Navigace
Top články

Umění na předpis, da Vinciho NFT i personální změny v českých galeriích

Po krátké pauze se s radostí vracím s novinkami ze světa umění. Ty dnešní nemůžu začít jinak než naším J&T Banka Art Index Pop-upem. Kromě této přehlídky současného umění se ale během posledních týdnů dělo v kultuře plno dalších věcí, od personálních změn v českých institucích přes podvody s Banksyho NFT až po umění na lékařský předpis.

Přečtěte si také

ART INDEX POP UP láká návštěvníky na to nejlepší, co aktuálně vzniká v ateliérech současných českých umělců a umělkyň

J&T BANKA Art Index Pop Up 2021 představí umělecká díla více než 40 nejvýraznějších současných českých umělců v prostorách činžovního domu na pražském Újezdě. Pouze po dobu 4 dní mohou návštěvníci shlédnout výběr toho nejlepšího, co aktuálně vzniká v ateliérech například Krištofa Kintery, Daniela Pitína, Kateřiny Šedé, Josefa Bolfa či Evy Koťátkové.

Přečtěte si také

J&T Banka Ostrava Open bude letos i s diváky

Tenisový turnaj kategorie WTA 500 se po roce opět vrací do Ostravy. Lákadlem pro diváky bude silná česká ekipa. Přihlášku na J&T Banka Ostrava Open 2021, který se uskuteční ve dnech 20. až 26. září, poslaly Karolína Plíšková, Barbora Krejčíková, Petra Kvitová i Karolína Muchová. J&T Banka je opět hlavním partnerem tohoto prestižního turnaje.

Přečtěte si také

Blíží se druhý ročník J&T Banka Art Index Pop-upu

Tento týden bych vás především ráda nalákala na blížící se druhý ročník J&T Banka Art Index Pop-upu, přehlídky čerstvé tvorby nejvýraznějších českých současných umělců. Svět umění ale žije i mimo náš pop-up, a tak se tentokrát dočtete třeba o tajfunem unesené soše Jajoi Kusamaové, prodeji 11 Picassů ze sbírek MGM Resorts a novém hybridním výstavním prostoru v New Yorku.

Přečtěte si také

Machu Picchu zestárlo, Anish Kapoor se stěhuje do Benátek a Sotheby's se nechalo napálit

Sama se divím, ale tento týden přináším novinky ryze zahraniční. Slavný sochař Anish Kapoor začal budovat novou instituci v Benátkách, Machu Picchu minulý týden zestárlo o několik desítek let a vypadá to, že se blíží další falzifikátorský skandál. Na závěr ještě přihazuju jeden tip na knihu, která je sice o Manhattanu, ale seženete ji i u nás.

Přečtěte si také

Miliarda na českých aukcích, nové položky na seznamu UNESCO a kuriózní podvod německé celebrity

Tentokrát vám přináším poměrně rozmanité čtení od statistik českého aukčního trhu přes evergreen NFT až po jeden kuriózní podvod na trhu s uměním. A jen připomínám, že ještě pořád stíháte velkou výstavu malířky Toyen ve Valdštejnské jízdárně.

Přečtěte si také

Za letním adrenalinem

Adrenalin mobilizuje naše rezervy. Moderní člověk si ho ale moc neužije, protože neloví mamuty ani neutíká před rozzuřeným divočákem. Jeho vyplavování je však opojné, a tak vznikají adrenalinové sporty a zážitky, aby měl člověk možnost tento pocit poznat. J&T Concierge vám přináší tipy, jak si aktivně užít léto pod odborným vedením profesionálů, kteří budou dbát na vaši bezpečnost.

Přečtěte si také

Unikátní výstava zavede návštěvníky do bytů plných umění

Po roční pauze vynucené především pandemií nemoci covid-19 se druhým ročníkem vrací úspěšná prodejní výstava J&T Banka Art Index Pop-up, na které budou k vidění nejnovější díla výkvětu současného mladého umění. A všechna díla navíc bude možné zakoupit přímo v průběhu výstavy.

Přečtěte si také

Globální trh s NFT i top 10 českých aukcí hlásí rekordy

Je červenec a to mimo jiné znamená, že se můžeme podívat na čísla z prvních dvou kvartálů. A jsou to čísla pozitivní, ať už na českých aukcích, nebo v blockchainovém světě NFT. Pokochat se tentokrát můžeme i přehlídkami světových módních domů, které se letos konaly od Benátek a nechaly se inspirovat výtvarným uměním. Co dalšího by vám tento týden nemělo uniknout?

Přečtěte si také

Da Vinciho žijící potomci, PornHub průvodce uměním a optimistické výhledy

Po dovolenkové pauze se znovu hlásím s novinkami ze světa umění. Slyšet bylo hodně o Leonardovi da Vincim – nejen že byla vydražena jeho několikacentimetrová kresba v přepočtu za 266 milionů korun, ale vědci navíc našli hned 14 žijících potomků tohoto renesančního umělce. Art Tactic mezitím spočítal obraty největších světových aukčních síní a přichází s optimistickým číslem. No a do světa umění směle vstupuje i pornoprůmysl: portál PornHub vydal tak trochu alternativního průvodce světovými muzei umění, aby do nich nalákal další návštěvníky.

Přečtěte si také

Elektromobil (už) ano, nebo (ještě) ne?

Elektromobilita je na pochodu a ve směru ovládnout individuální dopravu, řekněme v příštích 10 až 15 letech. Může se nám to líbit, nebo nemusí, ale o směřování pohonu osobních automobilů je rozhodnuto, troufnu si říct.

Přečtěte si také

Protesty, krádeže, ztráty a nálezy

První červencové novinky ze světa umění jsou jedním slovem třaskavé. Od hojně diskutovaného protestu českých výtvarníků v Národní galerii, který se tak trochu otočil proti nim, přes Cenu Jindřicha Chalupeckého, která definitivně končí s oceňováním jediného laureáta, až po pár kriminálních záplatek s Picassem a Mondrianem v hlavních rolích.

Přečtěte si také

Umělá inteligence maluje Rembrandta a AirBnb nabízí noc u Gaudího

I minulý týden se odehrálo hned několik věcí, které stojí za vaši pozornost. Oslo se chystá na velkolepé otevření nové obrovské galerie, v Amsterdamu umělá inteligence dokončuje slavnou malbu Rembrandta van Rijn a v Barceloně budete moct přes AirBnb strávit jednu noc v ikonické stavbě Antonia Gaudího.

Přečtěte si také

Nový projekt Kateřiny Šedé, nález mini Pompejí a kód WWW v aukci

Během minulého týdne Kateřina Šedá po dvou letech náročných příprav dokončila projekt Herzlich Willkommen v rakouském domově seniorů, veronští archeologové našli něco, co označují za mini Pompeje, Interpol hlásí první úspěchy se svou novou aplikací a Sotheby’s bude dražit původní kód WWW. A abych nezapomněla, taky si můžete koupit Kovařovicovu vilu.

Přečtěte si také

Privátní plavba a moře možností

Představte si, že jste ubytováni ve svém oblíbeném luxusním hotelu, který jednoduše cestuje s vámi. Plavíte se na otevřeném moři, dostanete se na jinak nepřístupné pláže a pozorujete romantické západy slunce od prostřeného jídelního stolu. Bublinky šampaňského vás šimrají na nose a nic vám neschází. Na lodi zvednete kotvy, kdykoliv se vám bude chtít, a poplujete elegantně vstříc novým dobrodružstvím.

Přečtěte si také

Nová pobočka Centre Pompidou a nejdražší známka světa, která nebyla nejdražší

Dnešní novinky ze světa umění zaplavily zprávy o architektuře významných kulturních institucí od nové americké pobočky Centre Pompidou přes (ne zas tak novou) pobočku Louvru v Abú Dhabí až po naši plánovanou budovu filharmonie v Praze. Kromě toho v Roudnici nad Labem vznikla ve veřejném prostoru netradiční plastika, které můžete jednoduše zavolat, a taky se prodala nejdražší známka světa, která ale nepokořila rekord.

Přečtěte si také

Karel Štědrý kouzelně propojuje Kupku s Tetris

Letos poprvé vstoupil do prestižního žebříčku J&T Banka Art Index. Dostal se na příčku s magickým číslem 100 a je velkým příslibem pro další roky. Dílo Karla Štědrého srší nápady, originalitou, ale zároveň se nebojí inspirovat velikány minulého století, především abstraktního umění.

Přečtěte si také

NFT na trhu s uměním

Diskuse o budoucnosti NFT zaplavily nejen svět umění. Akceleroval je březnový prodej digitálního díla umělce, který tvoří pod přezdívkou Beeple, za více než 69,3 milionu dolarů. Tím se zařadil mezi nejdražší současné umělce na světě. Od té doby se digitální tokeny staly atraktivní pro mnoho dalších velkých jmen současného umění, aukční síně je zařadily do své dražební nabídky a do světa kryptoumění se pouští i významné galerijní instituce.

Přečtěte si také

Utajená rekonstrukce Národního divadla a falešná Mona Lisa na prodej

Minulý týden byly oznámeny hned dvě velké personální změny v kulturních institucích u nás i v zahraničí a taky praskly informace o utajované rekonstrukci Nové scény Národního divadla. V Paříži se draží falešná Mona Lisa a v Lisabonu se zahajuje výstava Aj Wej-weje. Co by vám tedy nemělo uniknout (a kam byste měli jet na dovolenou)?

Přečtěte si také

Řepkový Pac-Man, ostuda na bienále a vůně van Gogha

Minulý týden na sebe umění upoutalo pozornost především díky novému provokativnímu projektu skupiny Ztohoven. Ta na 18 hektarech řepkového pole poblíž hory Říp vysekala postavičku Pac-Mana, kterého připodobňuje k Andreji Babišovi a jeho podnikání. Stalo se ale i plno dalších věcí: bylo zahájeno benátské bienále, na kterém k naší ostudě chybí česká i slovenská účast, Galerie Kodl v neděli dražila Toyen i Kupku a věřte tomu, nebo ne, na svět přichází vůně inspirovaná Vincentem van Goghem.

Přečtěte si také