Zpravodajství | J&T Banka
Navigace
Top články

Investoři sledují vývoj mutace delta a americkou zaměstnanost

Konec letních prázdnin a začátek nového školního roku se bude nést ve znamení makroekonomických dat a dalšího rozboru příspěvků centrálních bankéřů u příležitosti zasedání v Jackson Hole.

Přečtěte si také

Trh znervózněl: Čeká na projev šéfa Fedu

V tomto týdnu se budou zraky investorů upínat k zasedání centrálních bankéřů světa v Jackson Hole. Nejvíce sledované bude páteční vystoupení Jeromeho Powella z Fedu. Christine Lagardeová z ECB se setkání nezúčastní. Powell by mohl více naznačit či přiblížit možné načasování uvažované změny měnové politiky.

Přečtěte si také

VIG oznámí výsledky. Co stojí za růstem čistého zisku?

I v tomto týdnu se investoři soustředí na postupné doznívání výsledkové sezóny nejen v USA, ale i na starém kontinentu. V hledáčku bude maloobchod (Walmart, Target a další) či energetiky (Fortum).

Přečtěte si také

Výhled na srpen: možný útlum programů QE a převážení indexů

V srpnu by se na trhy měla dostavit opravdu prázdninová nálada. Ta by měla být podpořena absencí výraznějších očekávaných tržních impulzů. „Investoři se tak zaměří na ještě doznívající výsledkovou sezónu, která by však měla jen potvrdit doposud pozitivní vyznění,“ říká Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu. Především vyšší či jinak pozitivní výhledy do konce roku mohou riziková aktiva dále udržet poblíž historických maxim.

Přečtěte si také

Udrží se pozitivní nálada na trhu?

V tomto týdnu se investoři soustředí na postupné doznívání výsledkové sezóny nejen v USA, ale i na starém kontinentu. Pozitivní dozvuky by snad měly přetrvávat. Jinak by nás měl čekat relativně klidný týden bez výraznějších faktorů. „Celkově očekáváme, že by výsledková sezóna měla udržet pozitivní náladu na trhu,“ říká ředitel odboru analýz finančního trhu Milan Vaníček.

Přečtěte si také

Očekává se zvýšení sazeb. Bude pro letošek poslední?

V tomto týdnu pokračuje výsledková sezóna úterním reportem Komerční banky, kde se očekává čistý zisk na úrovni 2,6 mld. Kč. Hlavní trendy u bank by pak měly být pokračující solidní růst úvěrů, tlak na úrokové marže a nízký podíl nesplácených úvěrů.

Přečtěte si také

Obavy z inflace šponují cenu zlata

Znehodnocení úspor, růst inflace a zatím netušené dopady pandemie vedou investory k návratu ke klasice. Tedy ke zlatu. Cena žlutého kovu v průběhu pandemie dosáhla rekordních výšin, později mírně klesla a nyní se pohybuje kolem 1800 dolarů za troyskou unci. A investoři tak stojí před složitou otázkou: mají nyní vsadit na zlato, nebo není správná doba?

Přečtěte si také

Pozitivní náladu podporuje výsledková sezóna i plány Fed

Poslední červencový týden nás čeká asi nejaktivnější týden, co se množství zveřejňovaných výsledků za druhý kvartál 2021 týká. Sledovat se budou především velká jména jako Tesla (pondělí), Microsoft, Visa, Apple, Google (úterý) či Facebook a Pfizer (středa). „Prozatím je výsledková sezóna důvodem pro udržení pozitivní nálady na riziková aktiva a trh již vyhlíží na zmíněná jména, že tento trend udrží,“ říká Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trh.

Přečtěte si také

Banky budou možná opět smět vyplácet dividendy

V tomto týdnu bude stejně jako v tom uplynulém stěžejním investorským tématem výsledková sezóna za druhý kvartál 2021. Sledovat se budou jména jako Netflix, Intel, Twitter, SAP či Roche. „Začátek výsledkové sezóny prostřednictvím velkých investičních bank byl prozatím neutrální, a tak investoři budou vyhlížet pozitivnější informace,“ říká Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trh.

Přečtěte si také

Zámoří rozjíždí výsledkovou sezónu

Tento týden se již v zámoří naplno rozjede výsledková sezóna. Jako obvykle je její začátek ve znamení bankovních titulů (JPMorgan, Goldman Sachs, Bank of America, Wells Fargo), kromě většiny velkých amerických bank zveřejní čísla za druhý kvartál také například PepsiCo či Delta Air Lines.

Přečtěte si také

Výsledková sezona bude hrát prim

Červenec bude hlavně o výsledkové sezoně za druhý kvartál. Ta by měla vykazovat výraznou meziroční dynamiku, protože právě druhý kvartál 2020 byl nejvíce zasažen pandemií. I přes stále vylepšující se očekávání ze strany analytiků může být konečný výsledek ještě zajímavější, protože se zdá, že odhady jsou nadále poměrně konzervativní.

Přečtěte si také

Výsledková sezóna může opět pozitivně překvapit

Tento týden bude v zámoří zkrácený o pondělní svátek. Domácí trh bude zavřený v pondělí a úterý rovněž z důvodu státních svátků. Začátek prázdnin tak bude poznamenán nižší aktivitou.

Přečtěte si také

Trhy postrádají výrazné impulzy

Tento týden bude poměrně chudý na politické události a na zasedání centrálních bank ve světě. V uplynulém týdnu došlo k výraznému uklidnění na akciových trzích, kdy se investoři překlenuli přes předchozí náznaky o budoucím utahování měnové politiky v USA.

Přečtěte si také

Zvedne ČNB ve čtvrtek úrokové sazby?

Tento týden bude relativně bez významnějších událostí, a tak investoři budou dále rozebírat současné makroekonomické prostředí, resp. možnou budoucí odezvu měnové politiky na ni.

Přečtěte si také

Přinese zasedání Fedu nervozitu na trhu?

V tomto týdnu se investoři zaměří především na středeční zasedání Fedu a na technické páteční převážení hned několika indexů. Zasedání FOMC by nemělo aktuálně předvést žádnou změnu v nastavení uvolněné měnové politiky.

Přečtěte si také

Zasedání centrálních bank můžou přinést zvýšenou volatilitu

V červnu se trh zaměří více na hospodářskou politiku, respektive přesněji na zasedání centrálních bank. Stále platí scénář, podle kterého by postupný návrat do standardního prostředí měl nastat od druhého pololetí roku.

Přečtěte si také

Zelená politika u ropných firem a cena ropy

Poslední týdny přinesly do světa těžařů ropy řadu zásahů ze strany klimatické politiky, které mohou znamenat jednu z významných křižovatek dalšího vývoje. Napřed v květnu soud v Nizozemsku na základě žaloby ekologické organizace rozhodl, že ropná firma Royal Dutch Shell musí do roku 2030 snížit své emise CO2 o 45 % vůči úrovni roku 2019. Tento závazek je absolutní, a nikoliv relativní vzhledem k produkci.

Přečtěte si také

Některé státy už chtějí řešit inflaci

V tomto týdnu se investoři zaměří především na zasedání ECB, které by nemělo přinést výraznější překvapení. Nelze však vyloučit, že se již začnou ozývat hlasy některých zemí, aby se ECB více věnovala problematice inflace.

Přečtěte si také

Ekonomické oživování udrží trhy v pozitivním módu

Přelom května a června bude v pondělí ovlivněn zámořským svátkem, a tudíž absencí obchodování v USA. Ve zbytku týdne se investoři zaměří především na makrodata, protože začátek nového měsíce s sebou přináší várku nových dat za květen.

Přečtěte si také

Převážení indexů MSCI přinese zvýšené objemy a volatilitu

Poslední celý květnový týden bude poměrně skromný na významné události. Investoři se zaměří na pravidelná makrodata a na techniku převážení indexů MSCI.

Přečtěte si také