Navigace
Top články

Týdenní přehled - 8. týden

Pravidelné pondělní setkání Eurogroup a zápis z posledního zasedání FOMC byly hlavními událostmi v minulém týdnu. Eurogroup měl mimo jiné na programu Řecko. Země se stále nedohodla s věřiteli a konkrétně s MMF nad dokončením revize postupu země v úsporných opatřeních, která je nutná pro udělení peněžních prostředků z druhého balíku pomoci. Finanční prostředky Řecko potřebuje pro splacení především červencové splátky dluhu. V pondělí se zainteresované strany dohodly, že se do Řecka vrátí vyjednavači a budou nadále prověřovat konkrétní kroky pro dokončení revize. Zápis z posledního zasedání FOMC nepřinesl na trhy nic nového. Fed je nadále připraven zvyšovat sazby, pokud bude pokračovat současný pozitivní vývoj u inflace a na trhu zaměstnanosti. Akciové trhy v USA dále atakovaly nová historická maxima. Bohužel domácí trh se k nim nepřipojil a index PX odepsal 1,0 % t/t na 960 bodů.

Přečtěte si také

Týdenní přehled - 7. týden

Výsledková sezóna, makrodata, vystoupení Yellenové v Kongresu a dění kolem Řecka. To byly témata minulého týdne. Řecko, EU a především MMF stále nenalezly společnou řeč, která by umožnila zakončit druhou revizi plnění plánu „znovuoživení“ řecké ekonomiky. Bez ukončené druhé revize nebude zemi uvolněna další tranše finanční pomoci, která má Řecku umožnit bez problémů uhradit splatné státní dluhopisy v polovině roku. Hlavní překážkou je nadále MMF, který má odlišný názor na dosavadní pokrok z řecké strany. Trh doufá v dohodu do pondělí (20.2.), kdy má schůzku Eurogroup. Samozřejmě se objevují skeptické a možná více reálné názory na další odložení, ale Evropa již v březnu vstupuje do volebního roku, což by mohlo další vývoj jednání značně komplikovat.

Přečtěte si také

Týdenní přehled - 6. týden

Investoři v druhém únorovém týdnu sledovali výsledkovou sezónu, skromná makroekonomická data a další dění v Bílém domě. Výsledková sezóna se co do důležitosti postupně přesouvá ze zámoří do Evropy. Zde investoři sledují především bankovní sektor. Evropa prozatím tak příjemné překvapení jako USA nedodává, ale ani aktuální 50% (zhruba polovina indexu BE500) překvapení na čistém zisku není špatnou vizitkou. Vedle výsledkové sezóny trh sledoval Donalda Trumpa, který dále potvrdil snahu o snížení korporátních daní v USA. Navíc uvedl, že návrh zákona by mohl být hotový velmi brzy. I díky tomu se zámořské akciové indexy dostaly na nová historická maxima. Ani domácí index PX nezaostával za světem a za týden si připsal 2,2 % na 964 bodů.

Přečtěte si také

Týdenní přehled - 5. týden

Hlavními událostmi, které ovlivňovaly dění na finančních trzích, byly v uplynulém týdnu zasedání Fedu, pokračování výsledkové sezóny a některá zveřejněná makroekonomická data. Fed podle očekávání úrokové sazby nezměnil. Zklamáním pro trhy pak byla absence jakýchkoliv náznaků ohledně dalších kroků. Z výsledkové sezóny reportovaly v USA poslední velké společnosti. Pozitivně investory překvapily například Apple, Facebook či Visa, naopak zklamáním byly čísla ropných gigantů Exxon a Shell. Významnou událostí, nicméně bez dopadu na akcie, pak bylo také to, že britský parlament schválil zákon, který povede k aktivaci článku 50 Lisabonské smlouvy o vystoupení z EU. Z makroekonomických dat byla v průběhu týdne zveřejněna řada čísel, nicméně hlavní pozornost směřovala k pátečním měsíčním datům z trhu práce. Počet nově vytvořených pracovních míst (237 tis.) byl vyšší oproti odhadům (175 tis.), nicméně zklamáním bylo zpomalení růstu mezd (+0,1 % m/m oproti oček. 0,3 %).

Přečtěte si také

Týdenní přehled - 4. týden

V uplynulém týdnu se investoři zajímali o výsledkovou sezónu a makroekonomická data. Výsledková sezóna ačkoliv teprve ve své třetině prozatím přináší pozitivní informace. Společnosti překonávají výhledy trhu a současně nepřichází žádná varování před silným dolarem do dalších kvartálů. Makroekonomická data v USA byla slabší (HDP či objednávky zboží dlouhodobé spotřeby). Samozřejmě nesmíme vynechat krátké informace pocházející z twitterového účtu Donalda Trumpa, které se vždy postarají o své zviditelnění. Domácí index PX nakonec ukončil týden na 937 bodech, což představovalo růst o 0,9 % t/t.

Přečtěte si také

Týdenní přehled - 3. týden

Celý týden se nesl ve znamení vyčkávání na páteční inaugurační projev Donalda Trumpa. V průběhu týdne se investoři pak zaměřili na zasedání ECB a na výsledkovou sezónu. ECB přinesla holubičí vyznění, kdy současný inflační vývoj prozatím těžkou hlavu centrálním bankéřům nedělá. Draghi opětovně zopakoval, že měnová politika zůstane uvolněná a bude nápomocna v případě potřeby. Výsledková sezóna pokračovala především bankovním sektorem a technologiemi. Především výsledky bank můžeme označit za pozitivní vzhledem k překračování očekávání trhu. Domácí index PX se zařadil vedle své zahraniční protějšky, které se vyznačovaly vyčkávací taktikou před inauguračním projevem Donalda Trumpa. Sám index PX zakončil týden na 929 bodech (-0,2 % t/t).

Přečtěte si také

Dočkáme se „lednového efektu“?

Na začátku roku padá vždy ta stejná otázka – dostaví se letos „lednový efekt“? Dojde k sezonnímu růstu akciových trhů? Podle statistiky index S&P za posledních dvanáct let vykázal v lednu sedm poklesů, ačkoliv za celý rok došlo k poklesu jen dvakrát za shodnou časovou periodu. Podaří se letos tuto řadu prolomit?

Přečtěte si také

Týdenní přehled - 2. týden

Investoři se v druhém letošním týdnu zaměřili na začátek výsledkové sezóny v USA za 4Q16 a na vystoupení Donalda Trumpa. Ve čtvrtek netradičně zahájila výsledkovou sezónu Delta Airlines a v pátek se přidal bankovní sektor (např. JP Morgan, Wells Fargo či Bank of Amerika). Delta předvedla čísla v souladu s odhady. Ani bankovní výsledky nepřinesly zklamání. Ve středu měl první tiskovou konferenci od voleb Donald Trump. Nejednalo se o představení nové strategie, ale i tak byl investorskou komunitou úzce sledován. Celkově byla tisková konference trhem hodnocena lehce negativně, ale zbytek týdne mírný propad postupně smazal. Domácí index PX bez větších impulzů odepsal 0,8 % t/t na 930 bodů.

Přečtěte si také

Týdenní přehled - 1. týden

Začátek roku z pohledu akciových trhů můžeme označit jako za poklidný. Žádná výraznější událost nenarušila relativní klid navazující na vánoční svátky. Investoři sledovali pravidelná makroekonomická data a zápis z posledního zasedání FOMC. Američtí centrální bankéři naznačili, že bedlivě budou sledovat možné fiskální stimuly spojované s novým prezidentem a budou vyhodnocovat možné dopady do inflace, potažmo do měnové politiky. Celkově můžeme říci, že akciové trhy přivítaly nový rok pozitivně. Pozitivní náladu měl i domácí trh, který prostřednictvím indexu PX vzrostl o 1,7 % t/t na 938 bodů.

Přečtěte si také

Týdenní přehled - 52. týden

Americké akciové trhy tento týden skončí ve ztrátách kolem 1 %, za nimiž stojí vybírání zisků po výrazném růstu od zvolení D. Trumpa prezidentem. Naopak mírné zisky si připíší hlavní trhy v Evropě. Co se týká pražské burzy, hlavní index PX nebyl výjimkou a po vzoru Evropy přidal za týden 0,5 %. Na burzách převládala sváteční nálada a aktivita investorů byla velmi nízká. Celý týden byl poměrně chudý na významné korporátní události a nezaznamenali jsme ani žádné zásadní makrozprávy.

Přečtěte si také

Týdenní přehled - 51. týden

V předvánočním týdnu se toho dle předpokladů již moc významného neudálo. Zobchodovaný objem postupně slábnul napříč trhy a byl pod ročním průměrem. I volatilita se stabilizovala a tak jsme nezaznamenali výraznější výkyvy. Trhy bohužel sledovaly jen teroristické útoky nejen v Berlíně. Nicméně ani ty významně dění na obchodování neovlivnily. Domácí index PX se připojil k vánoční náladě a týden zakončil na 917 bodech, což představovalo mezitýdenní pokles o 0,1 %.

Přečtěte si také

Týdenní přehled - 50. týden

Hlavní sledovanou událostí minulého týdne bylo zasedání Fedu. Američtí centrální bankéři dle očekávání zvýšili základní úrokové sazby o 25 b.b. Pro trh byl překvapením výhled členů bankovní rady na další tři zvýšení sazeb pro rok 2017, což je o jedno zvýšení více než bylo v zářiové projekci. Je nutné podotknout, že obdobný výhled (dokonce čtyři zvýšení) měli bankéři i v prosinci 2015. Trh zareagoval adekvátně, kdy poklesly dluhopisy a americké akcie nejdříve mírně klesly, ale do konce týdne vývoj obrátily k novým maximům. Evropské trhy pokračovaly v růstu po posledním zasedání ECB, které bylo holubičí. I domácí index PX se připojil k Evropě a vykázal růst o 1,9 % t/t na 918 bodů.

Přečtěte si také

Týdenní přehled - 49. týden

Uplynulý týden se investoři soustředili především na zasedání ECB a další vývoj programu QE. ECB uvedla, že program QE bude prodloužen do konce roku 2017 (doposud do 1Q17). Současně uvedla, že dojde ke snížení na 60 ze současných 80 mld. EUR měsíčně. Draghi dále dodal, že ECB bude nadále připravena podniknout všechny nutné kroky v případě potřeby k udržení stability v rámci EU. Akciové trhy přijaly informace pozitivně, euro naopak výrazně oslabilo. V USA oznámené informace podpořily současnou „Trump“ rally a akciové indexy si připsaly 3-4 %, v Evropě pak ECB pomohla k ještě výraznějším růstům. Domácí index PX výrazně zaostával a zakončil týden na 901 bodech (+1,6 % t/t).

Přečtěte si také

Týdenní přehled - 48. týden

Přelom listopadu a prosince přinesl očekávanou zvýšenou aktivitu přesně poslední listopadový den, kdy došlo k převážení indexů MSCI. Vysoké objemy a v některých případech i vysoká volatilita byly výsledkem dovažování portfoliomanažerů. Stěžejní informací týdne byl pak výsledek zasedání kartelu OPEC. Členové se dohodli na snížení produkce ropy na 32,5 mil. bbl denně. Současně některé nečlenské státy tento krok podpořily a přislíbily rovněž snížení těžby. Ropa zareagovala prudkým růstem a usídlila se nad 50 USD/bbl (WTI i Brent). Především zámořské indexy nadále pokračovaly v atakování nových historických maxim, ale v mezitýdenním hodnocení končí neutrálně. Stejně tak končí i domácí index PX , který mezitýdenně odepsal 0,1 % na 887 bodů.

Přečtěte si také

Týdenní přehled - 47. týden

Relativní klid uplynulého týdne přinesl jen velmi málo nových událostí, které by hýbaly finančním světem. Trh postupně zpracovával vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách. Především americké indexy z toho nadále významně profitovaly a dosáhly na nová historická maxima. Domácí index PX se bohužel zmiňovaného růstu nadále drží stranou s poklesem o 0,4 % t/t na 888 bodů.

Přečtěte si také

Josef Špaček: Na housle mám hypotéku, nosím je s sebou i na toaletu

Josef Špaček je přední český houslista a historicky nejmladší koncertní mistr České filharmonie. Sbírá jeden úspěch za druhým a to je jeden z důvodů, proč ho Česká mutace časopisu Forbes zahrnula mezi „třicítku nejvlivnějších lidí pod třicet“.

Přečtěte si také

Týdenní přehled - 46. týden

Finanční trhy v mnoha ohledech protáhly trend, který odstartovaly americké volby předchozí týden. Na jedné straně dál posiloval americký dolar, kterému pomáhal sentiment a také rostoucí přesvědčení, že Fed v prosinci zvedne úrokové sazby. K euru se dolar poprvé od loňského prosince dostal pod hranici 1,06 USD/EUR, ke koši 6 hlavních měn světa se dolar dokonce dostal na 13leté maximum. U dluhopisů pokračoval pozvolný růst výnosů, především výnosy dlouhodobých dluhopisů v USA jsou nejvýše za poslední rok. Silný dolar a vyšší výnosy u dluhopisů byl mix faktorů, který udržel pod tlakem aktiva v rozvíjejících se trzích (emerging) a také u komodit. Zlato po půlroce kleslo k úrovni 1200 USD. Trh nereagoval na zveřejněné makrozprávy, jako byly ve středu mírně nižší výsledky HDP v Evropě.

Přečtěte si také

Týdenní přehled - 45. týden

Poslední týden patřil především americkým volbám a vítězství méně favorizovaného prezidentského kandidáta Donalda Trumpa. Úvodní výrazná nervozita (až -8 % na futures na Dow Jones) vyprchala a trhy se rychle vzpamatovaly z úvodních již umírněných ztrát. Nakonec americké indexy povolební den zakončily ve výrazných ziscích. Například Dow Jones se nakonec vyšplhal na nový historický rekord. Domácí index PX tak výrazně na vítězství Donalda Trumpa nereagoval a připsal si 0,8 % t/t na 901 bodů.

Přečtěte si také

Týdenní přehled - 44. týden

Hlavní událostí uplynulého týdne bylo středeční zasedání amerického Fedu. To dle očekávání významnější informace nepřineslo. Jedním z důvodů mohou být i nadcházející prezidentské volby v USA. Fed naznačil, že stav ekonomiky se vyvíjí dobrým směrem, ale pro zvýšení sazeb je potřeba další pozorování. Aktuální pravděpodobnost zvýšení sazeb na prosincové zasedání je již 80 %. Rovněž data z US trhu práce přinesla utvrzující výsledky směrem ke spekulacím na měnovou politiku Fedu. USA vytvořilo v říjnu 161 tis. nových pracovním míst vs. oček. +173 tis. Nicméně zářiová data byla opravena o +44 tis. Riziková aktiva zažívají nervozitu před americkými volbami a ani domácí trh tomu neodolal. Domácí index PX ztratil během týdne 3,4 % na 894 bodů.

Přečtěte si také

Týdenní přehled - 43. týden

V průběhu pro domácí trh zkráceného týdne se sledovala především výsledková sezóna. Ta v USA prozatím probíhá dobře. V rámci téměř 50 % zveřejněných společností z indexu S&P 500 je pozitivní překvapení vůči odhadům na tržbách ze 60 % a na čistém zisku ze 78 %. Současně dochází i poprvé od 4Q14 k meziročnímu růstu na tržbách (+2,1 %) i čistém zisku (+2,7 %). Avšak očekávaný růst před zahájením výsledkové sezóny byl 3,5 % r/r. I tak se prozatím dá probíhající výsledková sezóna označit za pozitivní. Reakce zámořských indexů, které se pohybují stále poblíž historických maxim, je prozatím neutrální vzhledem k rizikům, jako jsou Fed či prezidentské volby. Domácí index PX zakončil týden na úrovni 925 bodů, což představovalo mezitýdenní pokles o 0,3 %.

Přečtěte si také