Zpravodajství | J&T Banka
Navigace
Top články

Petr Nikl: Některé obrazy neprodám nikdy

V ateliéru Petra Nikla v Nerudově ulici najdete spoustu jeho vlastních obrazů. A také třeba legendární nafukovací zvířata od jeho maminky Libuše. Pozornost návštěvníka upoutá portrét Petra s manželkou Pavlou.

Přečtěte si také

Jiří Příhoda obrátil Galerii Rudolfinum naruby

Obří věž od podlahy ke stropu s točitým schodištěm, ještě větší koráb, jehož podpalubí je vlastně půda činžovního domu, písečná bouře a mořská vlna… Do podobných prostor se dostanou návštěvníci výstavy VOID, kterou v Galerii Rudolfinum připravila jedna z výrazných osobností tuzemské umělecké scény a držitel Ceny Jindřicha Chalupeckého z roku 1997 Jiří Příhoda. J&T Banka je partnerem této mimořádné expozice.

Přečtěte si také

Goodwood: nejzajímavější motoristický festival planety

Asi na světě není žádný vášnivý automobilový fanoušek, který by neznal věhlasný Goodwood Festival of Speed, jenž se letos koná od 24. do 27. června. Panství West Sussex se každoročně promění v meku legend motorsportu, celebrit a současných top pilotů závodních aut. J&T Concierge vás zve na vzrušující autosalon, který stojí za to vidět.

Přečtěte si také

Dražila se mince císaře a jeho generála

V pátek 22. dubna uspořádala společnost Macho & Chlapovič v Praze svoji již 28. numismatickou aukci, na které byla dražena řada významných mincí od antiky až po novověk. Těžištěm aukce bylo období 17. století, první československé republika a Slovenský štát. Pozornost se soustředila zejména na dražbu desetidukátu Ferdinanda II. a Albrechta z Valdštejna.

Přečtěte si také

Zkáza, odmítání a padající rekordy

Probíhající válka přináší dennodenně zničující informace i v uměleckém světě. Slyšíme o krádežích, nenávratných škodách i reakcích institucí na Ukrajině i na celém světě. Někde ale plyne život jakoby nic, minulý týden to tak vypadalo třeba na newyorkských aukcích, kde podle předpovědi padaly rekordy.

Přečtěte si také

Naše paní Meda a třešnička na dortu v podobě Marilyn

Minulý týden český umělecký svět nejvíce zasáhla zpráva o úmrtí nejznámější české mecenášky Medy Mládkové ve věku požehnaných 102 let. V našem přehledu se podíváme také na současnou aukční sezónu a do útrob Veletržního paláce, kterému už doslova teče do bot.

Přečtěte si také

Jiří Příhoda v Rudolfinu a závan umění v prázdném československém pavilonu

Benátské bienále je v plném proudu a během uplynulých dní přibylo pár novinek: oficiálně byla udělena ocenění Zlatých lvů a do československého pavilonu se alespoň symbolicky a na chvilku vrátilo umění, byť ne zásluhou našich národních galerií. V Praze jsme mezitím v Galerii Rudolfinum zahájili monumentální výstavu Jiřího Příhody, jejímž je J&T Banka partnerem. A kdesi ve virtuálním světě se ukradla NFT v hodnotě 3 milionů dolarů.

Přečtěte si také

Benátské bienále bez československého pavilonu, ale s českou účastí

Tento týden nemůže být ve světě umění řeč o ničem jiném než o benátském bienále, jehož 59. ročník byl ve čtvrtek slavnostně zahájen. Ani já se tedy tentokrát nebudu věnovat ničemu jinému než benátským novinkám, zajímavým výstavám a československé ostudě, kterou zachraňuje jeden mimořádný český výtvarník.

Přečtěte si také

Zabavené ruské obrazy a nový ročník J&T Banka Art Indexu

Minulý týden vyšla aktuální ročenka trhu s uměním, a tak máme všichni na pár dní co číst. Čtení je to nadějné – aukční obrat v Česku loni dosáhl zatím rekordních 1,46 miliardy korun. Méně potěšující zprávy mám tentokrát pro ruské agresory. Minimálně jedno umělecké dílo se kvůli sankcím ze zahraniční zápůjčky do Ruska nevrátí.

Přečtěte si také

Josef Bolf: Válka se v umění odrazí. Ale jinak, než si nyní umíme představit

Patří mezi vyhledávané umělce tuzemských sběratelů. Jeho díla se objevují v nejprestižnějších tuzemských výstavních síních, je pravidelným účastníkem výstavního projektu J&T Banka Art Index Pop-up a v současnosti můžete jeho dílo obdivovat v galerii Magnus Art nebo do konce dubna v bratislavské Galérii White & Weiss.

Přečtěte si také

Betonový skok

I v letošním vydání J&T Banka Art Index obsadila první místo Eva Koťátková. Poprvé se do první desítky dostala Anna Hulačová, která se za pět let propracovala z konce první stovky na páté.

Přečtěte si také

Louvre zmařil rekordní aukci a amsterodamská Ermitáž už nechce být Ermitáž

Ukrajinským muzeím míří vstříc nově ustanovená poradní skupina při UNESCO, jejíž členkou je i ředitelka Slovenské národní galerie. Na novou válečnou situaci reaguje také amsterodamská pobočka Ermitáže, která s tou ruskou definitivně zpřetrhala vztahy a rebrandovala. Novinky hlásí i svět aukcí: v New Yorku se chystá dražba několika děl soukromé sbírky filantropky Anne H. Bassové v celkové hodnotě kolem čtvrt miliardy dolarů, zatímco francouzská aukční síň Artcurial ostrouhala po tom, co její rekordní prodej zmařili představitelé Louvru.

Přečtěte si také

Ukrajinské NFT muzeum dokumentuje válku a umění zažilo rekordní rok

Minulý týden vyšel nový UBS Art Basel Report, jeden z nejlepších zdrojů dat o stavu globálního trhu s uměním. Díky němu víme, že se trhu loni mimořádně dařilo. Obrat 65,1 miliardy dolarů předčil i předpandemická čísla a ve svaté trojici největších světových trhů se i nadále drží USA, Čína a UK. Ani tento týden ale nemůžeme vynechat Ukrajinu, která se rozhodla dokumentovat dění během válečného konfliktu originálním způsobem: spouští NFT muzeum.

Přečtěte si také

Pro Ukrajinu 8 milionů a více než 20 milionů do českých veřejných sbírek

Minulé týdny byly ve světě umění především ve znamení nákupů – od dobročinných přes veřejné až po nákupy fotografií. V Praze proběhla dobročinná aukce na podporu Ukrajiny, která nashromáždila 8 milionů korun. České veřejné instituce loni nakoupily současné umění za více než 20 milionů korun a ještě větší balík peněz brzy utratí Španělsko za rozsáhlou uměleckou sbírku.

Přečtěte si také

Problematické ruské zápůjčky i rekordní prodeje v Paříži

Svět stále tíží probíhající válečná invaze na Ukrajině, která dopadá mimo jiné na další a další oblasti umělecké scény. Jednou z nich jsou velké mezinárodní výstavy, které zahrnují zápůjčky z ruských kulturních institucí. Pohyb umění přes ruskou hranici se totiž významně zkomplikoval. Západní trh s uměním ale nezastavily ani ruské tanky, a tak jsme byli svědky dvou zajímavých prodejů surrealistických děl v pařížské pobočce Sotheby’s.

Přečtěte si také

Odborníci zachraňují ukrajinské kulturní dědictví

Světem umění pochopitelně i nadále zmítá především stále probíhající válečný konflikt na Ukrajině. Vznikla celá řada dalších solidárních a podpůrných projektů, mezi nimiž vyčnívá třeba projekt NFT komunity. Jiří Fajt a další zahraniční historici umění a muzejní pracovníci se zároveň pokoušejí přijít na způsob, jak alespoň částečně ochránit ukrajinské kulturní dědictví. Kromě toho ale tento týden přinesl i další zprávy ze světa umění. Zemřela česká architektka Alena Šrámková, v Londýně se vydražila malba Reného Magritta za rekordních 60 milionů liber a na letošním bienále v Benátkách bude vystavovat i Rony Plesl.

Přečtěte si také

Jiří Černický: Obrazy jsou pro řadu lidí fetiš. Skutečného umění si ani nevšimnou

V galerii Magnus Art vůbec poprvé vystavuje část své význačné soukromé sbírky Michal Richtr. Vlastní díla od spousty tuzemských umělců napříč generacemi od Stanislava Kolíbala po Krištofa Kinteru. Když se jej zeptáte, čí dílo je v jeho sbírce vůbec nejčastěji zastoupené, vytáhne však jiné jméno. Jiří Černický.

Přečtěte si také

Valérie Dvořáková: Umění je dostupné i pro střední třídu

Sběratelé a investoři dobře vědí, že výtvarné umění je nejen spolehlivým uchovatelem hodnoty, ale především obranou proti inflaci. A s tou se nejen český, ale i světový trh od loňského roku silně potýká. Nakupovat díla Kupky nebo Toyen si ale může dovolit jen pár sběratelů. „S rozpočtem v řádu nižších desítek tisíc korun však můžete vybírat z děl skvělých současných autorů nebo třeba grafických listů známých umělců 20. století,“ radí art specialistka Valérie Dvořáková.

Přečtěte si také

Týden v umění v čase válečném

Ve svých pravidelných příspěvcích jsem si za poslední dva roky zvykla shrnout to nejzajímavější, co se za uplynulých sedm dní událo ve světě umění. Poslední týden se ale jen stěží dalo sledovat něco jiného než válka, kterou v Evropě v 21. století čekal asi jen málokdo. I já se proto dnes budu věnovat výhradně tomu, co ruská invaze zapříčinila ve světě umění.

Přečtěte si také

Demonstrace před Kunsthalle a Kupka na Portu

Těžko se v těchto dnech píše či vůbec přemýšlí o něčem jiném než o událostech, které se odehrávají jen pár set kilometrů od našich hranic. Přesto se o to pokusím a shrnu pár novinek, které se mezitím odehrály ve světě umění. Protestovalo se v Praze před nově otevřenou Kunsthalle i v Bratislavě proti nově zvolené laureátce Ceny Oskára Čepana. Investoři se složili na Portu na grafické album Františka Kupky a na OpenSea byla ukradena NFT za 1,7 milionu dolarů.

Přečtěte si také