Zpravodajství | J&T Banka
Navigace
Top články

V USA už vzrostla inflace, investoři chtějí vyšší výnos

Na finančních trzích se v uplynulém týdnu opět dostalo do popředí téma inflace, když tento ukazatel vzrostl v USA na 13leté maximum 4,2 %r. Vyšší inflace znamená, že investoři k její kompenzaci požadují od aktiv vyšší výnos, tedy poptávají cenné papíry za nižší cenu.

Přečtěte si také

Budou investoři vyčkávat na lepší příležitost?

Květen je na události poměrně chudý, proto se investoři soustředí hlavně na výsledkovou sezónu. Zamíchat kartami by už neměla ani pandemie.

Přečtěte si také

Pozitivní náladu podpoří oživování ekonomiky

V druhém květnovém týdnu se investoři opět zaměří na výsledkovou sezónu a vzhledem k absenci jiných výrazných faktorů se může větší pozornost věnovat pandemické situaci. „Nadále očekáváme, že firemní sektor, respektive jeho výsledky, budou stále pozitivním faktorem pro riziková aktiva,“ říká Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.

Přečtěte si také

Nová data podpoří riziková aktiva

Začátek května bude opětovně o výsledkové sezóně, která se přehoupne alespoň v zámoří do své druhé poloviny. „Domníváme se, že by zveřejňovaná data měla udržet dosavadní kurz a podpořit riziková aktiva,“ říká Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu. Vedle výsledkové sezóny se trh zaměří na makroekonomická data, kterých je ze začátku týdne velké množství, a napoví, jak se dále daří oživovat ekonomice po pandemii.

Přečtěte si také

Výsledková sezóna probíhá nad očekáváním

Na programu tohoto týdne bude pokračování výsledkové sezóny za první kvartál 2021, která bude mít na programu jeden z nejrušnějších týdnů, co se počtu zveřejňujících společností týče. Vedle výsledkové sezóny se trh zaměří na středeční zasedání FOMC, které by však mělo potvrdit ochotu podporovat ekonomiku, dokud to bude dle názoru Fedu potřeba. Toto ujištění by mělo dále podpořit riziková aktiva stejně tak jako výsledková sezóna, která prozatím probíhá opětovně nad očekáváním

Přečtěte si také

Jakých dluhopisů se držet v době rostoucí inflace

Inflaci, kterou domácnosti a podniky v budoucnu očekávají, lze zjišťovat buď statistickým dotazováním, nebo lze odečítat očekávání profesionálních investorů z cen finančních aktiv. Nejčastěji se jedná o rozdíl ve výnosech státních dluhopisů s nominálním výnosem a tzv. protiinflačních dluhopisů, které nesou výnos reálný (tj. nad budoucí inflaci). Ke hlubokému propadu v očekávané inflaci došlo během šoku z rozšíření koronaviru z Číny do Evropy na jaře 2020. Od té doby především vlivem levných peněz a masivních rozpočtových schodků inflační očekávání setrvale rostou.

Přečtěte si také

Výhled na 16. týden: Poptávka po PC vylepší výsledky Avastu

Na programu tohoto týdne bude výsledková sezóna, která se přesune do technologického sektoru. Ve čtvrtek pak strhne pozornost zasedání ECB, které by však mělo přinést jen ujištění v pokračování současné velmi uvolněné měnové politiky a možná potvrzení toho, že politika funguje a pomohla udržet výnosy od pokračujícího růstu.

Přečtěte si také

Zopakuje duben vcelku úspěšný březen?

Po velmi silném březnu v případě růstu akciových indexů všechny zajímá, zda může i duben přinést další růstový potenciál. Šance tu je. K udržení současných relativně vysokých valuací by mohla přispět solidní výsledková sezona společně s klidným průběhem na dluhopisových trzích a děním kolem pandemie.

Přečtěte si také

Výhled na 15. týden: První své výsledky zveřejní banky

V tomto týdnu bude v zámoří zahájena výsledková sezóna za první kvartál 2021. Jako tradičně první přijdou na řadu velké banky. Celkově jsou analytici relativně mírně pozitivní, což může přinést další kladné vyznění, jako tomu bylo posledních několik čtvrtletí. Kromě výsledkové sezóny budou nadále platné další faktory jako dluhopisový trh či dění kolem pandemie.

Přečtěte si také

Budou i centrální bankéři sledovat ceny nemovitostí?

Ceny bytů a domů v České republice byly na konci loňského roku meziročně vyšší o 9 %. U novostaveb byl nárůst cen dokonce 11 %. Hluboký ekonomický propad a všemožné restrikce kvůli nákaze covidem-19 měly nakonec nulový dopad na vývoj cen nemovitostí. Celkový růst cen nemovitostí zůstal na podobné úrovni jako za předchozí roky. Za posledních 6 let ceny nemovitostí vzrostly o 64 %, tomu odpovídá průměrné tempo růstu 8,5 % ročně.

Přečtěte si také

Výhled na 14. týden: Výsledky snad podrží vysoké úrovně rizikových aktiv

Pro domácí trh stejně jako pro většinu Evropy bude tento týden opětovně zkrácený o sváteční pondělí. Trhy v USA však zůstaly otevřeny.

Přečtěte si také

Výhled na 13. týden: Akciový trh by se mohl obejít bez výraznějších impulzů

Tento obchodní týden bude zkrácený o páteční Velikonoce. Evropa prošla změnou času a tím srovnala krok s USA, které měnily hodiny o dva týdny dříve. Investoři budou pokračovat ve sledování tradičních témat, jako jsou dluhopisový trh, vývoj pandemie a ekonomický vývoj.

Přečtěte si také

Výhled na 12. týden: Inflace zvyšuje prodejní tlak na státní dluhopisy

Tento týden se bude pozornost nadále upínat k vývoji na dluhopisových trzích. Vzhledem k rostoucím inflačním tlakům a technickým faktorům jako ukončení rozvolnění SLR pravidel pro US banky se nedá vyloučit prodejní tlak v rámci státních dluhopisů. Růst výnosů může pak negativně ovlivňovat ceny rizikových aktiv včetně akcií.

Přečtěte si také

Hodování jede dál, jen jinde

Březen je zatím nejúspěšnějším měsícem pro akciové trhy v letošním roce, jen otěže růstu převzal Dow Jones a evropské akcie. Přece jen nad investory visí Damoklův meč v podobě růstu výnosu amerických státních dluhopisů, když se 10leté dostaly na nové letošní maximální úrovně s výnosem cca 1,67 %.

Přečtěte si také

Výhled na 11. týden: Investoři očekávají rychlejší nákup aktiv

I v tomto týdnu se pozornost investorů upíná k dluhopisovému trhu. Intenzita je o to větší, že ve středu bude probíhat zasedání FOMC. „Zde se neočekává, že by mělo dojít ke změně úrokových sazeb, ale mělo by být potvrzeno opětovné prodloužení současných programů QE o další tři měsíce,“ uvádí Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.

Přečtěte si také

Výhled na březen: Rostou obavy z růstu výnosů státních dluhopisů

Březen naváže na únorové téma a tím bude vývoj na výnosech dlouhých státních dluhopisů. Analytici budou především sledovat, zda se stabilizuje vývoj, či zda se dále vyhrotí dynamika.

Přečtěte si také

Výhled na 10. týden: Analytici očekávají zvýšenou volatilitu

Nadcházející týden pokračuje ve sledování dluhopisového trhu. Pokračující růst výnosů bude rizikovým faktorem pro akciové indexy, tedy především na nedávné technologické hvězdy trhu vzhledem k jejich valuaci a rovněž rotaci prostředků k tradičním sektorům. Ty by měly profitovat z ekonomického oživení.

Přečtěte si také

Volkswagen zpět na výsluní

Akcie Volkswagenu patřily v minulém roce k „otloukánkům“ akciového trhu a ti investoři, kteří drželi jeho akcie celý rok 2020, odepsali více než −15 %. To ani nemluvím o tom, že v průběhu březnových výprodejů byly akcie na polovině své počáteční hodnoty roku 2020.

Přečtěte si také

Výhled na 9. týden: Březen bude o dlouhých státních dluhopisech

Začátek března bude opětovně o výnosech dlouhých státních dluhopisů. Rizikem je jejich další prudké zvyšování, resp. růst dynamiky. Rostoucí tzv. bezrizikové výnosy mají negativní vliv na ocenění rizikových aktiv, například akcií. „Pozvolný posun ve výnosech výše s pozvolně rostoucí inflací akciím není výrazně nepříznivý, ale prudké zvyšování výnosů bezrizikových aktiv v reakci teprve na očekávanou inflaci již negativní efekt má,“ říká Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.

Přečtěte si také

Jak investovat do umělé inteligence?

O umělé inteligenci a strojovém učení slýcháváme každý den a s jejich výsledky se setkáváme na každém kroku, aniž bychom si to uvědomovali. Jedná se o optimalizaci výsledků vyhledávání v prohlížečích, autonomní řízení motorových vozidel, nejrůznější asistenty, předpověď počasí nebo třeba synchronizaci výtahů ve výškových budovách. Otázkou zůstává, jak tento narůstající potenciál využít i investičně.

Přečtěte si také