Týdenní komentář | J&T Banka
Navigace

Týdenní komentář

Dění na světovém trhu

Akciové trhy v zámoří tento týden pokračovaly v optimistickém sentimentu, k němuž nejvíce přispěla středeční makroekonomická data. Spotřebitelská inflace v USA dosáhla v červenci 8,5 % r/r, což bylo pod očekáváním trhu 8,7 % a pod červnovým údajem 9,1 %. Investoři si výsledek přeložili tak, že centrální banka Fed ztrácí argument pro rychlejší zvyšování úrokových sazeb, a akciové indexy se tak vydaly ke svižnému růstu. K dobrému sentimentu přispěl i relativní klid v geopolitické oblasti. Americké akciové indexy přidaly okolo 2 % t/t a evropské indexy mezi 1-2 % t/t. Domácí index PX následoval zahraniční trhy a přidal slušných 2,28 % t/t na 1261,7 b.

Společnosti na BCPP

Na pražské burze pokračovala výsledková sezóna za druhé čtvrtletí tohoto roku. Svá čísla zveřejnil Avast, který za 1H22 reportoval tržby 472 mil. USD (+0,2 % r/r) a pokles provozního zisku EBITDA o 8 % na 249,7 mil. EUR. Vzhledem k blížícímu se dokončení fúze s NortonLifeLock již nejsou hosp. výsledky kurzotvorné. Akcie mírně korigovala předchozí růst po oznámení předběžného schválení fúze britským regulátorem a zakončila týden na úrovni 195,6 Kč (-2,2 % t/t).

Hlavní událostí výsledkové sezóny pak byl ČEZ, který reportoval čísla sice pod odhady analytiků (EBITDA +34 % r/r na 15,6 mld. Kč a čistý zisk 6,9 mld. Kč), nicméně výrazně zvýšil celoroční výhled, kde nyní očekává EBITDA v rozmezí 110-115 mld. Kč (doposud 95-99 mld. Kč) a očištěný čistý zisk 60-65 mld. Kč (doposud 45-49 mld. Kč). Cena akcií je pak v současné době ovlivňována více jednáním o zavedení daně z „mimořádných zisků“ než samotným fundamentem společnosti. Konkrétnější podoby případné daně bychom se měli dočkat do 10. září. Akcie pak v souhrnu celého týdne posílily o 5,0 % na 1 090 Kč, což byla nelepší výkonnost v rámci pražské burzy.

Nedařilo se naopak akciím Pilulky, která bez jakýchkoliv významnějších zpráv odepsala 3,8 % t/t na 1 010 Kč a od začátku tohoto roku ztrácí již 40 %.

Výhled na příští týden

Pozornost investorů se nyní zcela soustřeďuje na rychlost zvyšování sazeb v USA v souvislosti s vývojem inflace. Příští týden tuto debatu doplní zápis z červencového zasedání Fedu, který bude zveřejněn ve středu. Investoři chápou poslední mírně nižší inflaci v USA jako indikaci, že Fed nepřistoupí k razantnějšímu zvyšování sazeb (o více než 50 bazických bodů) a na příštím zasedání v září zvýší sazby z 2,50 na 3,00 %. Pokud zápis potvrdí ochotu Fedu k tomuto postupu, trh může opět reagovat pozitivně. Výsledková sezóna bude již jen mírně doznívat, když za oceánem zveřejní svá čísla Home Depot či Macy’s a v Evropě např. německá energetika Uniper. Celkově jsme názoru, že pozitivní sentiment v zámoří může zatím pokračovat a máme tak na příští týden lehce pozitivní výhled.

Z pražského trhu příští týden oznámí svá čísla za 2Q pojišťovna VIG. Očekáváme 11% růst hrubého předepsaného pojistného a 18% růst čistého zisku na 103 mil. EUR. Čísla nicméně budou zřejmě negativně ovlivněna dopady přecenění expozice vůči Rusku, případně další tvorbou rezerv v souvislosti s aktivitami na Ukrajině, jejichž dopad nejsme na kvartální bázi schopni odhadnout.

Z pohledu makrodat začne týden již v neděli v noci čínskými maloobchodními tržbami a průmyslovou výrobou za červenec (oček. +4,9 % r/r po 3,1 %, resp. +4,3 % r/r po 3,9 %). V USA budou investoři sledovat v úterý průmyslovou produkci za červenec (oček. +0,4 % m/m po -0,2 %), ale číslem týdne budou ve středu červencové maloobchodní tržby (oček. +0,1 % m/m po +1,0 %). Ve středu večer pak bude zveřejněn zmíněný zápis ze zasedání Fedu. Na naší straně oceánu pak bude důležitý úterní index podnikatelské nálady ZEW v Německu (oček. -53,3 po -56,8 b.) a středeční HDP eurozóny za 2Q (oček. +4,0 % r/r po 4 % v 1Q).

Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.