0 %. Většina trhu takový výsledek očekávala. Naše projekce počítala se zvýšením o 25 b.b. Nový guvernér Michl na tiskové konferenci uvedl, že ČNB bude i nadále bránit nadměrným výkyvům české koruny. Z toho usuzujeme, že ČNB bude nadále využívat především směnného kurzu pro omezení nákladové (dovezené) inflace. Současně ČNB dočasně posouvá horizont měnové politiky na 18–24 měsíců z dosavadních 12–18 měsíců. Aktuální prognóza ČNB tak již další zvýšení sazeb neimplikuje. Naopak počítá s jejich stabilitou do konce roku a pak postupným poklesem od příštího roku.

Trh reagoval okamžitým posílením koruny vůči euru o 0,3 % d/d na 24,55 Kč/EUR, ale tento vývoj se postupně neutralizoval na konečných 24,61 CZK/EUR. Zde byl pravděpodobně hlavní faktor využívání směnného kurzu pro udržení stabilní koruny. Dluhopisový trh zůstal stabilní, resp. došlo k poklesu o 4 b.b. na výnosu desetiletých státních dluhopisů na 3,876 %.

Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.