Zpravodajství | J&T Banka
Navigace
Top články

Toyen na kousky a klesající zájem o NFT

Poslední zářijový týden spojil 287 investorů, kteří se složili na jeden grafický soubor malířky Toyen. Národní galerie v Praze zase místo umění nakupuje LED svítidla – snaží se totiž alespoň trošku snížit účet za energie. Kromě toho přináším i zprávy ze světa NFT a další zajímavé výsledky z letošního J&T Banka Art Reportu. A na závěr vás rovnou nalákám na tento týden, kdy se koná 24. ročník Designbloku.

Přečtěte si také

Plato na jatkách a Bartuszová v Tate

Tento týden vás zvu na rychlou cestu kolem Evropy: podíváme se na novou lanovku na pražský Petřín, nové sídlo ostravské galerie Plato, velký úspěch československého umění v Londýně a bruselskou terapii uměním. Na závěr vás neošidím ani o další data z letošního J&T Banka Art Reportu, tentokrát o největším strašáku českého trhu s uměním: padělcích.

Přečtěte si také

Přerostlý psík Františka Skály a falešný Galileo Galilei

Příští rok bude zasvěcen Picassovi – uběhne totiž padesát let od jeho úmrtí, a tak jeho dvě domoviny, Španělsko a Francie, plánují grandiózní sérii čtyřiceti výstav na jeho počest. Co dalšího ze světa umění by vás tento týden mohlo zaujmout? Na pražské náplavce se objevil přerostlý psík Františka Skály, módní návrháři se inspirují výtvarnými umělci a v Michiganu zjistili, že mají na univerzitě padělaný rukopis Galilea Galileie. Na závěr přináším opět data z letošního J&T Banka Art Reportu, tentokrát k transparentnosti tuzemského trhu s uměním.

Přečtěte si také

Bratři Pavel a Vladimír: Jeden umění sbírá, druhý ho vytváří

Sběratel Pavel Brož více než dvacet let vyhledává díla, která zneklidňují, provokují a nabízejí jiný úhel pohledu. Ke kulturní scéně měl vždycky blízko. Pochází z rodiny hudebníků – jeho bratrem je Vladimír Brož, umělec známý pod přezdívkou Vladimir 518. Zatímco Vladimír dnes tvoří, Pavel sbírá. Umění je pro ně jednou z hlavních věcí, která je propojuje.

Přečtěte si také

Falza – největší strašák trhu s uměním

Největším problémem českého trhu s uměním je přítomnost falz, ukázal unikátní J&T Banka Art Report. Za tímto historicky prvním reprezentativním průzkumem mezi hlavními účastníky trhu s uměním v Česku stojí odborný server Artplus.cz a J&T Banka.

Přečtěte si také

Možná nastal čas porozhlédnout se po zahraničním stipendiu

Začátek nového školního roku je pro všechny rodiče a studenty měsícem, který přináší menší i větší povinnosti a starosti. Možná právě teď začínáte se svými dětmi uvažovat o pokračování jejich studia v zahraničí, a možná se tomu už dokonce aktivně věnujete. Pokud máte doma úspěšného sportovce, J&T Concierge pro vás připravilo základní přehled o tom, jak to funguje na převážně amerických univerzitách, které nabízejí pro svoje studenty sportovní stipendium.

Přečtěte si také

Začaly Prague Art Week i Vnitřní krajiny v galerii Magnus Art

Všechny zprávy o umění přehlušila zpráva o úmrtí nejdéle vládnoucí britské panovnice královny Alžběty II. Podívejme se při té příležitosti na její rozsáhlé umělecké sbírky. Kromě toho vás tento týden pozvu na novou výstavu v galerii Magnus Art i k nahlédnutí do právě vznikajících Calderových zahrad. Na závěr nechybí výběr zajímavých výsledků letošního J&T Banka Art Reportu.

Přečtěte si také

Nejdražší britský portrét a dražba sbírky spoluzakladatele Microsoftu

Je tu září a s ním nová umělecká sezóna a plné kalendáře těch, kteří se o umění zajímají. Tento týden si například můžete zapsat mezinárodní výměnný projekt českých galeristů SUMO Prague nebo listopadovou aukci sbírky Paula Allena, která má všechny předpoklady pokořit pár rekordů. V pravidelné dávce novinek taky nemůže chybět jeden #metoo skandál v řadách světových obchodníků s uměním ani další střípek z výsledků letošního J&T Banka Art Reportu.

Přečtěte si také

Kunsthistorie podle Xboxu a umění v poušti

Tento týden potěším především uměnímilovné majitele Xboxu. Ten totiž představil novou videohru inspirovanou iluminovanými rukopisy, která je prošpikována kunsthistorickými referencemi. Pokud si budete potřebovat naopak odpočinout od všech elektronických zařízení, nabízím výlet do nevadské pouště za jednou z nejmonumentálnějších land-artových intervencí vůbec. Na závěr opět přináším jeden ze střípků letošního J&T Banka Art Reportu, tentokrát o tom, jak Češi vnímají umění v souvislosti s ochranou proti inflaci.

Přečtěte si také

Klouzající Sýkora a vyphotoshopovaný lup

V Lounech se bude znovu opravovat teprve tři roky stará rekonstrukce dlažby Zdeňka Sýkory, v Londýně zrušila Saatchi Gallery výstavu současného ukrajinského umění a v San Franciscu se zřejmě objevily kradené kambodžské sochy, přestože se to Architectural Digest snažil ve photoshopu zamaskovat. Co dalšího by vám z uměleckého světa nemělo tento týden uniknout?

Přečtěte si také

Ambiciózní rekonstrukce zahrad Boboli a zabavený Picasso

Italové měli náročný týden: oznámili ambiciózní plán na rekonstrukci florentských zahrad Boboli a mezitím stihli jednomu nešťastníkovi zabavit 150 uměleckých děl včetně těch od Amedea Modiglianiho a Pabla Picassa. V našich vodách to trochu zašumělo na severu – v Liberci rezignoval na svou funkci ředitele Oblastní galerie Pavel Hlubuček. Na závěr opět přidávám tip na zajímavé výsledky z J&T Banka Art Reportu.

Přečtěte si také

Komu patří autorství a co Češi nejčastěji sbírají?

V uplynulých dnech proběhl v New Yorku Christie’s Art+Tech Summit, v Paříži bude muset být zrušen první ročník veletrhu Design Miami a francouzský soud vydal důležité rozhodnutí především pro konceptuální umělce. U nás mezitím výtvarník Richard Loskot kandiduje na primátora Ústí nad Labem. A na závěr opět přidávám tip na zajímavé výsledky z J&T Banka Art Reportu.

Přečtěte si také

Damien Hirst pálí malby a aktivisté se lepí k Botticellimu

Ani poslední červencový týden jsme se ve světě umění nenudili. Ultimátum, které dal Damien Hirst majitelům svých maleb, vypršelo, a tak se museli rozhodnout, zda si nechají fyzickou malbu, nebo její digitální NFT podobu. Ve Florencii se k jednomu z nejslavnějších děl dějin umění přilepili aktivisté a v Pardubicích se pomalu dokončuje rekonstrukce Gočárových Automatických mlýnů na galerii. Na závěr přidávám tip na zajímavé výsledky z J&T Banka Art Reportu.

Přečtěte si také

J&T Banka Art Report je venku

Pro nás v J&T byl minulý týden význačný především jednou věcí: zveřejnili jsme J&T Banka Art Report, první ucelenou studie o tom, jak vypadá český trh s uměním, kdo ho sbírá, jak a proč. Report vznikl ve spolupráci s portálem Art+ a zaplnil tak dlouho zející díru v informovanosti. A abychom tu informovanost rozvíjeli i nadále, zařadila jsem do přehledu další čtyři novinky od nás i ze světa.

Přečtěte si také

Léto na jižní Moravě

Jižní Morava je region, který za poslední roky vzkvétá jako málokterý jiný u nás. Nikdy nebylo tak trendy jezdit v létě právě sem. Stále větší turistický zájem jde ruku v ruce se zkvalitňováním místních služeb zejména v gastronomii a hotelnictví. Ten, kdo stále tvrdí, že za vínem a kvalitou se musí přes hranice, měl by se zamyslet, jestli není čas na změnu názoru. Inspirací vám mohou být tipy J&T Concierge.

Přečtěte si také

Objevte vnitřní krajiny umělců a sběratelů v galerii Magnus Art

Galerie Magnus Art v sídle J&T Banky pokračuje v představování unikátních děl ze soukromých sbírek milovníků umění. Po mimořádně úspěšné expozici Radost, vášeň, posedlost! ze sbírky Michala Richtra, kterou můžete navštívit až do 6. srpna, se tu v září objeví další díla současných českých tvůrců. Tentokrát půjde o průřez unikátní sbírky ekonoma Pavla Brože.

Přečtěte si také

J&T Banka Art Report nahlédl pod pokličku sběratelství

J&T Banka oslovila ve spolupráci se serverem Artplus.cz sběratele a vlastníky umění, prodejce, odborníky, ale také lidi, které umění jen zajímá, a zjišťovala, jak se chová česká sběratelská komunita a co si o trhu s uměním myslí experti a prodejci umění. Vznikl tak v Česku unikátní Art Report, jenž tematicky doplnil pravidelně zveřejňovaný Art Index, který J&T Banka připravuje jako pomůcku pro investory.

Přečtěte si také

Ukradený banán, mrtvé mouchy a spor v Galerii Rudolfinum

Německé muzeum muselo z expozice stáhnout kontroverzní dílo britského výtvarníka Damiena Hirsta, italský umělec Maurizio Cattelan se bude soudit o autorství svého slavného banánu přilepeného lepicí páskou ke zdi a Vladimír 518 prošel pěšky celou D1 z Prahy až do Brna. Minulý týden nebyl chudý na šťavnaté titulky. Co dalšího se událo ve světě umění?

Přečtěte si také

Falešný Chagall a přijímačky na AVU ve Varech

Poslední týden byl samozřejmě v centru pozornosti karlovarský filmový festival, a tak i já přináším jednu tematickou novinku. Na festivalová plátna se totiž letos dostaly přijímačky na pražskou AVU. Kromě toho ale přináším zprávy čistě nekviffovské. O falešném Chagallovi, krásně promlouvající architektuře od studia BIG i o krádeži umění v Paříži.

Přečtěte si také

Veletrh v Basileji, výstava v Londýně a Kolíbal na Moravě

Tento týden vás zvu na uměleckou cestu kolem světa. Začneme nejslavnějším veletrhem umění, který právě teď probíhá ve švýcarské Basileji, pokračovat budeme přes londýnskou výstavu umělecké dvojice Davida Böhma a Jiřího Franty a zpátky domů to vezmeme přes Mikulov, kam se natrvalo přestěhovala velkoformátová plastika Stanislava Kolíbala.

Přečtěte si také