Navigace
Top články

Hádka sběratele s umělcem a kontroverzní stavba v Paříži

Ani uplynulý týden nebyl na novinky ze světa umění chudý. V Praze proběhla aukce, která stanovila nový autorský rekord Aloise Wachsmana, v Ostravě se rozhoupalo monumentální kyvadlo Josefa Pleskota, v Singapuru se soudně popotahuje významný sběratel se slavným umělcem a v Paříži se pomalu, ale jistě začíná stavět kontroverzní mrakodrap.

Přečtěte si také

Psychiatr jen nepředepisuje prášky. Naučí vás i relaxovat

Uplynulý rok pořádně zamával s psychikou nás všech. Ambulance psychologů a psychiatrů jsou plné na dlouhé týdny a měsíce dopředu, zvýšil se počet úzkostných poruch i pokusů o sebevraždu. Co Čechy nejvíce trápí a jaké možnosti jim psychiatrie nabízí, popisuje MUDr. Alena Lambertová, Ph.D.

Přečtěte si také

NFT se prodávají za statisíce dolarů. Jde o bublinu?

Kryptoměny mění svět. Proměnily investice, mohou zcela proměnit finanční systém. A jejich logika může značně přetvořit také svět umění. To se ostatně již děje prostřednictvím takzvaných NFT neboli originálních digitálních děl, které sice vypadají jako obyčejný obrázek nebo video, jichž je internet přeplněný, ale které díky technologii blockchainu nelze kopírovat. Lze je pouze prodat, případně darovat. Stejně jako obraz, sochu nebo videoart.

Přečtěte si také

Otazníky nad da Vinciho autorstvím a Vánoce u Tiffanyho s Basquiatem

Tento týden jsem o zajímavé novinky ze světa umění opravdu nouzi neměla. Kromě slibně rozjeté aukční sezóny u nás i v zámoří přináším zprávy o projektu pražské Vltavské filharmonie, jejíž návrhy začne připravovat 20 světových architektonických studií. Dynamický vývoj má i nekonečný příběh Leonardovy malby Salvatora Mundi, který možná není tak úplně Leonardův. A na závěr si odkryjeme trochu jiný adventní kalendář, než na který jsme zvyklí.

Přečtěte si také

Soukromé sbírky ukrývají zajímavé poklady a (asi) ukradený Rembrandt

V novinkách ze světa umění nezvykle zůstaneme za hranicemi Česka. V Německu se dvojnásobně radují z uměleckých děl objevených 40 let po jejich velkolepé krádeži. Archeologové zabývající se ledovcovými průzkumy se radují také, i když tak neradostnou věcí, jako jsou klimatické změny. V Hongkongu vznikla nová zásadní instituce s významným přispěním místní sběratelské scény. Co dalšího by vám nemělo utéct?

Přečtěte si také

Dražily se picassovské šaty a umělec prodal, co ještě nevytvořil

Minulý týden se nám sice státním svátkem tak trochu zkrátil, nebyl ale o nic chudší na zprávy ze světa umění. Vyšel během něho nový, v pořadí už sedmý Art & Finance report, který každoročně vydává společnost Deloitte. V Paříži se vydražily unikátní šaty s picassovskou tematikou za šestimístnou (eurovou) částku. A v našich končinách byla odhalena nová soška Českého slavíka, za kterou stojí skvělá mladá šperkařka Viktorie Beldová.

Přečtěte si také

Cestování, které mění životy

Dovolená na safari už dnes není žádným luxusem a ztrácí punc dobrodružství. Nasednout do terénního auta a s průvodcem projíždět po rezervaci po pár dnech připomíná výlet do zoo. Existuje však možnost poznat exotickou přírodu zblízka, žít příběhy ohrožených zvířat a k tomu pomáhat. Jmenuje se „placené dobrovolnictví“.

Přečtěte si také

Návštěva skandální dekády v galerii Magnus Art

Ježíš od Davida Černého, tajuplné, až mysteriózní fotografie Markéty Othové, zábavné video Šedá komise od Kateřiny Šedé či zahrádkářská kolonie zesnulého Jána Mančušky. Celkem desítku hvězd české (i slovenské) umělecké scény a jejich zásadní díla představuje nyní galerie Magnus Art v pražském sídle J&T Banky v rámci druhého dílu výstavy představující sbírku banky. Ta nabízí ucelený koncept děl od prvních třiceti laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého, tedy od roku 1990 do roku 2019.

Přečtěte si také

Trh s uměním trhá rekordy, galerie vystavuje padělky a Pandora Papers se týkají i umění

Z každoročního reportu ArtPrice vyplývají samé dobré zprávy – trh se současným uměním po covidovém poklesu zase roste, a to rekordně. Uplynulý týden byl také poznamenán kauzou Pandora Papers, ve které se objevilo i pár jmen ze světa umění. Galerie moderního umění v Hradci Králové zaujala netradiční výstavou, na které představuje sbírku padělků. Na závěr dnešních novinek vás ale pozvu ještě na jednu výstavu, a to do naší galerie Magnus Art, ve které můžete navštívit novou výstavu.

Přečtěte si také

Umělecká loupež v Dánsku, falešný Rubens v Londýně a platba Picassem ve Francii

Ani tento týden se ve světě umění rozhodně nebudeme nudit. Největší pozornost si získal dánský umělec Jens Haaning, který si nechal zaplatit za instalaci svého uměleckého díla, jež nevytvořil, a za samotné umělecké dílo označil fakt, že obral muzeum o peníze. Francie naopak získala do svých sbírek několik uměleckých děl Pabla Picassa, a to přímo od jeho dcery, která tím splácí dědickou daň. V Londýně umělá inteligence odhalila falešného Rubense a u nás se otevřela výstava finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého.

Přečtěte si také

Nevařte, přijďte na nedělní brunch

Brunch představuje spojení dobrého jídla, společenské události a příjemného nedělního odpočinku. V Buddha Baru je pro vás připraven každou neděli vždy od 12 do 16 hodin. Děti vezměte s sebou, věnovat se jim bude zkušená animátorka.

Přečtěte si také

Po roce ve svém

V karlínském areálu Rustonka se nachází nenápadná prodejna s nápisem Rentalit. Kdo sem však míří, jde většinou najisto. V nových útulných prostorách chce podepsat smlouvu na operativní leasing na zařízení, jako jsou notebooky, PC, telefony a tablety. Potenciál kamenné pobočky je však mnohem větší.

Přečtěte si také

Provoněná díla zaujala návštěvníky výstavy současného umění

Čtyři dny jako oslava současného umění. To přinesl druhý ročník akce nazvané J&T Banka Art Index Pop-up, která se počátkem září konala v jednom domě číslo 11 na pražském Újezdě. Jeho šest bytů se pro tuto akci proměnilo na výstavní prostory, v nichž se představilo osm desítek děl od 44 umělců včetně superhvězd, jakými jsou Krištof Kintera, Anna Hulačová, Lubomír Typlt či Ivan Pinkava.

Přečtěte si také

Překvapení na kurtu. Vítězkou J&T Banka Ostrava Open se stala Anett Kontaveitová

Tenisový turnaj v Ostravě v neděli vyhrála nenasazená Estonka Anett Kontaveitová, která tak během měsíce získala na okruhu WTA už druhý titul. Ve finále porazila před zaplněnými tribunami dvanáctou hráčku světového žebříčku Mariu Sakkariovou z Řecka 6:2, 7:5.

Přečtěte si také

Italové zabavili 500 falešných Baconů a Paříž se soudila o hřbitovní náhrobek

Svět umění se tento týden opravdu nenudil, jak bývá ostatně na podzim zvykem. V Abú Dhabí se stále buduje nová pobočka Guggenheimu, která by se měla oproti původním plánům otevřít až za pět let. Paříž vyhrála soudní spor o dílo sochaře Brancusiho na jednom z náhrobků na hřbitově v Montparnassu a italská policie mezitím zabavila neuvěřitelných 500 děl, která jsou zřejmě padělky malíře Francise Bacona.

Přečtěte si také

Renesanční štít se vrací do Česka, sbírka za 13 miliard v aukci a ukradený záchod

Minulý týden zaplavila světová artová média jedna velmi potěšující zpráva: nacisty konfiskovaný renesanční štít ze sbírek Muzea umění ve Philadelphii bude restituován zpět do České republiky. Jedna z nejzajímavějších sbírek světového moderního a současného umění zamířila do aukce, v Paříži téměř dokončilo dojemné posmrtné dílo umělecké dvojice Christo & Jeanne-Claude a kromě toho bylo oznámeno nové působiště bývalého ředitele Národní galerie Jiřího Fajta.

Přečtěte si také

Umění na předpis, da Vinciho NFT i personální změny v českých galeriích

Po krátké pauze se s radostí vracím s novinkami ze světa umění. Ty dnešní nemůžu začít jinak než naším J&T Banka Art Index Pop-upem. Kromě této přehlídky současného umění se ale během posledních týdnů dělo v kultuře plno dalších věcí, od personálních změn v českých institucích přes podvody s Banksyho NFT až po umění na lékařský předpis.

Přečtěte si také

ART INDEX POP UP láká návštěvníky na to nejlepší, co aktuálně vzniká v ateliérech současných českých umělců a umělkyň

J&T BANKA Art Index Pop Up 2021 představí umělecká díla více než 40 nejvýraznějších současných českých umělců v prostorách činžovního domu na pražském Újezdě. Pouze po dobu 4 dní mohou návštěvníci shlédnout výběr toho nejlepšího, co aktuálně vzniká v ateliérech například Krištofa Kintery, Daniela Pitína, Kateřiny Šedé, Josefa Bolfa či Evy Koťátkové.

Přečtěte si také

J&T Banka Ostrava Open bude letos i s diváky

Tenisový turnaj kategorie WTA 500 se po roce opět vrací do Ostravy. Lákadlem pro diváky bude silná česká ekipa. Přihlášku na J&T Banka Ostrava Open 2021, který se uskuteční ve dnech 20. až 26. září, poslaly Karolína Plíšková, Barbora Krejčíková, Petra Kvitová i Karolína Muchová. J&T Banka je opět hlavním partnerem tohoto prestižního turnaje.

Přečtěte si také

Blíží se druhý ročník J&T Banka Art Index Pop-upu

Tento týden bych vás především ráda nalákala na blížící se druhý ročník J&T Banka Art Index Pop-upu, přehlídky čerstvé tvorby nejvýraznějších českých současných umělců. Svět umění ale žije i mimo náš pop-up, a tak se tentokrát dočtete třeba o tajfunem unesené soše Jajoi Kusamaové, prodeji 11 Picassů ze sbírek MGM Resorts a novém hybridním výstavním prostoru v New Yorku.

Přečtěte si také