Zpravodajství | J&T Banka
Navigace
Top články

Umělá inteligence určuje autorství děl

Minulý čtvrtek se na půdě pražské UMPRUM otevřel Artsemestr, díky kterému si můžete udělat obrázek o tom, jak smýšlí a co tvoří nejmladší generace našich výtvarníků. Poslední lednový týden ale přinesl i řadu dalších novinek, od architektonických skvostů přes technologické pokroky až po královskou lodní dopravu. Co by vám tentokrát nemělo ve světě umění uniknout?

Přečtěte si také

Letošní laureáti CJCH a nová platforma pro frakční vlastnictví

Po sérii žebříčků loňského aukčního trhu u nás i ve světě se vracím ke klasickým přehledům novinek tak, jak je znáte. A stihlo se toho dost: Cena Jindřicha Chalupeckého (CJCH) ohlásila skupinu letošních laureátů, princ Václav z Lichtenštejna spouští novou platformu zaměřenou na frakční vlastnictví údajně ikonických uměleckých děl, UNESCO bojuje proti obchodu s uměním ukradeným na Ukrajině a slavný skotský malíř Peter Doig získal od soudu tučné odškodnění za to, že se musel soudit o pravost svého díla.

Přečtěte si také

Filip Nagy: Víno se dlouhá léta ničilo chemií. To neděláme

Patrik Tkáč miluje víno. Vedle francouzského vinařství má také jedno malé ve vesnici Děvín kousek pod Bratislavou. A rozhodně stojí za návštěvu. Vína z místního vinohradu totiž vznikají zcela přirozeným způsobem, takzvaně biodynamicky. Co to znamená a jak takové víno chutná? To prozrazuje šéf vinařství Zlatý roh Filip Nagy.

Přečtěte si také

10 nejdražších obrazů na globálním trhu 2022

Minulý týden jsem se ve svém příspěvku věnovala nejdražším položkám českých aukcí, tento týden předkládám ke srovnání ty zahraniční. Čísla jsou sice jen o trochu vyšší, zato se podstatně liší v měně. Loňský rok na světových aukcích významně poznamenala především dražba ohromné sbírky nedávno zesnulého spoluzakladatele Microsoftu Paula Allena, na které padal jeden rekord za druhým. Není tedy překvapením, že hned polovina děl tohoto žebříčku byla součástí právě této dražby. Připravte se na nesnesitelnou četnost slova „rekord“.

Přečtěte si také

Místa, kde si odpočine tělo i duše

Závěr roku bývá pro mnohé z nás nejnáročnějším obdobím. J&T Concierge přináší tipy na místa, kde si můžete dopřát zasloužený kvalitní odpočinek.

Přečtěte si také

Sběratel Josef Maixner: Instagram zásadně mění trh s uměním

Umění sbírá dlouhá léta, sází také na mladé české umělce, často ještě studující akademii. Josef Maixner svou sbírku a její budování představuje na instagramovém profilu Pekelné sáně. A díky sítím také vyhledává nové umělce. „Jedním z dopadů sítí je, že umění se otevřelo mnohem širší skupině zájemců,“ říká. Nyní průřez mimořádnou kolekcí ukáže výstava v galerii Magnus Art v sídle J&T Banky.

Přečtěte si také

Rodiny nezvládají pokrýt své základní potřeby. Nadace J&T jim podává pomocnou ruku

Nadace J&T přijme ročně více než tisíc žádostí, z toho kolem osmi set je od fyzických osob a zbytek je od organizací, které rodinám pomáhají. Podporu získají až dvě třetiny žadatelů. Na co peníze nejčastěji putují a jak jsou žádosti prověřovány, prozradil tým odborných pracovnic nadace – Veronika Houdková, Mirka Klapalová a Tereza Hubáčková.

Přečtěte si také

Renata Machýčková: Sběratelé si mě nacházejí díky sociálním sítím

Patří do nejmladší generace umělců, ale o její dílo je čím dál větší zájem mezi sběrateli i firmami. Vedle malby se Renata Machýčková věnuje vytváření abstraktních trojrozměrných objektů pomocí zásahů skalpelem do papíru. Vytváří takzvané vlnoměky, což je její vlastní termín. „Jedná se o mé vlastní názvosloví, které vystihuje snovou vizuální zkušenost a téměř fyzický požitek z doteku krajiny vytvořené z chomáčů jemně vyčesané ovčí vlny,“ vysvětluje umělkyně, která pro J&T Banku připravila aktuální novoročenku.

Přečtěte si také

TOP 10 českých aukcí roku 2022

První lednové novinky ze světa umění se ohlížejí za loňskou aukční sezónou a připomínají deset položek, za které loni sběratelé utratili nejvíc peněz. Kdyby si někdo brousil zuby na celou loňskou TOP desítku českých aukcí, stálo by ho to lidových 391,7 milionu korun. A přibyly by mu do sbírky hned čtyři obrazy malířky Toyen. Kdo a co tedy loni kralovalo našim aukčním síním?

Přečtěte si také

Týden v umění: crème de la crème 2022

Co by to bylo za konec roku bez bilancování. Rok 2022 byl v mnoha ohledech významný. Proběhlo další Bienále, na trhu padaly rekordy, vznikly nové galerijní instituce i veletrhy. A v neposlední řadě přišla i válka, jakkoliv jsme měli všichni za to, že už žijeme v trochu jiné době. Poctivě jsem během svátků prošla novinky ze světa umění za celý minulý rok a přicházím s výběrem crème de la crème. Co nejdůležitějšího se na umělecké scéně odehrálo za posledních dvanáct měsíců?

Přečtěte si také

Kam za uměním mezi svátky

Ne že by se za uplynulý týden ve světě umění nestalo nic zajímavého, poslední letošní novinky ze světa umění jsem se ale rozhodla pojmout výjimečně trochu jinak. Mezi svátky má řada z nás volno, a tak přicházím s několika tipy na skvělé výstavy, které budou vítat návštěvníky i v tomto kouzelném čase. Umění je skvělý společník pro „koncoroční“ rozjímání, a tak nějaký výlet za ním vřele doporučuji.

Přečtěte si také

Lubomír Typlt: Jednou se u mého obrazu rozplakal lékař. Dodalo mi to sílu

Pětice umělců. Pětice vizí světa. Jeden sběratel. To nabízí výstava Vnitřní krajiny, která je přístupná až do konce roku v galerii Magnus Art v sídle J&T Banky.

Přečtěte si také

Světové úspěchy českého umění i hudby

V závěru uplynulého týdne přišla mimořádně potěšující zpráva o stavu českého současného umění: výtvarnici Kláru Hosnedlovou si do své „stáje“ vybrala jedna z nejvýznamnějších světových galerií White Cube. Dařilo se ovšem nejen výtvarnu, ale i hudbě. Nahrávku Mahlerovy Páté symfonie České filharmonie vybral The Times do své top 10 nejlepších nahrávek roku. Co dalšího ze světa umění by vám tento týden nemělo utéct?

Přečtěte si také

Znovuotevřené Přemostění v SNG a nová laureátka Turner Prize

Slovenská národní galerie má velký důvod k radosti: po více než dvou dekádách tento týden znovu otevírá ikonické Přemostění. Charakteristický architektonický prvek na břehu Dunaje budou moct návštěvníci znovu obdivovat už od neděle. A co dalšího přinesl minulý týden ve světě umění? Pár aukčních rekordů, digitální sbírku českého výtvarného umění od Googlu i novou laureátku britské Turner Prize.

Přečtěte si také

Tipy na dárky pro milovníky dobrého vína

Víno je radost, a možná právě proto patří mezi nejčastější vánoční dárky lahev vína. A když se podaří trefit do chuti obdarovaného, radost to je dvojnásobná. J&T Concierge přináší nevšední tipy na dárky, které potěší velkého i menšího milovníka vína.

Přečtěte si také

Umění 2022: Rekordní prodej Bohumila Kubišty ukazuje ochotu sběratelů utrácet

Komplikovaný. Tak hodnotí končící rok odborníci ze všech sfér lidské činnosti. Umění nevyjímaje. Kvůli válce na Ukrajině a rostoucím obavám z ekonomické recese se na sběratelství a umění zdánlivě nedostávalo. Přesto i takto komplikovaný rok přinesl celou řadu výjimečných událostí. Ty nejdůležitější vybírají Anna Pulkertová a Valérie Dvořáková z Art Servisu J&T Banky.

Přečtěte si také

Jeden z nejlepších tenorsaxofonistů zahrál pro klienty J&T Banky

Jerry Bergonzi je mezinárodně uznávaný jazzový interpret, skladatel a pedagog. Je autorem nejznámějších jazzových etud na světě a jazzoví kritici ho řadí do první stovky nejlepších saxofonistů všech dob. Jeho hudbu si mohli poslechnout klienti J&T Banky na soukromém a zároveň jediném koncertu v Praze, kde jej doprovodil vyhlášený Lukáš Oravec Quartet.

Přečtěte si také

Týden v umění: rekordní bienále a magentový rok 2023

Česká aukční sezóna má za sebou další významnou dražbu, na které dle očekávání znovu padl autorský rekord za dílo Zdeňka Sýkory. Rekord hlásí i benátské bienále, které letos navštívilo 800 tisíc návštěvníků a potvrdilo tak, že umění je v těžkých časech potřeba více než kdy jindy. Růžové časy naopak vyhlíží společnost Pantone, která za novou barvu roku 2023 vyhlásila odstín Viva Magenta.

Přečtěte si také

Toyen za 35 milionů a vliv pádu kryptoburzy na trh s uměním

Podzimní aukční sezóna je v plném proudu a co by to bylo za sezónu bez Toyen! Ta, kterou tentokrát nabízela aukční síň European Arts, se nakonec vydražila za 35 milionů korun. V Hongkongu se naopak z prodeje stáhla kostra T-rexe s přezdívkou „Shen“, protože se ukázalo, že jí ze značné části tvoří repliky jiného tyranosaura. Z kategorie „krimi“ tentokrát přináším zprávy o francouzských galeristech odsouzených za prodeje kradených Picassů a podíváme se i na budoucnost NFT optikou nedávného krachu kryptoměnové burzy FTX.

Přečtěte si také

Banksyho ukrajinská gymnastka a Drakův umělecký lunapark

Tento týden se mimo jiné ukázalo, že kanadská raperská hvězda Drake má asi docela rád umění – investoval totiž 100 milionů dolarů do obnovy (naprosto neuvěřitelného) uměleckého projektu z 80. let. V ukrajinské Boroďance se mezitím objevilo nové umělecké dílo britského street-artisty Banksyho a na českých realitních portálech přibyla jedna neobvyklá nabídka. Co všechno přinesl minulý týden ve světě umění?

Přečtěte si také