Navigace
Top články

Týdenní přehled - 5. týden

Ropa dle očekávání opětovně předvedla velmi volatilní obchodování v průběhu minulého týdne a páteční data o americké zaměstnanosti byla smíšená. Výsledková sezóna výrazně ovlivňuje ceny akcií vybraných společností v obou směrech. Například páteční zveřejnění výsledků Linked-in znamenalo propad akcií o více jak 40 %. Ropa v průběhu týdne propadla krátce zpět pod 30 USD/bbl (WTI) kvůli pokračujícímu nepříznivému fundamentu. Následně obnovené spekulace o možné diskusi nad snížením produkce i v zemích mimo OPEC podpořily cenu zpět k 33 USD/bbl. Domácí trh následoval zahraniční indexy do záporných hodnot a především kvůli O2 CR (243,2 Kč; -4,9 % t/t) a ČEZu (395 Kč; -4,6 % t/t) zakončil týden na 905 bodech či -1,8 % t/t.

Přečtěte si také

Máme se bát roku 2016? Ne, jen být trpěliví

Akciové trhy dokážou člověka potěšit, ale také umí být tvrdé a bolestivé. Jak tomu bude letos, to samozřejmě nevím, ale podle posledních zkušeností z roku 2015 nás nečeká opět nic jednoduchého. Velké výkyvy cen nám dávají možnost nastoupit v pravý čas, ale také se pěkně spálit. A právě o načasování investic to bude i v roce letošním.

Přečtěte si také

Týdenní přehled - 4. týden

V posledním lednovém týdnu se zájem investorů soustředil především na zasedání Fedu a na vývoj ceny ropy. Fed dosavadní nastavení měnové politiky nezměnil, což se předpokládalo. Nicméně komentář vyzněl výrazně holubičím tónem s tím, že FED bude bedlivě sledovat externí vlivy na ekonomiku. Mezi tyto externí vlivy pak řadí především ekonomický vývoj v rozvíjejících se zemích (Čína) a vývoj cen ropy. Právě ceny ropy prožily i v uplynulém týdnu velmi volatilní vývoj. Spekulace o dohodě mezi nejvýznamnějšími exportéry ropy o snížení produkce napomohla k relativně razantnímu růstu ropy zpět nad 33 USD/bbl (spotová cena jak brentu, tak WTI). Hlavní akciové indexy zakončily týden bez výraznějších změn t/t. Domácí index PX zakončil týden na 921 bodech, což znamenalo růst o 3,9 % t/t.

Přečtěte si také

Stěžejní vliv je stále v rukou centrálních bank

Tzv. „lednový efekt“ se tentokrát nějak nedostavil. Výsledek obchodování v Číně hned první obchodní den nového roku předznamenal, že s jednoznačně kladným směrem v lednu se pro rok 2016 počítat nedá.

Přečtěte si také

Týdenní přehled - 3. týden

Naše predikce se vyplnila a hlavním faktorem pro vývoj na finančních trzích byla cena ropy. Ta zažila velice volatilní týden, kdy se nejprve dostala pod silný tlak, a viděli jsme ceny blížící se 26 USD/bbl (WTI). Nicméně ke konci týdne došlo k otočce i při neutrálních datech o zásobách a cena se vyšplhala zpět nad 31 USD/bbl. Čtvrteční zasedání ECB, které vyznělo dle očekávání holubičím tónem, moc uklidnění na trh nepřineslo. Asi nejdůležitější informací bylo, že Draghi zmínil, že připouští možnost dalšího uvolnění na březnovém zasedání. Dolar sice krátkodobě posílil o jeden cent na 1,08 USD/EUR, ale do konce dne toto posílení odevzdal. Domácí index PX zakončil týden na 887 bodech, což znamenalo růst o 0,6 % t/t.

Přečtěte si také

Týdenní přehled - 2. týden

Obavy z vývoje v Číně a prodejní tlak na ropě byly hlavní faktory, které hýbaly finančními trhy v uplynulém týdnu. I přes snahu čínských autorit se tamní šanghajský index za týden propadl o 9 % pod úroveň 3000 bodů. Tím vyrovnal minima z loňského srpna, kdy poprvé na povrch vyplynuly obavy o stav čínské ekonomiky. Na druhou stranu je nutné upozornit, že tato vysoká volatilita není pro zmíněný index žádnou novinkou. Za posledních deset let zažil šanghajský index velmi rozkolísané obchodování s rozpětím 1000-5000 bodů nejméně dvakrát. Druhým aktuálně zřejmě významnějším faktorem pro trhy je cena ropy, která se dostala pod úroveň 30 USD/bbl po 11 letech (Brent). Domácí index PX zakončil týden na 881 bodech, což znamenalo pokles o 4,6 % t/t.

Přečtěte si také

Týdenní přehled - 1. týden

S novým rokem se do centra zájmu všeho dění na finančních trzích vrátila Čína. Tamní trh vyzkoušel nové pravidlo o zastavení obchodování po sedmiprocentním propadu (růstu) a hned první obchodní den se obchodování také zastavilo. Do toho Čína několikrát v řadě oslabila svoji měnu, což okolní svět vnímá jako signál oslabující čínské ekonomiky. Tato úvaha byla navíc podpořena horšími čísly z PMI průmyslu. Nervozita z Asie se přelila i na ostatní trhy. Americké indexy zažily nejhorší začátek roku od velké krize (1932). Ani zveřejnění zápisu z posledního zasedání Fedu, které vyznělo holubičím tónem, na trh výraznější optimismus nepřineslo. Domácí index PX zakončil týden na 924 bodech, což znamenalo pokles o 3,4 % t/t.

Přečtěte si také

Rok 2016 bude i nadále pod vlivem centrálních bank

Dostojí Draghi své rétorice a zvýší QE, či nikoliv? A stihne Fed zvednout sazby ještě na svém prosincovém zasedání? Konec roku a začátek toho nového budou pro analytiky plné očekávání.

Přečtěte si také

Týdenní přehled - 53. týden

Poslední obchodní týden roku na BCPP týden bývá charakteristický velmi malou aktivitou investorů. Ani tentokrát tomu nebylo jinak a likvidita byla hodně podprůměrná. A stejně jako likvidita chyběly na trhu kurzotvorné zprávy. Celkově se obchodování neslo v pozitivním duchu, hlavní index PX posílil o +1,1 % (956,3 b.). Nejlepší výkon v uplynulém obchodním týdnu předvedl ČEZ. Navzdory klesající ceně elektřiny přidal +5,8 % (444,3 Kč). Aspoň mírně tím korigoval propad přechozích týdnů, kdy byl permanentně pod tlakem. Erste Group (+0,3 %, 776 Kč) zakončila týden na rozdíl od Komerční banky (-0,4 %, 4950 Kč) lehce v plusu. Na posledním místě se v svátečním týdnu umístil Unipetrol (-0,6 %, 160 Kč), který beze zpráv mírně oslabil.

Přečtěte si také

Tvrdé vystřízlivění trhů

Jako na horské dráze si musí v letošním roce připadat investoři do akcií. Euforii střídá tvrdé vystřízlivění, úřadují centrální banky se svými nástroji a k tomu barbarský zločin v Paříži. Těžké časy pro Evropu a celý civilizovaný svět.

Přečtěte si také

Týdenní přehled - 52. týden

Událostí číslo jedna uplynulého týdne bylo zasedání amerického Fedu. Dle očekávání došlo ke zvýšení úrokových sazeb o 25 b.b. a následný komentář vyzněl dostatečně holubičím tónem. Centrální banka uvedla, že bude v dalším rozhodování postupovat velice rozvážně a zváží všechny vytyčené cíle. Současně Fed uvedl, že svou rozvahu bude zmenšovat rovněž velmi pozvolně a až tehdy, až bude ujištěn o dobrém stavu a budoucím vývoji domácí ekonomiky. Naplnění očekávání bylo akciovým trhem přijato nejprve pozitivně, ale ve čtvrtek a pátek došlo k umazání předešlých zisků. Domácí index PX zakončil týden na 927 bodech, což znamenalo růst o 0,4 % t/t.

Přečtěte si také

Týdenní přehled - 51. týden

Uplynulý týden byl pro světové akciové trhy jednoznačně negativní. Mezi investory doznívala pachuť z předešlého zasedání ECB, která navzdory slibům objem QE nenavýšila. Rovněž na trhy doléhaly další propady cen komodit v čele s ropou (téměř -10 % t/t) a s tím spojené problémy některých velkých těžařských a přepravních firem. K nervozitě mohlo pomoci i blížící se zasedání Fedu, který by měl poprvé po 9 letech zvýšit úrokové sazby. Americký index S&P 500 odepsal 3 % t/t, německý DAX dokonce 3,7 %. Index PX následoval negativní vývoj v Evropě a zakončil týden na 923 bodech (-2,9 %).

Přečtěte si také

Týdenní přehled - 50. týden

Zasedání ECB bylo hlavní událostí minulého týdne. Draghi trhy nepříjemně překvapil tím, že sice provedl měnové uvolnění, jak dříve naznačoval, ale zdaleka ne tak razantní, jak očekával trh. ECB snížila depozitní sazbu na -0,3 z původních -0,2 %, prodloužila program QE do března 2017 a uvedla, že hodlá reinvestovat maturující aktiva. Trh čekal především na navýšení QE programu, tedy zvýšení měsíčně vykupovaného objemu aktiv (aktuálně 60 mld. EUR/měsíčně), které provedeno nebylo. Evropské trhy se dostaly pod prodejní tlak a euro posílilo na úroveň 1,095 USD/EUR. Domácí index PX zakončil týden na 951 bodech, což znamenalo pokles o 2,8 % t/t.

Přečtěte si také

Veřejná nabídka převzetí akcií skupiny Pivovary Lobkowicz Group

Dnešního dne byl uveřejněn nabídkový dokument pro povinnou nabídku převzetí akcií společnosti Pivovary Lobkowicz Group a.s. (PLG).

Přečtěte si také

Týdenní přehled - 49. týden

Investoři se v uplynulém, pro USA zkráceném, týdnu zaměřili na makroekonomická data a na další vystoupení zástupců ECB. Zástupci ECB dále potvrzovali názor na další zvýšení programu QE na nadcházejícím zasedání (3.12.). To pomohlo americkému dolaru se dále přiblížit k paritě. Hladina dolaru k euru se dostala pod 1,06 USD/EUR. Makroekonomická data byla spíše smíšená. Mírně pozitivně jsme četli lepší revizi amerického HDP za 3Q15, což však bylo zapříčiněno především většími zásobami. To na druhou stranu pozitivní vyznění lepšího výsledku snižuje. Domácí index PX zakončil týden na 978 bodech, což znamenalo pokles o 1,6 % t/t.

Přečtěte si také

Akcie čeká křižovatka, kde jsou obě cesty riskantní

Uplynulé roky přinesly jedno pozorování: téměř všechno bylo ve skutečnosti naopak, než jak nejvlivnější mozky finančního světa očekávaly. Proto investor nemusí za každou cenu volit investiční strategii podle toho, jak se tváří velké bankovní instituce.

Přečtěte si také

Týdenní přehled - 48. týden

Na začátku týdne jsme na světových trzích viděli nervozitu po teroristických útocích. Nicméně pak indexy posilovaly. S&P přidal 3,5 % (2093,4 b.), když korigoval propad v předchozím týdnu. Ve středu byl zveřejněn zápis z říjnového zasedání měnového výboru Fedu, ze kterého vyplývá připravenost zvýšit sazby na prosincovém zasedání. Což je spíše očekávaná a oceněná skutečnost. Domácí index PX zakončil týden na 994 bodech, což znamenalo růst o +1,3 % t/t.

Přečtěte si také

Týdenní přehled - 47. týden

Investoři se v uplynulém týdnu zaměřili na makroekonomická data a na další vystoupení zástupců Fedu a ECB. Draghi z ECB dále podpořil myšlenku rozšíření monetárního uvolnění v EU na dalším zasedání, které se bude konat 3. prosince. Současně zástupci Fedu, včetně Yellenové, nadále podpořili jestřábí pohled na vývoj měnové politiky v USA. Další zasedání Fedu se bude konat 16.12. Makroekonomická data za uplynulý týden v USA můžeme hodnotit jako mírně horší než očekávání. Nicméně minulý týden nebyl příliš hutný na makroekonomická zveřejnění. Domácí index PX zakončil týden na 981 bodech, což znamenalo pokles o 0,7 % t/t.

Přečtěte si také

Výsledková sezona je v plném proudu

Na trhu opětovně pokračovala vysoká volatilita, mírný výprodej ze září vystřídal v říjnu růstový skok. Hlavními tématy byly opětovně centrální banky a výsledková sezona.

Přečtěte si také

Týdenní přehled - 46. týden

Relativně poklidný týden byl charakterizován čekáním na páteční data o americké měsíční zaměstnanosti. Americké indexy se vyšplhaly blízko svým historickým maximům již v první polovině týdne a zde setrvaly až do pátečního obchodování. Páteční lepší data z trhu práce přinesla na trh mírné vzrušení, ale výraznější ústup z pozic se nekonal. Šéfka Fedu Yellenová svým středečním vystoupením před americkými zákonodárci dále potvrdila jestřábí vyznění nedávného zasedání americké centrální banky, na což reagoval pozitivně především dolar a naopak dále se propadlo zlato. Výsledková sezóna pokračovala relativně solidními čísly (viz. Facebook, Time Warner, Allergan či Ralph Lauren) a lehce narovnala celkový pohled na dosavadní průběh. Domácí index PX zakončil týden na 988 bodech, což znamenalo růst o 0,5 % t/t.

Přečtěte si také