Navigace
Top články

Kavárnu Elektra nově zdobí díla Lukáše Karbuse

Zalesněná údolí, strmé skály i melancholické kytice lučního kvítí. Kavárnu Elektra v ostravské pobočce J&T Banky nově zdobí díla českého malíře Lukáše Karbuse. Prostupuje jimi charakteristicky pojaté téma krajiny.

Přečtěte si také

Událost sezóny: obří výstava Mikuláše Medka v NG

Minulý týden jsme otevřeli novou výstavu nejen my v ostravské pobočce J&T Banky, ale i Národní galerie hned v několika svých budovách. Oslavili jsme jedny úctyhodné narozeniny i uronili slzu za Jiřího Menzela. Novinky ale přicházejí také ze zahraničí, včetně kulturní dohry jedné detektivní zápletky.

Přečtěte si také

Poprask kolem Modiglianiho

Minulý týden byl v uměleckém světě tak nabitý zprávami z Česka, že jsem sotva stihla sledovat zahraničí. Například vznikl nový podcast o kulturní scéně a vyšly rozhovory s kandidáty na ředitele Národní galerie. Jedna zahraniční zpráva ale přece jen stihla upoutat moji pozornost.

Přečtěte si také

Penta mění plány se Zahou Hadid

O změně pražského projektu architektky Zahy Hadid už jste možná slyšeli, třeba ale nevíte, že Sotheby’s bude dražit české současné umělce nebo že berlínský taneční klub Berghain dočasně přesedlal na galerijní provoz.

Přečtěte si také

5 současných českých umělkyň, které se vyplatí sledovat

V posledních letech se na umělecké scéně začínají výrazněji prosazovat ženské umělkyně. Objevují se na veletrzích, výstavách významných institucí, všímá si jich umělecká kritika i trh. Tuzemské prostředí není výjimkou, a proto jsem z řady talentovaných českých (a slovenských) umělkyň vybrala několik jmen, která se rozhodně vyplatí sledovat.

Přečtěte si také

Stát v pozici dědice: po Ervínu Ježkovi zbylo 2 800 uměleckých děl

I tentokrát je skladba novinek ze světa umění dost pestrá – od dalších personálních změn na české galerijní scéně přes jeden (ne)překvapivý skandál v architektonických kuloárech až po nečekané dědictví a kulaté výročí veletrhu Art Basel.

Přečtěte si také

Letošní Cenu Jindřicha Chalupeckého nikdo nevyhraje

Tento týden jsem to se sestavováním novinek ze světa umění měla jednoduché. Mediální prostor totiž zaplavila dvě zcela zásadní témata, přičemž obě byla tak trochu překvapením. Výběrové řízení na nového ředitele Národní galerie odhalilo tři favority, v jejichž čele stojí jedno dosud neskloňované jméno, a Cena Jindřicha Chalupeckého prošla naprosto zásadní změnou konceptu.

Přečtěte si také

Zlato není drahé – to peněz je moc

Cena zlata v amerických dolarech překonala tento týden svůj historický rekord a na chvíli byla vzdálena pouhých dvacet dolarů od hranice 2000 USD za trojskou unci. Skok v ceně zlata za poslední měsíce je na první pohled intuitivní. Pandemie koronaviru způsobila největší šok ve světové ekonomice od finanční a hospodářské krize let 2008-09. Ekonomiky procházejí recesí, většině firem klesají zisky a u některých oborů jako letectví či sdílená ekonomika není jasné, co s nimi Covid-19 udělá. Obecná poučka zní, že zlato se kupuje v době nejistoty jako alternativa vůči rizikovým aktivům, a letos to platí na sto procent.

Přečtěte si také

Karel VI. a Marie Terezie na jarních aukcích

Svět se postupně vyrovnává s pandemií a numismatického prostředí se to v nemenší míře týká také. Jarní aukční sezona byla z velké části posunuta a některé aukce se uskutečnily pouze v internetové podobě. Naproti tomu jsme nezaznamenali znatelný propad na poptávkové ani nabídkové straně, což potvrzuje prakticky již staleté pravidlo, že numismatický trh nezná velkých růstů ani pádů.

Přečtěte si také

Lidé nespojují život s uměním tolik jako například s pivem v hospodě

Patří k největším hvězdám českého mladého umění. Ještě před třicítkou získal řadu prestižních ocenění včetně Ceny Jindřicha Chalupeckého. Vystavuje doma i ve světě, především v Německu. A nyní můžete tvorbu Vladimíra Houdka obdivovat v pražské centrále J&T Banky. „Kvůli šíření koronaviru jsem musel zrušit tři výstavy. Ale i na takových situacích lze najít něco krásného,“ říká Vladimír Houdek.

Přečtěte si také

Chorvatsko stále na špici zájmu českých turistů

Chorvatsko bylo jednou z prvních zemí, která po přísných opatřeních otevřela Čechům své hranice. Na české turisty už se tu těší, protože vědí, že se tato destinace každoročně těší jejich velkému zájmu. Klienti J&T Banky nyní mohou využít ojedinělou nabídku – speciální kód, díky němuž získají při rezervaci nejlepší možné ceny.

Přečtěte si také

Pojišťovny zatraktivnily životní pojištění

Smyslem životního pojištění je zajistit rychlou finanční pomoc v případě vážných zdravotních komplikací, nebo dokonce úmrtí pojištěného. „Aby ale životní pojištění v případě potřeby dobře fungovalo, tedy aby pojišťovna zaplatila co nejvíce a co nejrychleji, je potřeba o svou pojistnou ochranu pečovat a mít přehled o všech novinkách,“ říká Jaroslav Malec, ředitel odboru Pojištění ve společnosti J&T Leasing.

Přečtěte si také

Martin Cimprich: Ragby mě snad jednou bude živit

Ragbistou roku 2019 se stal říčanský odchovanec Martin Cimprich. Hlasující experti ocenili především jeho výkony v reprezentaci. Martin hraje aktuálně za skotský klub Boroughmuir. Ragby by se rád věnoval na profesionální úrovni, myslí ale i na zadní vrátka – ve Skotsku studuje obor Business Management.

Přečtěte si také

Umění a kultura pomáhají přežít tuto těžkou dobu

Přečtěte si také

Za vínem po Evropě

Charlie Chaplin řekl, že civilizovaní lidé směřují tam, kde zraje víno. Pokud se nyní za vínem nemůžete osobně vydat, nechte si ho přivézt. Přinášíme vám tipy na vína z celé Evropy, která stojí za to ochutnat.

Přečtěte si také

Ročník 2019 bude vydařený. Těšte se na vína Kolby a Reisten

Usilovná práce na vinicích se vinařství Kolby a Reisten vyplácí. „Ročník 2019 vypadá výborně. Vyšší řady vín budeme lahvovat v srpnu, na trh se dostanou nejdříve na podzim. Víno potřebuje čas,“ říká Vlastimil Nešetřil z J&T Wine Holding.

Přečtěte si také

Investiční rada: Neinvestujte do ropy za nízkou cenu!

Mnozí drobní investoři hledají u profesionálů investiční tipy, jak vydělat. Někdy je ale nutné jít proti proudu a doporučit, hlavně co nedělat. Standardní investiční rada je koupit levně a prodat draho. Pokud nyní cena ropy propadla v USA i do záporných hodnot, tak je levná a někteří si řeknou, že je dobré do ní investovat. Ne, není. Je sice levná, ale vzhledem k nástrojům to není dobrá investiční myšlenka.

Přečtěte si také